Rohs

Kısaca: İngilizce "The Restriction of Hazardous Substances Directive " kelimesinin baş harflerinden oluşur (RoHS)Elektronik kartlarda ya da malzemelerde bazı maddelerin bulunmamasını şart koşan direktiftir.Bu maddeler 1. Kurşun2. ...devamı ☟

} İngilizce "The Restriction of Hazardous Substances Directive " kelimesinin baş harflerinden oluşur (RoHS) Elektronik kartlarda ya da malzemelerde bazı maddelerin bulunmamasını şart koşan direktiftir. Bu maddeler 1. Kurşun 2. Civa 3. Kadmiyum 4. Chromium VI veya Cr6+ 5. Polybrominated biphenyls (PBB) 6. PBDE (polybrominated diphenyl ether)

dir. Kursun lehim bileşiminde vardır ancak kalay gümüş ya da kalay bakır karışımı lehim yerine tercih edilerek bu direktife uyum sağlanabilir. Civa pillerde bulunan bir katkı maddesidir ancak civasız pillerde imal edilebilir. Diğerleri genellikle kontak temizliğinde kullanılan spreylerde bulunur. Genel olarak insan sağlığına zararlı maddelerdir. Hamile kadınlarda çocuk düşürmeye yol açar ya da kana karışırak hücrelerin ölmesine neden olur kansere de yol açabilir bu sebeplerden dolayı elektrik - elektronik malzemelerin imalatında 1000 de 1 in altında bulunabilir. Analizi ise malzeme sıvı fazına geçirilerek analiz cihazlarında ölçülür.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.