--}}

Robin Williams

Ford Motor’un varlıklı yöneticilerinden birinin tek çocuğu olarak dünyaya gelen Robin’in çocukluğu 30 odalı bir malikanenin içerisinde 2000 oyuncak askeriyle oynayarak geçmiş. Drama eğitimi alan ünlü aktris, ünlü olmadan önce mimik ve stand-up şovları düzenleyen bir komedyenmiş. 70’li yılların en beğenilen sitcom dizilerinden biri olan “ Mork and Mindy ”deki kaçık yabancı tiplemesiyle sivrilen Williams, sinemaya geçmeden önce birçok kez gerek sahnede gerekse de televizyondaki şovlarda gösteriler

Birçok insana göre Robin Williams, yaşayan en komik adam. Kendisini şöhrete kavuşturan filmlerine baktığımızda da bu iddiaya katılmamak elde değil.

Ford Motor’un varlıklı yöneticilerinden birinin tek çocuğu olarak dünyaya gelen Robin’in çocukluğu 30 odalı bir malikanenin içerisinde 2000 oyuncak askeriyle oynayarak geçmiş. Drama eğitimi alan ünlü aktris, ünlü olmadan önce mimik ve stand-up şovları düzenleyen bir komedyenmiş. 70’li yılların en beğenilen sitcom dizilerinden biri olan “ Mork and Mindy ”deki kaçık yabancı tiplemesiyle sivrilen Williams, sinemaya geçmeden önce birçok kez gerek sahnede gerekse de televizyondaki şovlarda gösteriler düzenledi.

İlk ciddi rolüne Robert Altman’ın felaket bir yapım olarak değerlendirilen “ Popeye ” filmiyle kavuşan aktör, “ The World According to Garp ” adlı uyarlama filminden sonra komedi filmlerine yöneldi. “ The Survivors ” ve “ Club Paradise ” gibi filmlerin ardından bir türlü kendini ispatlama fırsatı yakalayamayan Williams, Hollywood’daki yerini “ Good Morning, Vietnam ” adlı Vietnam komedisiyle aldı. Aktör, 1987 yapımı bu filmle En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı ile Altın Küre ödüllerine aday gösterildi.

Kariyeri boyunca nasıl bir performans sergileyeceği hiç belli olmayan filmlerde rol alan aktör, komedyenliğinin yanı sıra dramatik oyunculuğunun da kuvvetli olduğunu “ Dead Poets Society ” filmindeki öğretmen rolüyle ispatladı. Filmlerinde belli bir istikrarı tutturamayan Williams, bazen çok kötü filmlerde oynayarak hayranlarını düş kırıklığına uğratabiliyorken bazen de muhteşem bir performans sergileyerek izleyenleri büyüleyebiliyordu. 1991 yapımı “ The Fisher King ”deki kaçık sokak serserisi karakteriyle usta bir oyuncu olduğunun altını çizen aktör, “ Aladdin ” adlı animasyon filmiyle de seslendirmede de iddialı olduğunu gösterdi.

Özel yaşamı oldukça hareketli olan Williams, ünlü aktör John Belushi ölmeden önce ile yaptığı sözlü kavga ile skandal oldu. Ardından karısı tarafından kendisine zona bulaştırdığı gerekçesiyle 6.2 milyon dolarlık tazminat davası açılan aktör, her ne kadar karısının kendisinden para sızdırmaya çalıştığını iddia etse de bunu jüriye inandıramadı. Karısından ayrıldıktan sonra oğlunun eski sevgilisiyle evlenen aktör, genç karısına “ Mrs. Doubtfire ”da bir de rol verdi. Filmin gişede bomba etkisi yaratmasıyla birlikte Hollywood’un en iyi komedyeni unvanını sağlamlaştıran Williams, “ The Birdcage ”, “ Jack ”, “ Father’s Day ” ve “ Flubber ” gibi ticari filmlerde rol almasına rağmen yavaş yavaş popülaritesini kaybetmeye başladı. Hollywood’un yeni çıkartması Jim Carrey’nin yanında komedi dünyasında yer bulma telaşı içerisine giren aktör, Gus Van Sant’ın 1997 yapımı “ Good Will Hunting ” adlı filmiyle birlikte daha ölmediğini gösterdi. Güney Boston’li terapist rolüyle bir de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar kazanan aktör, bu filmin ardından Vincent Ward’ın görsel draması “ What Dreams May Come ” filminde rol aldı. Bir otomobil kazası sonucu ölen ve öldükten sonra karısını bulmaya çalışan bir adamı canlandırdığı film, her ne kadar box office listesinde cevap bulamasa da Williams severlerin hayran kaldığı filmler arasında yer aldı.

Hastalarını terapi yaparak iyileştiren ve tedavisiyle tıp alanında devrim yapan bir fizikçinin gerçek hikayesinin ele alındığı “ Patch Adams ”, Nazi Almanya’sında diğer yoldaşlarını kandırmaya kalkan bir Yahudi’nin dramının anlatıldığı “ Jakop the Liar ” ve insan olmak isteyen bir robotu konu alan “ Bicentennial Man ” adlı filmlerde rol alarak yeniden hayat bulan Williams, şu sıralar ikinci baharını yaşıyor.

Uluslar arası bir krizi çözmekle görevlendirilen bir danışmanı canlandıracağı “ The Interpreter ”in çekimlerine hız veren aktör, oyunculuğun yanı sıra yapımcılığa da el attı. Aktör, bilimkurgu filmi “ Rim ” ile Hawaiili bir koloniye önderlik eden Belçikalı bir rahibin konu alındığı “ Damien of Molokai ” adlı filmlerin yapımcılığını üstlendi.

Aktör 2002 yılında "One Hour Photo" adlı yapımda sorunlu bir fotoğraf baskıcısını canlandırdı.

Filmografi 2002 One Hour Photo 1999 Bicentennial Man 1999 Jakop the Liar 1999 Get Bruce 1998 Patch Adams 1998 What Dreams May Come 1997 Father’s Day 1997 Flubber 1997 Good Will Hunting 1996 The Birdcage 1996 Jack 1996 The Secret Agent 1996 Hamlet 1995 Jumanji 1995 Nine Months 1994 Being Human 1992 FernGully: The Last Rainforest 1992 Toys 1991 The Fisher King 1991 Dead Again 1991 Hook 1991 Shakes the Clown 1990 Awakenings 1990 Cadillac Man 1989 Dead Poets Society 1988 The Adventures of Baron Munchausen 1987 Good Morning, Vietnam 1986 The Best of Times 1986 Club Paradise 1986 Seize the Day 1984 Moscow on the Hudson 1983 An Evening With Robin Williams 1983 The Survivors 1982 The World According to Garp 1980 Children of Babylon 1980 Popeye 1977 Can I Do It...Till I Need Glasses

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Robin Williams
Robin Williams