Robert Smithson

Robert Smithson, (d. 2 Ocak 1938, Rutherford-New Jersey – ö. 20 Temmuz 1973). ABD`li sanatçı.

Robert Smithson

Robert Smithson, (d. 2 Ocak 1938, Rutherford-New Jersey – ö. 20 Temmuz 1973). ABD`li sanatçı.

right|thumb|300px|Spiral Mendirek. Jeoloji, kristallografi, endüstriyel atıklar ve bilim kurgu gibi alanlarda da çalışan bir sanatçı. 1960`larda modüler birimleri ile çoğunlukla kristal yüzeyleri anımsatan minimalist çelik heykelleri ile dikkat çekti. Sonraki işlerinde özellikle yere atma ve dökme gibi işlemleri işin içine katarak yer çekimi kavramıyla uğraşan heykeller yaptı. 1970 Nisan`ında Utah`taki Büyük Tuz Gölü`nün kuzeydoğu kıyısına en ünlü eseri olan Spiral Mendirek`i (`Spiral Jetty`) inşa etti.

`Spiral Jetty` dağınık kayalık bir alandır, kendi etrafında sarmalanmış ve bir çıkmazla sonlanmıştır. Mevsim değişimlerine karşı şaşırtıcı derecede duyarlıdır. Su yosunlarının miktarına ve değişen tuz tabakalarına maruz kalan kayalara bağlı olarak su renk değiştirir.

20 Temmuz 1973`te çevrenin keşfini yapmak üzere profesyonel bir fotoğrafçı ile birlikte havalanan Smithson`un uçağı düştü, içindeki üç kişi de öldü. Otuzbeş yaşında hayatını kaybeden sanatçının yarım kalan işi Amarillo Ramp`i eşi Nancy Holt tamamladı.

Kaynaklar

Vikipedi

Robert Smithson

[[New Jersey]], Rutherford’da doğan ve çok iyi eğitim alan sanatçı [[jeoloji]], [[kristallografi]], [[endüstriyel artıklar]] ve [[bilim kurgu]] gibi alanlarda çalıştı.İlk olarak [[1960]]’larda modüler birimleri ile çoğunlukla kristal yüzeyleri anımsatan minimalist çelik heykelleri ile dikkat çekmiştir. Daha sonraki işlerinde heykelle alakalı olan oluşmaya karşı özellikle yere atma ve dökme gibi işlemlerin farkında olduğunu ortaya çıkarıyor. ‘Yavaş akış’ kavramını sürdürerek yerçekimi kuvvetine karşılık verir. [[1970]] Nisan’ınında Smithson, en ünlü yeryüzü eseri haline gelecek olan [[Spiral Mendirek|Spiral Mendirek'i]] ('Spiral Jetty') [[Utah]]’taki Büyük Tuz Gölü'nün kuzeydoğusundaki dondurucu kıyılarına inşa etti.

İlgili konuları ara

Yanıtlar