Robert Edwin Peary

Kısaca: Robert Edwin Peary Amerikalı kutup kaşifi. Kuzey kutbunu keşfetmiştir. 1877'de Bowdoin Kollejinden mezun oldu. 1881'den itibaren ABD'nin Deniz Kuvvetlerinde sivil mühendis olarak çalıştı. 1884-1885'teNicaragua Kanalının ölçüm işlerinde, sorumlu mühendisin baş asistanlığını yaptı. Grönland Adasının içerisindeki buzullar hakkında bir kitap okumasından sonra tropikal bölgeler konusundaki merakı, kutupların keşfine dönüştü. 1886'da kuzeye doğru seyahate çıktı. Danimarkalı Christian Maigaar ...devamı ☟

Robert Edwin Peary
Robert Edwin Peary

Robert Edwin Peary Amerikalı kutup kaşifi. Kuzey kutbunu keşfetmiştir. 1877'de Bowdoin Kollejinden mezun oldu. 1881'den itibaren ABD'nin Deniz Kuvvetlerinde sivil mühendis olarak çalıştı. 1884-1885'teNicaragua Kanalının ölçüm işlerinde, sorumlu mühendisin baş asistanlığını yaptı. Grönland Adasının içerisindeki buzullar hakkında bir kitap okumasından sonra tropikal bölgeler konusundaki merakı, kutupların keşfine dönüştü.

1886'da kuzeye doğru seyahate çıktı. Danimarkalı Christian Maigaard'ın yardımıyla, o ana kadar ulaşılabilen en iç bölgelere kadar ilerledi. 1891'de Kuzey Grönland Adasına ilk seyahatini organize etti. 1891 Haziranında Kite adlı gemiyle, İnglefield Körfezine doğru hareket etti. Müteakip kış, kızaklarla kuzey kutbunun buzullar üzerinde ilk ve en önemli gezisini yaptı. Eskimolar gibi kuşanan ve onlar gibi hareket eden Peary ve Norveçli Ervind Astrup, kuzeydoğuya, Kuzey Buz Denizine doğru ilerlediler. -15°C'nin altındaki soğuklarda yapılan 2160 km'lik bir turla Grönland'ın ada olduğunu ortaya çıkardılar.

Peary, bu esnada hazırladığı Kuzey Kutbu Seyahatinin Gizli Yönleri adındaki kitabında; mühendislik temellerinin ve askeri organizasyonunun eskimoların yaşayış ve ulaşım metodlarıyla birlikte kullanımının kendini başarıya ulaştırdığını söyledi. Seyahatleri esnasında nispeten daha sıcak ve fırtınalara karşı daha dayanıklı olan kar evlerinde kaldılar. Hafif, yumuşak eskimo elbiseleri giydiler. Bu seyahat esnasında tüfek, kronometre ve sekstant gibi birkaç alet hariç uyku tulumlarını, çadırları, kamp malzemelerini bile kullanmadılar.

1893-1895'te, 1896, 1897, 1898-1902'de ve 1905-1906'da kutba gittikçe yaklaşan seyahatler yapıp ilmi bilgiler elde eden Peary; 1908'de Roosevelt adlı gemisiyle oldukça kuzeyde olan Ellesmere Adasındaki Cape Sheridan'a vardı. 1 Mart 1909'da senenin en soğuk, dolayısıyla en uygun zamanında Peary'nin grubu Cape Columbing'den buzullar arasındaki 400 millik aralık boyunca hedefe doğru ileri harekete geçtiler. 24 adamı, 133 köpeğin çektiği 19 kızağı vardı. Yanlarına yiyecek alarak, hem kendileri hem de köpekler için kızılderililerin yediği Pemmican adında bir yiyecek almışlardı. Mevcut ihtiyaç maddeleri miktarı azaldıkça; kısım kısım en zayıf köpekler ve en kötü kızaklarla yanlarına sadece sahile ulaşana kadar yetecek yiyecek alıp, sekstantla yollarını bulabilecek bir görevli komutasında geri dönüyorlardı. Robert A. Bartlett'in komutasında 1 Nisanda ayrılan en son grup 160 km daha beride idiler. Peary, Henson ve 4 eskimodan meydana gelen ekip, yükleri hafifletilmiş kızaklarla yola devam etti.

6 Nisanda kutba sadece 5 km kalmıştı. Kutbu geçmeyi müteakip, geçtiklerine emin olmak için her istikamette km'lerce yol aldılar. 23 Nisanda Cape Columbia'ya geri döndüler. 1909 Eylülünde Roosevelt adlı gemileriyle Labrador'a vardıklarında, daha önce 1891'de yanlarında seyahate çıkan Cook'un 1908'de Kuzey Kutbunu çoktan keşfetmiş olduğu iddialarını öğrendiler. Cook'un daha önceden Axel Heiberg Adasına kadar yapmış olduğu hakiki seyahatle Kuzey Kutbuna olan hayali seyahatinin yayınlanması, Peary'in Kuzey Kutbu adlı kitabının basımını altüst etti. 1910'da Cook'u destekleyenlerin karşı çıktığı birçok farklı hususlara rağmen basıma girdi. Fakat Peary'nin iddiaları ilim adamları tarafından kabul ediliyordu. 1911'de Peary'nin başarısı kabul edildi ve kongre bir fert olarak onu Tuğamiralliğe yükseltti.

Kaşif, hayatının geri kalan kısmını emekli olarak harcadı. 1912'de havacılıkla ilgilenmeye başladı ve Birinci Dünya Savaşı esnasında Sahil Hava Savunma MilliKomitesinin başkanlığını yaptı. 20 Şubat 1920'de Washington'da öldü.

Gezilerindeki incelemelerini kitap halinde neşretmiştir. Bunlar; Büyük Buz Üzerinden Kuzeye Doğru (Northword Qver the Great Ice), Kuzey Kutbu (The Nort Pole), Kutup Yolculuğunun Sırları (Secrets of Polar Travel)dır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Robert Edwin Peary Resimleri