Russell Mahkemesi

Kısaca: :``"Bizler yargıç değiliz. Bizler tanığız. Görevimiz insanoğlunun bu korkunç suçların tanıklığını üstlenmesini sağlamak ve insanlığı Vietnam`da adaletin safında birleştirmektir."`` ...devamı ☟

Russell Mahkemesi
Russell Mahkemesi

``"Bizler yargıç değiliz. Bizler tanığız. Görevimiz insanoğlunun bu korkunç suçların tanıklığını üstlenmesini sağlamak ve insanlığı Vietnam`da adaletin safında birleştirmektir."``


Genellikle Russell Mahkemesi olarak anılan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi İngiliz filozof Bertrand Russell`ın önderliğinde Vietnam`da Amerika Birleşik Devletleri tarafından işlenen savaş suçlarını araştırmak ve dünyaya duyurmak amacı ile kurulmuştur. Mahkeme, 1966`da kurulmuş, oturumları ise 1967 yılında Stockholm ve Kopenhag`da yapılmıştır. 18 ülkeden temsilcilerden oluşan Russel Mahkemesi uluslararası alanda büyük ilgi görmüş ve yankı uyandırmış olmasına karşın Amerika Birleşik Devletleri`nde önyargılı ve gösteri amaçlı bir oluşum olarak algılanmış ve görmezden gelinmeye çalışılmıştır. Mahkeme üyeleri genellikle sol görüşlü barışseverlerden oluşmaktadır, üyeler arasında bazı Amerikalılar olsa da ne Amerika`nın ne de Vietnam`ın temsilcileri bu oluşumda yer almıştır. Mahkeme`de Vietnamlıların yanısıra Amerikalı askerlerin de ifadelerinden yararlanılmıştır.

Russel Mahkemesi, son oturumu İstanbul`da yapılan Irak Dünya Mahkemesi`ne de esin kaynağı olmuştur.

Mahkeme ÜyeleriMahkemenin Ulaştığı Sonuçlar

  • ABD hükümeti uluslarası hukuka göre Vietnam`a karşı saldırı suçu işlemiştir.
  • ABD hükümeti ve silahlı kuvvetleri Sivil hedeflere karşı yoğun ve sistemli bombardıman yaptığı için suçlu bulunmuştur.
  • Tayland hükümeti, ABD`nin işlediği saldırı suçuna ortaklık ettiği için suçlu görülmüştür.
  • Filipinler hükümeti, ABD`nin işlediği saldırı suçuna ortaklık ettiği için suçlu görülmüştür.
  • Japonya hükümeti, ABD`nin işlediği saldırı suçuna ortaklık ettiği için oy çokluğu ile suçlu görülmüştür. Kararın aleyhine oy kullanan üyeler Japonya`nın ABD`ye hatırı sayılır yardımı dokunduğunu ancak saldırı suçuna iştirak ettiğini düşünmediklerini belirtmişlerdir.
  • ABD hükümeti uluslarası hukuka göre Laos`a karşı saldırı suçu işlemiştir.
  • ABD silahlı kuvvetleri savaş hukukunca yasaklanan silahlar kullanmıştır.
  • ABD silahlı kuvvetleri savaş esirlerine savaş hukukunca yasaklanan muamelelerde bulunmuştur.
  • ABD silahlı kuvvetleri sivillere uluslararası hukukça yasaklanan insanlık dışı muamelelerde bulunmuştur.
  • ABD hükümeti Vietnam halkına karşı soykırım yapmaktan suçlu bulunmuştur.


Linkler

Sartre`ın soykırıma dair makalesi

Hukuk

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.