Roma'nın yedi tepesi

Roma'nın yedi tepesi, Tiber nehrinin Doğusunda ve şehrin merkezinde yer alan tepeler topluluğudur. Erken Roma'nın, politik yaşamı, dini ve Roma mitolojisinde her biri bir figür olarak yer alan yedi tepesi şöyledir; Önceki Roma'daki adı; Cermalus, Cispius, Fagutal, Oppius, Palatium, Sucusa ve Velia.

Roma'nın yedi tepesi

thumb|300px|Erken Roma döneminden yedi tepeyi gösteren bir harita Roma`nın yedi tepesi, Tiber nehrinin Doğusunda ve şehrin merkezinde yer alan tepeler topluluğu. Erken Roma`nın, politik yaşamı, dini ve Roma mitolojisinde her biri bir figür olarak yer alan yedi tepesi şöyledir; Cermalus, Cispius, Fagutal, Oppius, Palatium, Sucusa ve Velia. Efsanelere göre şehrin orijinal yeri olan Palatine Tepesi`nde (``Collis Palatinus``) Romulus tarafından kurulmuştur. Geri kalan altı tanesinin günümüzde adları şöyledir; Aventine Tepesi (``Collis Aventinus``), Capitol Tepesi (``Capitolinus``), Quirinal Tepesi (``Quirinalis``), Viminal Tepesi (``Viminalis``), Esquiline Tepesi (``Esquilinus``) ve Caelian Tepesi (``Caelius``).

İsimlerini akılda tutabilmek için Quirinal ile başlayan ingilizce anımsatıcı bir yöntem geliştirilmiştir ve şöyledir: Queen Victoria Eyes Caesar`s Awfully Painful Corns for the Quirinal, Viminal, Esquiline, Caelian, Aventine, Palatine and Capitoline Hills.

Başlangıçta ve geleneksel olarak, tepeler küçük yerleşimlerce işgal edilmiştir ancak Roma kenti olarak bahsedilen alan içinde gruplandırılmamış ya da tanımlanmamıştır. Yedi tepenin sakinleri bir seri dinsel oyun sırasıda bir birbirleriyle ilişki kurmaya başladılar. Roma şehrinde böylece, başlangıçta ayrı olarak hareket eden gruplar böylece birlikte hareket etmeye başladılar tepeler arasındaki bataklık alanların drenajını yaparak fora ya da pazar alanları oluşturdular.

Şimdilerde oldukça meşhur olan Vatican tepesi (Latinnce ``Collis Vaticanus``), Tiber nehri`nin kuzerbatısındadır ve Roma`nın yedi tepesinden birisi değildir. Bunun gibi, Kuzey`deki Pincian tepesi (Latince ``Mons Pincius``), Batı`daki Janiculum tepesi`de (Latince ``Ianiculum``), geleneksel yedi tepe`ye dahil değildirler.

Şu anda Roma`nın yedi tepesinden beşi, (Aventine, Caelian, Esquiline, Quirinal ve Viminal tepeleri) anıtlar, binalar ve parklar ile kaplıdır. Capitol`de Roma belediyesi bulunur, Palatine tepesi ise arkeolojik alandır. Roma`nın yedi tepesinden biri olmayan Vatican tepesi, nehrin karşı tarafında bulunur.

Constantinople (şimdi İstanbul), Roma`dan sonra benzer şekilde yedi tepe üzerine kurulmuştur.

Linkler

Kaynak

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Seven_hills_of_Rome |tarih=27 Eylül 2007 |dil=İngilizce |madde=Seven hills of RomeKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar