Rudolf Wolters

Rudolf Wolters (3 Ağustos 1903 - 7 Ocak 1983), Alman mimar, Üçüncü Reich yetkilisi Albert Speer ile uzun süredir yakın olduğu bilinen bir hükûmet yetkilisiydi. Speer için Spandau Hapishanesinden birçok belge aldı ve 1966'da Speer serbest bırakılıncaya kadar onun için sakladı. Speer'in serbest bırakılmasından sonra, dostluk yavaş yavaş çöktü, Wolters, Speer'in Adolf Hitler'i ve diğer Nasyonel Sosyalistlerin Holokost ve II. Dünya Savaşı için suçlamasına şiddetle karşı çıktı ve Speer'in 1981'deki ölümünden önceki on yılda birbirlerini görmediler.

Kuzey Almanya'nın Coesfeld kasabasında Katolik orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Wolters, mimarlık diplomasını ve doktorasını Berlin Teknik Üniversitesi'nden aldı ve bir öğrenciyken Speer ile yakın bir dostluk kurdu. Doktorasını aldıktan sonra, Nasyonel Sosyalistlerin iktidara gelmesinden önce iş bulmakta zorlandı. 1933'ten 1937'ye kadar Reichsbahn için çalıştı. 1937'de Speer onu bölüm başkanı olarak işe aldı ve Wolters kısa süre sonra Hitler'in, Berlin'i yeniden inşası planının büyük sorumluluğunu üstlendi. Speer, 1942'de Silahlanma ve Savaş Üretimi Bakanı olduğunda, Wolters ile birlikte yakın ortağı olarak kendi departmanlarına taşındı.

Speer hakkındaki iddianame ve savaş suçlarından hapse atılmasının ardından Wolters onun yanında durdu. Speer'in daha sonra en çok satan anı kitaplarının temelini oluşturan Spandau'dan gizli notlarını alıp düzenlemenin yanı sıra, Wolters sessizce Speer için para topladı. Bu fonlar, Wolters'ın eski amirinden aldığı talimatlara göre, Speer'in ailesini desteklemek için ve başka amaçlarla kullanıldı. Speer'in 1966'da serbest bırakılmasının ardından, ikilinin dostlukları giderek kötüleşti ve Wolters, Speer'in Yahudilere yönelik zulüm hakkındaki bilgisini gösteren belgelerin 1980'de kamuoyuna açıklanmasına izin verdi.

Wolters, II. Dünya Savaşı'nın ardından Batı Almanya'nın yeniden inşasında yer aldı ve diğer birçok projenin yanı sıra memleketi Coesfeld'i yeniden inşa etti. Wolters, savaş sırasında birkaç mimari kitap ve Speer'in biyografisini yazdı.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.