Roger Milla

Albert Roger Milla (d. 20 Mayıs 1952) forvet mevkkinde oynayan Kamerunlu eski futbolcu. Afrika futbolundan uluslararası üne kavuşmuş ilk futbolculdandır.

Kariyerinin büyük bölümünü Fransa takımlarında geçirmiştir. Kamerun Milli Futbol Takımı formasını ilk kez 1978 yılında giymiştir. İlk olarak 1982 FIFA Dünya Kupası`nda Dünya Kupası`nda oynama fırsatı bulmuştur. Ancak Kamerun 3 maçında da berabere kalmasına rağmen gruptan çıkamamıştır. İki yıl sonra 1984`de Los Angeles`da Olimpiyat Oyunları`nda milli formayı giymiştir. İlk olarak 1987 yılında futbolu bıraktı.

Roger Milla, Kamerun Milli Takımı ile üç kez FIFA Dünya Kupası kadrosunda yer almıştır. İtalya`da düzenlenen 1990 FIFA Dünya Kupası`nda 38 yaşında olmasına rağmen gösterdiği performans ile kupanın en önemli oyuncularından biri olmuş ve Kamerun`un büyük bir sürpriz yaparak çeyrek finale kadar çıkmasında önemli rol oynamıştır. Kupa öncesi futbolu bırakmasına rağmen Kamerun Devlet Başkanı Paul Biya`nın ricası ile turnuvaya katılmıştır. İlk maçlarda sonradan girerek sonucu değiştirmesi ile dikkati çekimiştir. 4 gol attığı bu kupada çeyrek finale çıkmaları o döneme kadar hiç bir Afrika ülkesinin başaramadığı bir derece oldu.

4 sene sonra 1994 FIFA Dünya Kupası için bir kez daha milli takım kadrosuna alındığında 42 yaşına gelmişti. Kamerun bir önceki turnuvaya göre başarısız bir derece alıp gruptan çıkamamasına rağmen, Rusya`ya gol atarak, Dünya Kupalarında en yaşlı gol atan futbolusu olmuştur.

Milla, milli takım kariyerinde 1994`e kadar 102 maç yapmış ve 28 gol atmıştır.

Roger Milla, 2004 yılında FIFA`nın 100. yıl kutlamaları için Pelí© tarafından seçilen, yaşayan en basşarılı 125 futbolcusu seçimi, FIFA 100`e girmiştir. 2006 yılında ise, Afrika Futbol Birliği (CAF) tarafından, son 50 yılın en iyi Afrikalı futbolcusu seçilmiştir.

Futbolculuk KariyeriSpor Portalı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar