Roberto Calvi 13 Nisan 1920 ile 17 Haziran 1982 arasında yaşamış, Vatikan`a yakınlığından dolayı basınca "Tanrı`nın Bankacısı" olarak adlandırılan bir İtalyan`dır.

Roberto Calvi

Roberto Calvi 13 Nisan 1920 ile 17 Haziran 1982 arasında yaşamış, Vatikan`a yakınlığından dolayı basınca "Tanrı`nın Bankacısı" olarak adlandırılan bir İtalyan`dır.

Başkanı olduğu ve İtalya`nın en büyük özel bankalarından olan Banco Ambrosiano`nin 700 milyon ile 1.5 milyar dolar arasında verecekle batmasından sonra İtalya`dan kaçmak zorunda kaldı. Paranın çoğunluğunun Vatikan bankası, ``Istituto per le Opere Religiose`` (Dinsel İşler Kurumu - IOR) aracılığıyla hortumlandığı ortaya çıktı.

Daha sonra Haziran 1982`de Londra`da (masonlarca önemli olduğu söylenen) Blackfriars köprüsünün altında asılı olarak bulundu. Roberto Calvi, Licio Gelli`nin gizli mason locası P2 locasının yandaşlarından biriydi. İngiliz polisi çelişen kanıtlara karşın olayı önceleri bir kendini öldürme olayı olarak ele aldı. 1992`deki bir soruşturma ise, Calvi`nin öldürülmüş olduğuna karar verdi.

İngiltere`de bunlar olurken, 1997 Yılında, Roma savcılığı bir Sicilya mafyasının bir üyesi ile bir işadamının Calvi`nin öldürülmesinde suçlu olduklarına karar verdi.

İngiliz polisi, 2003`ün Eylül ayında olayı adam öldürme soruşturması olarak yeniden açtı. Bunun sonucunda 18 Nisan 2005`de, Londra savcılığı mafya ile ilgisi olduğu söylenen dört kişiyi öldürme savıyla suçladı. Bu kişiler; Flavio Carboni, Giuseppe "Pippo" Calo, Ernesto Diotallevi ve Roberto Calvi`nin eski sevgilisi Manuela Kleinzig`dir.

5 Ekim 2005`de Calvi`nin öldürülmesine karışmakla suçlanan beş kişinin yargılanmasına Roma`da başlandı. Yukarıdakilere ek olarak Calvi`nin sürücüsü Silvano Vittor da suçlananlar arasındadır.

Roberto Calvi`nin kuşkulu ölümü, 2001 yılında "I banchieri di Dio - Il caso Calvi" adıyla filme çekildikten başka, "Baba" filimin üçüncü bölümünde de kullanıldı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar