Roksan

Kısaca: Roksan 1985 yılında kurulmuş bir ses sistemi üreticisidir. Firmanın kurucularının üniversite çağında kullandıkları müzik sistemlerinin genel performansından memnun olmamaları yüzünden kendi cihazlarını kendilerinin tasarlama kararını almaları ile firmanın temelleri atılır. ...devamı ☟Roksan 1985 yılında kurulmuş bir ses sistemi üreticisidir.

Firmanın kurucularının üniversite çağında kullandıkları müzik sistemlerinin genel performansından memnun olmamaları yüzünden kendi cihazlarını kendilerinin tasarlama kararını almaları ile firmanın temelleri atılır. İlk ürün "Xerxes" isimli kendileri için tasarladıkları bir pikaptır. Bu pikabın çok beğenilmesi üzerine üretme kararı alırlar ve Roksan firması kurulur.

Bir çok kaynakta bulunmayan önemli bir not, firma tasarımcılarının İran asıllı İngiliz vatandaşları olmaları sebebi ile, neredeyse tüm ürün isimleri eski İran Mitolojisinden alınmıştır. Söz gelimi ilk hoparlörleri olan Darius, ilk pikap kolları olan Artemiz, ilk pikapları Xerxes hep, İran mitolojisinden isimlerdir. Daha sonraki dönemlerde bu alışkanlıklarını bırakarak ürünlerine farklı isimlerde koymaya başlamışlardır.

İlk ürünleri olan Xerxes pikap, sabit gövde esasına dayanan oldukça yenilikçi bir tasarımdır ve hala üretimi devam etmektedir. Bir diğer ilk ise, ürettikleri Darius hoparlörlerde ilk kez her sürücü için ayrı bölme kullanılmasıdır. Firma ilk dönemlerde özellikle pikap ve aksesuarlarına ağırlık verse de, sonraki yıllarda ürün yelpazesi oldukça genişlemiştir. Firma hali hazırda üretime devam etmektedir.

Linkler

Roksan web sitesi [1]

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

1985 hoparlör pikap i̇ngiliz i̇ran

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.