Rusya Çarlığı

Rusya Çarlığı, Rus tarihinde, 1547 yılında IV. İvan`ın Çar ünvanı almasıyla başlayan ve bazı kaynaklara göre 1721`de Çar Petro I`nun Rusya İmparatorluğu`nu kurmasıyla son bulan devlete denir.

Köken

16. yüzyılda, azalan Moğol ve Altın Orda baskılarıyla birlikte Moskova Prensliği bölge üzerindeki etkisini arttırmış, ve III. Ivan`ın son Bizans İmparator`unun kızı ile evlenmesi ile de Bizans`ın varisi olduğunu ilan etmiştir. Aristokratlar, olaydan sonra yönetimde Bizans geleneklerini sürdürmüşler. İstanbul`un Fethinin ardından bütün Ortodoks kiliselerinin başı sayılan Rus Ortodoks Kilisesi`nin Rusya`nın Roma ve Bizans İmparatorlukları`ndan sonra Üçüncü Roma olacağına dair kehaneti de Moskova Prensliği`nin bölgedeki Ortodokslar üzerindeki etkinliğinin artmasını sağlamıştır.

Korkunç İvan`ın 1547`de resmen Rus Ortodoks Kilisesi tarafından Çar ilan edilmesi ile Rusya Çarlığı kuruldu. Korkunç Ivan, Kazan Hanlığı ile yıllardır devam eden savaşları 1552 yılında başkent Kazan`ı alarak sonlandırdı. Daha sonra Astrahan Hanlığı`nı da ele geçiren Rusya`nın sınırları Orta Asya`ya dayanmış oldu.

Rus Hükümeti

Adıge ya da Çerkes sürgününde Çarlık Rusyası ve sonrası dönemler hükümetlerinin sorumlulukları vardır. Ama asıl sorumlu olanı,Adıge sürgününü uygulamaya koyduran kişi, 1861`de köleliği kaldıran ve bunun için liberal ve reformcu bir kişi olarak tanınan ve bir suikast sonucu öldürülen Rus çarı (1855-1881) II.Aleksandr ve onun hükümetidir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar