Rol Yapma Oyunu

Kısaca: Rol yapma oyunu, ya da RYO oyuncuların oynadıkları karakterlerin rollerine bürünerek birleşik bir hikaye yarattıkları oyun türüdür. Katılımcılar karakterlerinin hareketlerini baştaki karakter nitelendirmelerine dayanarak yaparlar. Yapılan hareketlerin başarı ya da başarısızlığı belirlenmiş resmi kurallara dayanır. Oyunucular oyunun akışını değiştirecek doğaçlama yapmada özgürdürler. Oyuncunun oynadığı karakterin kapasitesi ve kişiliğini aşmadan istedikleri her şeyi yapma, her ...devamı ☟

Rol yapma oyunu, ya da RYO oyuncuların oynadıkları karakterlerin rollerine bürünerek birleşik bir hikaye yarattıkları oyun türüdür. Katılımcılar karakterlerinin hareketlerini baştaki karakter nitelendirmelerine dayanarak yaparlar. Yapılan hareketlerin başarı ya da başarısızlığı belirlenmiş resmi kurallara dayanır. Oyunucular oyunun akışını değiştirecek doğaçlama yapmada özgürdürler. Oyuncunun oynadığı karakterin kapasitesi ve kişiliğini aşmadan istedikleri her şeyi yapma, her şeyi düşünme özgürlükleri vardır

Bir RYO`nun nadiren kazanını ya da kaybedini vardır. Bu onu bord oyunları, kart oyunları, spor gibi diğer oyun türlerinden ayıran en önemli özelliktir. Kitap ve filmler gibi rol yapma oyunları hayal gücüne hitap ederler. Yarışmacı olmak yerine daha çok sosyal ve iş birliği gerektiren oyunlardır.

Rol yapma oyunları oldukça çeşitlidir. Bilinen firmaların oyunlarının (WotC dnd, wihite-wolf world of darkness oyunları...) oynanabileceği gibi, oyuncular veya oyun kurgucusu kendi yarattığı bir dünyayı, evreni oynatmaktada özgürdür.

Klasik rol yapma oyunlarında bulunan ortam ve oyun mekanikleri içeren bilgisayar oyunları ise Bilgisayar rol yapma oyunları olarak adlandırılırlar. Bilgisayar endüstrisinin sık kullanımı ile RYO yapma oyunu şimdilerde daha çok bu oyunları anlatmakta ve klasik oyuna ise, kağıt kalem rol yapma oyunu ve masaüstü rol yapma oyunu adı verilir. Buna rağmen oyun için ne kağıt kalem ne de masa bir ihtiyaçtır.

FRP, Fantasy Role Playing,yani Fantastik Rol Yapma Oyununun kısa adıdır. Rol yapma oyunun bir alt türüdür

OyunlarLinklerReferans

DipnotlarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.