Ross Adası

Ross Adası, Antarktika'nın Ross Denizi'nde, Victorialand sahili yakınında volkanik bir ada. Adayı 1841 yılında Sir James Clark Ross keşfeder ve Robert Falcon Scott adaya onun adını verir.

Ross Adası

thumb|Coğrafi konum 1:250.000 Ross Adası, Antarktika`nın Ross Denizi`nde, Victorialand sahili yakınında volkanik bir ada. Adayı 1841 yılında Sir James Clark Ross keşfeder ve Robert Falcon Scott adaya onun adını verir. Adada Ross`un, gemileri ``HMS Erebus`` ve ``HMS Terror`` ile adlandırdığı, iki faal volkan Terör Dağı ve Erebus Dağı bulunur.

Ross Adası, Antarktika`ya çok önceleri yapılan bilimsel keşiflerin çıkış üssü konumundaydı. O zamanlar da Ross Adası bugünkü gibi denizden ulaşılabilen en güneydeki adaydı. Scott ve Shackleton`ın bu adada keşifleri sırasında kurmuş oldukları kulübeler, bugün halen daha orada korunmuş durumdadırlar.

Ross Adası bugün, hem Yeni Zelanda Antarktika araştırma istasyonu Scott Base hem de U.S. Antarctic Programı`na ait olan ve en büyük Antarktika yerleşimini oluşturan McMurdo Station`ın vatanı konumundadır.

Linkler

Kaynakça

  • }


Ross-Insel Ross Island Rosseiland íŽle de Ross ロス海 Rossov otok

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar