Robert Jordan

Robert Jordan olarak bilinen James O. Rigney (d. 1948, Güney Carolina), Zaman Çarkı adlı epik fantazya dizisinin yazarıdır.

Robert Jordan olarak bilinen James O. Rigney (d. 1948, Güney Carolina), Zaman Çarkı adlı epik fantazya dizisinin yazarıdır.

Karısı ve yayıncısı Harriet ile Güney Carolina`da yaşamaktadır. Jordan yirmili yaşlarının sonunda bu yana yazmaktadır ve farklı isimler altında, farklı türlerde pek çok eser vermiştir. Kullandığı isimler arasında Reagan O`Neal, Jackson o`Reilly ve Chang Lung vardır. Jordan adı altında bir Conan dizisi de yazmıştır.

Robert Jordan yazmaya küçük yaşlarda ilgi duydu. Büyürken ağabeyi sık sık ona bakıcılık yapar, kitaplar okurdu. Ağabeyi ona çocuk kitapları okumak yerine Mark Twain ve H.G.Wells gibi kendi tercih ettiği yazarların eserlerini okurdu. Jordan hikayelere kendini öyle kaptırırdı ki ağabeyinin bıraktığı yerde beklemek yerine kitapları kendi kendine okumak için sözcükleri çözmeye çalışırdı. Bu büyük yazarlardan kendine ders çıkartan Jordan bir gün kendisinin de hikayeler yaratacağına karar verdi.

Yazar olacağını daha küçükken bilmesine rağmen Jordan yazmaya ileri yaşlarına kadar başlamadı. Yetişirken okuduğu kurgu romanlara benzer romanlar yazmak için ihtiyaç duyduğu yaşam deneyiminden yoksun olduğunu biliyordu. Bu yüzden kendi kendine bir gün gerçekten yazacağını söyleyerek bekledi.

Bu dönemde Jordan epey deneyim edindi. ABD Ordusu`na katıldı ve Vietnam`da iki dönem geçirdi. Orada geçirdiği zamanda pek çok madalya kazandı. Jordan aynı zamanda South Carolina`daki askeri kolej the Citadel`den fizik diploması aldı ve nükleer muhendis oldu. Sonunda, yirmili yaşlarının sonunda, yaralanarak hastaneye yatan Jordan yaşamın o “bir gün”ü beklemek için fazla kısa olduğuna karar verdi.

Jordan Zaman Çarkı`nın hikayesini yazmaya başlamadan çok önce düşünmeye başlamıştı. Hikayenin zihninde beklemesine, yazıya dökmeye hazır hissedene kadar büyümesine izin verdi. Gerçekten de düşündüğü kadar hazırlıklı değildi, çünkü Dünyanın Gözü`nü bitirmesi dört senesini aldı. Ana hikayeye devam etmeden önce, dünya ile ilgili daha fazla kurgu yapması gerektiğini gördü. Ve sonuçta ortaya çıkan dünya öyle dinamik, öyle karmaşıktı ki neredeyse gerçek gibi görünüyordu.

Dünyanın Gözü yayınlandıktan sonra Jordan uluslararası alanda beğenilen bir fantazya yazarı oldu. Zaman Çarkı dizisi pek çok dile çevrildi.

Jordan yazmadığı zamanlarda avcılık ve balıkçılık yapar, poker, satranç ve bilardo oynar. Antika silahlar, kılıçlar, eski tüfekler, Asya ve Afrika sanatı koleksiyonu yapar. Jordan kendini tarih meraklısı saymakta ve gelecek senelerde yazmaya devam etmeyi planlamaktadır.

Şu anda ölümcül bir hastalık olan "amyloidosis" ile boğuşmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Robert Jordan ilgili konular

 • Jordan

  Ürdün (Arapça:Il-Memleké'l Ürdüniyyé'l Haşimiyyé) ya da resmi adıyla Ürdün Haşimi Krallığı Ortadoğu'da bir Arap ülkesidir. Kuzeyinde
 • Michael Jordan

  Michael Jordan (doğum 17 Şubat 1963, Brooklyn New York) emekli ABD'li profesyonel basketbol oyuncusu ve aktif işadamıdır. ABD profesyonel basketb
 • Neil Jordan

  Neil Jordan (Sligo, 1950) İrlandalı yazar, senarist ve yönetmen. Jordan University College Dublin de İrlanda Tarihi ve İngiliz Edebiyatı eğitim
 • Robert Jordan

  Robert Jordan olarak bilinen James O. Rigney (d. 1948, Güney Carolina), Zaman Çarkı adlı epik fantazya dizisinin yazarıdır.
 • Zaman Çarkı

  Zaman Çarkı, Robert Jordan`ın 11 ciltlik ve yaklaşık 10.000 sayfalık külliyatı dır.
 • Simply Deep

  ''Simply Deep'', ABD'li R&B şarkıcısı Kelly Rowland'ın Columbia Records etiketiyle yayımlanan ilk stüdyo albümü. Albüm, 28 Ekim 2002'de Kuze
 • Tarmon Gai'don

  Tarmon Gai'don diğer adıyla son savaş. Robert Jordan tarafından kaleme alınmış olan Zaman Çarkı isimli fantastik roman serisininde, meydana g
 • Christ unser Herr zum Jordan kam, BWV 7

  ''Christ unser Herr zum Jordan kam'',( İngilizce:''Christ our Lord came to the Jordan'' ) Johann Sebastian Bach'ın BWV 7 numaralı Mi minör tonunda
 • Joseph Jordan (anlam ayrımı)

  Joseph veya Joe Jordan şu anlamlara gelebilir: