Ron Arad

Ron Arad (he:רון ארד) (doğumu 5 Mayıs 1958) İsrail Hava Kuvvetleri pilotu. Resmi olarak "görevde kayboldu" kabul ediliyor ve yaşadığı varsayılıyor.

Ron Arad (he:רון ארד) (doğumu 5 Mayıs 1958) İsrail Hava Kuvvetleri pilotu. Resmi olarak "görevde kayboldu" kabul ediliyor ve yaşadığı varsayılıyor.

Esir Düşme

16 Ekim 1986 tarihinde Sidon, Lübnan yakınlarındaki FKÖ hedeflerine karşı düzenlenen bir operasyonda F-4 Phantom pilotu olarak görev alan Yarbay Arad`ın yönetimindeki savaş uçağına bir bombanın isabet ettiği, bu yüzden kendini fırlatmak zorunda kaldığı tahmin ediliyor. Yere indiğinde İran`ın desteklediği Lübnan Şii örgütü Amal tarafından esir alındı.

Yakalanışını takiben Arad Beyrut`a getirildi ve Amal hareketi güvenlik şefi Mustafa Dirani`nin gözetimine verildi. Amal hareketi lideri Nabih Berri, Ron Arad`ı elinde tuttuğunu ve İsrail hapishanelerinde mahkum olmuş Şii ve Lübnanlı mahkumlarla takas etmeyi teklif ettiğini bildirdi.

Kurtarma Çabaları

1987`de, Ron`un kendi el yazısıyla yazdığı üç mektup ve sakallı iki fotografı yaşadığını ispatlıyordu. İsrail hükümeti salıverilmesi için pazarlıklara başladı. Bu görüşmeler 1988`de başarısızlıkla sonuçlandı. Mustafa Dirani`nin Ron Arad`ı İran`a "sattığı" ve İran Devrim Muhafızları`nca öldürüldüğü iddiaları gündeme geldi. Mayıs 1988`ten sonra tamamen kayboldu ve hakkında bir daha doğruluğu kanıtlanmış bir bilgiye ulaşılamadı.

Serbest bırakılmasına katkıda bulunmak amacıyla İsrail, 1989`da Lübnan Hizbullah`ından Şeyh Abdül-Kerim Ubeid`i ve 1994`te Mustafa Dirani`yi ele geçirdi. Israil hükümeti bu iki şahsın Ron Arad hakkında bilgi edinilmesi amacıyla tutulduklarını açıkladı. Dirani sorgusunda 4 Mayıs 1988`de Arad`ın önce Hizbullah militanlarının daha sonra da o sırada Hizbullah gerillalarına yardım etme amacıyla bölgede bulunan İran Devrim Muhafızları`nın eline geçtiğini itiraf etti. Dirani`nin hesabına bu "satış"tan 300.000$ aktarıldığı kanıtlandı. Fakat ne İran, ne de herhangi bir gerilla örgütü Arad`ın akıbetiyle ilgili bir bilgi vermedi. Kerim-Ubeid ve Dirani 2004`te Elhanan Tenenbaum takasının bir parçası olarak serbest bırakıldı. Takastan sonra da Arad`ın akıbetiyle ilgili bir gelişme yaşanmadı.

Güncel Gelişmeler

2003`te, İsrail Başbakanı Ariel Şaron bir istihbarat elemanının Arad hakkında bilgi toplamaya çalışırken öldürüldüğü açıkladı. Ekim 2003`te Yediot Ahronot`un haberine göre Avrupa`da yaşayan üç eski İran diplomatı ve istihbarat görevlisi Arad`ın yaşadığını ve Tahran yakınlarındaki bir hapishanede tutulduğunu, kalp hastalığı sebebiyle defalarca hastaneye kaldırıldığını, hapishaneden kaçmaya çalıştığı için de kasten felç edildiğini iddia etti. Aralık 2003`te, Ron hakkında bilgi arayan bir organizasyon Ron`un kurtulmasıyla ilgili doğru ve ıspatlanabilir ipucu sağlayacak kişilere 10 milyon dolar ödül vereceğini ilan etti.

2006`da Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, örgütünün Arad`ın öldüğüne, ondan geriye kalanların da kayıp olduğuna inandığını açıkladı.

28 Ağustos 2006`da Lübnan Televizyonu 1988`de çekildiğine inanılan Ron Arad görüntülerini yayınladı.

Ron Arad evli ve bugün yetişkin olan bir kız babası. Kızının sadece bebekliğini görebildi.

Dış bağlantılarDEFAULTSORT:Arad, Ron

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ron Arad ilgili konular

 • Arad

  Arad, (Macarca: Arad; Sırpça: Arad veya Арад) Arad Kontluğu'nun merkez şehri, batı Romanya'da yer alan bir şehirdir.
 • Hizbullah (Lübnan)

  Hizbullah, (Arapça: حزب الله‎, Allah'ın partisi) Lübnan'da bulunan, hem sivil hem de askeri kanadı
 • Hasan Nasrallah

  Seyid Hasan Nasrallah 31 Ağustos 1960, Lübnan'daki Hizbullah örgütünün genel başkanıdır.
 • 17 Mayıs Antlaşması

  17 Mayıs Antlaşması, 17 Mayıs 1983'te Lübnan devleti, İsrail ve ABD arasında imzalanan antlaşma.
 • Ron Arad

  Ron Arad (he:רון ארד) (doğumu 5 Mayıs 1958) İsrail Hava Kuvvetleri pilotu. Resmi olarak "görevde kayboldu" kabul edi
 • 17 Mayıs Anlaşması

  17 Mayıs Anlaşması, 17 Mayıs 1983`te Lübnan devleti, İsrail ve ABD arasında imzalanan antlaşma.
 • 2006 İsrail-Lübnan Savaşı

  2006 İsrail-Lübnan Savaşı, Hizbullah'ın askeri kanadı ile İsrail Silahlı Kuvvetleri arasında Lübnan toprakları ve İsrail'in kuzeyinde, 12
 • Jeffrey D. Feltman

  Jeffrey D. Feltman (d. 1959), Amerika Birleşik Devletleri diplomatı ve Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı. Bu göreve atanmadan
 • Agop Arad

  Agop Arad (d. 1913, Eskişehir – o. 4 Ekim 1990, İstanbul), Ermeni kökenli Türk ressam ve gazeteci.
 • Muhammed Hüseyin Fadlallah

  Muhammad Hussein Fadl-Allāh (Arapça:محمد حسين فضل الله veya Seyyid Muhammad Hussein Fadl-Allāh) (d. 16 Kasım 1935, Lübnan - ö. 4