Ronnie O'Sullivan

rght|thumb|Ronald O`Sullivan

Ronald Antonio O`Sullivan (d. 5 Aralık 1975 Wordsley İngiltere) İngiliz snooker oyuncusu.

Profesyonel Snooker oyuncusu olarak tanınan Ronnie O`Sullivan`ın "Roket(oyun tarzını belirten bir şekilde)" ve "Büyücü(Yetenekleri üzerine)" olmak üzere iki ana lakabı vardır. 2 kez Dünya Şampiyonluğu (World Snooker--2001-2004) kazanan Sullivan toplamda ise 18 tane sıralama ve 19 tane de diğer turnuvalar olmak üzere 37 şampiyonluğu bulunmaktadır. Şu anda büyüdüğü yer olan Chigwell`de yaşamaktadır.

KariyeriSnooker`a Başlangıç

Sullivan, Snooker kariyerine erken yaşta başladı. 10 yaşında Century(100+ sayı) yapmayı başarmış ve ardından 15 yaşında da 147 sayı yaparak ilk maksimum serisi (Maximum Break)`ni gerçekleşirmiştir. Profesyonelliğe ise bir yıl sonra 16 yaşında adımını attı. 1993 Dünya Şampiyonasından önce yaptığı 38 maçın hepsini kazanarak bir rekora imza atan oyuncu katıldığı bu turnuvada ise şampiyona tarihinde oynayan en genç oyuncusu olma ünvanını da elde etti. Profesyonel oyunculuğuna hızlı bir giriş yapan Sullivan için katıldığı ilk Dünya Şampiyonasında işler iyi gitmedi ve ilk turda Alan McManus`a 10-7`lik bir skorla yenildi ve sezonu Dünya Sıralamasında 57. olarak tamamladı.

LinklerSpor Portalı Sporcu-taslak

Рони О`Съливан Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan О`Салливан, Ронни Ronnie O`Sullivan Ronnie O`Sullivan 罗尼·奥沙利文

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar