Robert Catesby

Robert Catesby (d. 1572 ya da sonrası Warwickshire, İngiltere, ö. 8 Kasım 1605 Staffordshire, İngiltere) 1605 de, İngiliz parlamentosunu havaya uçurmak için bir araya gelen 12 kişilik "Barut Komplosu" ekibin lideri.

Katolik bir anneden doğma I. James 1566 da İngiltere kralı olduğunda, katolikler daha özgür bir ortama kavuşacaklarını düşünüyorlardı. Ancak Kalvinizm görüşünü savunan I. James tam aksine uygulamalara başlayınca katolikler içinde tepkiler artmaya başladı.

Asker kökenli Robert Catesby önderliğinde bir araya gelen eylemciler parlamentoyu havaya uçurarak kral, kraliçe, kralın büyük oğlu, lordlar kamarası ve avam kamarası mensuplarını öldürmeye karar verdi. Önceden İspanya adına Hollanda'da kiralık asker olarak hizmet gören ve tünel kazarak içine yerleştirdiği barut fıçıları ile kaleleri yıkan (Osmanlılarda lağımcılar) Guy Fawkes'ın gruba katılımıyla da eylemin nasıl yapılacağı belirlenmiş oldu. WestMinister'da parlamentonun tam karşısında bir mahzen kiraladılar. Ancak tünel kazmaya gerek kalmadan doğrudan parlamento altına uzanan bir tünel buldular ve barut fıçılarını yerleştirerek, Parlamento'nun açılacağı 5 Kasım 1605'te toplanmak üzere ayrıldılar.

Robert Catesby bu arada gruba katılımları artırmaya çalışıyordu. Gruba sonradan katılan Francis Tresham ,akrabalarından Katolik Lord Monteagle'yi 5 kasımda parlemontoya gitmemesi için uyarınca komplo ortaya çıktı. Barutları ateşlemek üzere mahzene tek başına giren Guy Fawkes yakalandı. Oldukça ağır işkenceler sonucunda birlikçileri itiraf etti. Komplocuların bir kısmı yakalandı.

Robert Catesby ve üç arkadaşı ise çatışarak öldüler. 31 Ocak 1605'te Guy Fawkes ve yakalanan diğer komplocular parlamentonun karşısında asılarak idam edildiler.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.