Robert Ley

Kısaca: Robert Ley (d. 15 Şubat 1890, Niederbreidenbach - ö. 25 Ekim 1945, Nürnberg), Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası'nda politikacı ve 1933-1945 yılları arası Deutsche Arbeitsfront (DAF, ''"Alman Çalışma Cephesi"'') başkanıydı. ...devamı ☟

Robert Ley (d. 15 Şubat 1890, Niederbreidenbach - ö. 25 Ekim 1945, Nürnberg), Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası'nda politikacı ve 1933-1945 yılları arası Deutsche Arbeitsfront (DAF, "Alman Çalışma Cephesi") başkanıydı. Robert Ley Jena, Bonn ve Münster Üniversitelerinde kimya okudu. 1914 yılında I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine Ordu için gönüllü topçu olarak iki yıl geçirdi. Temmuz 1917 yılında yaptığı uçuşta Fransa üzerindeyken uçağı düşürüldü ve esir alındı. Bu uçak kazasında beyin yaralanması öne sürülmüştür; Hayatının geri kalanı için de kekeme olarak konuştu.

Savaştan sonra

Ley 1920 yılında doktora kazanarak üniversiteye döndü. Ruhr Leverkusen merkezli dev IG Farben şirketinde gıda kimyageri olarak görev yaptı. 1924 yılında Ruhr'un Fransız işgaline çok kızdı ve bir ultra-milliyetçi oldu. Münih'teki Birahane Darbesi'nin ardından yaptığı duruşmada Adolf Hitler'in konuşmasını okuduktan sonra Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Partisine katıldı ve Hitler'e sadık oldu. Hitler'in Gregor Strasser'i görevden alması sonrasında parti örgütü (Reichsorganisationsleiter) başkanı olarak Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Partisi'nin Münih merkezine getirildi. Ley kötü geçmişi ve tecrübesi başkan olarak büyük ölçüde Hitler karşıtı Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Partisi'nin sosyalist kanadına sempatik geliyordu ama her zaman iç taraflar arasındaki anlaşmazlıklarda Hitler'in yanında yer aldı. Hitler Ocak 1933'te Başbakan olunca Ley ona Berlin'de eşlik etti. Ley Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi rejiminin standartlarına göre bile dikkat çekici bir şekilde bunu istismar etmeye başladı. Reichsorganisationsleiter ve Reichstag yardımcısı olarak görev yaptığı sürece çok iyi maaş almas yanında, serbestçe kendi kullanımları için DAF fonları zimmetine geçirdi. 1938'de Köln ve diğer kentlerde bir dizi villa, otomobil filosu ve geniş bir sanat koleksiyonu ve de lüks bir gayrimenkul sahibi oldu. Robert Ley'in başarısızlıklarına rağmen Hitler tarafından korundu. Martin Bormann ve Joseph Goebbels ile birlikte Hitler'in yakın çevresinden bir parçası oldu. Kasım 1941'den savaşın son aylarına kadar Sosyal House Reich Komiseri olarak yeni bir rol verildi. Savaştan sonra 16 Mayıs 1945'te Schleching köyünde bir ayakkabıcının evinde 101. Hava İndirme Tümeni'nine bağlı Amerikalı paraşütçüler tarafından ele geçirildi. Kendisini "Dr Ernst Distelmeyer," olduğunu söyledi ama Franz Xaver Schwarz tarafından kimliği tespit edildi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Nürnberg Uluslararası Askeri Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Mahkeme devam ederken Robert Ley kendini hücresindeki tuvaletin demirine asarak intihar etmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.