Roma Antlaşması, 25 Mart 1957 tarihinde Fransa, Batı Almanya, İtalya, Benelüks ülkeleri Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında imzalanan ve bağımsız bir uluslararası örgüt olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu oluşturan antlaşmadır. 1 Ocak 1958 tarihinden başlayarak yürürlüğe girmiştir.

Roma Antlaşması

Roma Anlaşması 25 Mart 1957 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu’nu (AET) kuran anlaşma. İtalyada Campidoglio Tepesi’ndeki Conservatori Sarayı’nın Orazi ve Curiazi Salonu’nda imzalanmıştı.

1951de Paristeki Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) ile birliğin temelini atan Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg ve Hollanda, 1957de Roma Anlaşması ile Avrupa Ekonomik Topluluğunu (AET) kurdu. İkinci Dünya Savaşından 12 yıl sonra, 25 Mart 1957de bu anlaşma için toplanan Almanya, Fransa ve İtalya cumhurbaşkanları, Belçika Kralı, Lüksemburg Büyük Dükü ve Hollanda Kraliçesi, şu yalın mesajı vermişlerdi: "Ekonomilerini birleştirmekle barış ve özgürlüğü korumaya ve sağlamlaştırmaya, Avrupanın diğer halklarına da aynı yüksek hedefleri tanımaya ve bu çabalara katılma çağrısını yapmak üzere Avrupa Ekonomi Topluluğunu kurma kararı almışlardır." Bu karar, ilerde büyük bir birliğin oluşacağının haberiydi.


AET ve EURATOMu kuran Roma Anlaşması 1 Ocak 1958de yürürlüğe girdi.

Yanıtlar