Royal Society

Kısaca: The Royal Society of London for the Improvement of Natural Knowledge, bilime yönelik olarak alanında uzman bir topluluk olup var olma bakımından muhtemelen en eski topluluktur. 1660'da oluşturulmuş ve 1662'de resmen kurulmuş olan bilim topluluğudur. İngiltere Kralı II. Charles tarafından açılışı yapılmıştır. Topluluk, bir araştırma ve tartışma mekânı olmasını amaçlayan kurucularla birlikte başlangıçta "Invisible Koleji"nin bir uzantısı idi. Topluluk, İngiliz hükümetine karşı devlet yardımı alan ...devamı ☟

Royal Society
Royal Society

The Royal Society of London for the Improvement of Natural Knowledge, bilime yönelik olarak alanında uzman bir topluluk olup var olma bakımından muhtemelen en eski topluluktur. 1660'da oluşturulmuş ve 1662'de resmen kurulmuş olan bilim topluluğudur. İngiltere Kralı II. Charles tarafından açılışı yapılmıştır. Topluluk, bir araştırma ve tartışma mekanı olmasını amaçlayan kurucularla birlikte başlangıçta "Invisible Koleji"nin bir uzantısı idi. Topluluk, İngiliz hükümetine karşı devlet yardımı alan ilmi bir uzman olarak görev yapmaktadır. Topluluk Birleşik Krallık'ın Bilimler Akademisi olarak görevini yapmakta olup, araştırma derneklerine ve bilimsel kuruluşlara yatırım yapmaktadır.

Topluluk kendi konseyi tarafından yönetilmektedir ki; topluluk başkanı tarafından, bir dizi tüzük ve sabit rütbelere göre başkanlık edilmektedir. Konsey üyeleri ve başkan, kendileri var olan akademi üyelerince seçilen, topluluğun temel yani akademi üyeleri tarafından seçilir. Her yıl atanan 44 yeni üyesiyle birlikte, şu anda FRS (Fellow of Royal Society: Kraliyet Topluluğu'nun Akademi Üyesi) düşük unvanını kullanma imkanı verilen 1314 akademi üyesi vardır.

Yalnızca İngiliz Milletler Topluluğu üyesi devletlerlerin vatandaşlarıyla İrlanda Cumhuriyeti vatandaşları Royal Society üyesi olabilirler. Newton, Faraday, Robert Hooke gibi ünlü bilim adamları Royal Society'nin başkanlığını üstlenmişlerdir.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Royal Society Resimleri