Robert Kennedy

Kısaca: Robert Francis "Bobby" Kennedy (20 Kasım 1925, Brookline, Massachusetts - 6 Haziran 1968, Los Angeles, ABD), ABD`li siyaset adamı.Ağabeyi Başkan John F. Kennedy`nin (1961-1963) yönetiminde adalet bakanlığı ve danışmanlık yapmış, daha sonra senato üyeliğine (1965-1968) seçilmiş, başkan adaylığı sırasında öldürülmüştür. ...devamı ☟

Robert Francis "Bobby" Kennedy (20 Kasım 1925, Brookline, Massachusetts - 6 Haziran 1968, Los Angeles, ABD), ABD`li siyaset adamı.Ağabeyi Başkan John F. Kennedy`nin (1961-1963) yönetiminde adalet bakanlığı ve danışmanlık yapmış, daha sonra senato üyeliğine (1965-1968) seçilmiş, başkan adaylığı sırasında öldürülmüştür.

II. Dünya Savaşı`nda deniz kuvvetlerinde görev yapmak üzere Harvard Üniversitesi`ndeki öğrenimine ara verdi.Daha sonra üniversiteye dönerek 1948`de mezun oldu.1951`de Virginia Üniversitesi`nin Hukuk Okulu`nu bitirdi.Ertesi yıl senato seçimlerinde ağabeyi John F. Kennedy Massachusetts eyaletindeki kampanyasını başarıyla yöneterek siyasi yaşama adım attı.1953`te Joseph R. McCarthy`nin başkanlığındaki Senato Soruşturmalar Daimi Alt Komitesi`nin (``Senate Permanent Subcommittee on Investigations``) yardımcı danışmanlığına getirilmesi üzerine ülke çapında tanındı.1957`de sendikalardaki yolsuzlukları soruşturan Senato komitesinin baş danışmanlığına atandı.Bu görevi sırasında Amerika Sürücüler, Şoförler, Depocular ve Yardımcıları Sendikası`nın yöneticilerinden James R. Hoffa ile uzun tartışmalara girdi.1960`ta başkan adayı olan ağabeyinin seçim kampanyasını yürütmek için komitedeki görevinden ayrıldı.1961`de Başkan John F. Kennedy`nin yönetiminde adalet bakanlığına getirildi.

Kennedy 44 ay süren adalet bakanlığı görevinde hukuka bağlı bir devlet adamı olarak kendini gösterdi.20 Mayıs 1961`de medeni haklar savunucusu Martin Luther King`le 1,200 yandaşının Montgomery`de (Alabama) saldırıya uğrayacağını öğrenince 400 federal polisi onları korumakla görevlendirdi.Irkçıların çıkardığı olayları yatıştırmak için yoğun çaba harcadı.Ayrıca örgütlü suçlara karşı sert ve zekice bir politika izledi.En önemli başarılarından biri Hoffa`nın mahkumiyetine yol açan kanıtları toplamak oldu.22 Kasım 1963`te ağabeyi John F. Kennedy`nin Dallas`ta öldürülmesinden sonra da sürdürdüğü görevinden Eylül 1964`te istifa etti.

Üç yıl önce adalet bakanlığına atanmasını eleştiren The New York Times, bir başyazısında Kennedy`yi başarıları ve adalete katkısı dolaysıyla övdü.Yayımlanmış kitapları arasında ``The Enemy Within`` (1963), ``Just Friends and Brave Enemies`` (1962) ve ``Pursuit of Justice`` (1964) vardır.

Kasım 1964`te New York senatörü seçilen Kennedy iki yıl içinde önde gelen bir siyaset adamı olarak kendini gösterdi.Liberal Demokratların önde gelen sözcüsü oldu ve Başkan Lyndon B. Johnson`ın Vietnam politikasını eleştirdi.16 Mart 1968`de başkan adaylığını açıkladı.4 Haziran`a değin California`daki de içinde olmak üzere yapılan altı ön seçimden beşini kazandı.5 Haziran`da geceyarısından hemen sonra Los Angeles`taki Ambassador Oteli`nde yandaşlarına bir konuşma yaptı.Otelden ayrılmak üzere bir mutfak koridorundan geçerken Filistinli göçmen Sirhan Bişara Sirhan tarafından vurularak öldürüldü. Arlington Ulusal Mezarlığı`nda ağabeyinin yanına gömüldü.

2006 yapımı Emilio Estevezin yönettiği ``Bobby`` filminde bir çok yıldız oynamışdır. Film Robert Kennedynin ölümünden bahs etmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Robert Kennedy Resimleri