Rusya Ovası

Rusya Ovası, (Rusça:Русская равнина, ''Russkya Ravnina'', Doğu Avrupa Ovası olarak da bilinir, Rusça:Восточно-Европейская равнина, ''Vostoçno-Yevropeyskaya Ravnina''), Doğu Avrupa'da, eski SSCB'nin batı kesiminde ova ve bir dizi nehir havzası.

Rusya Ovası, (Rusça:Русская равнина, Russkya Ravnina, Doğu Avrupa Ovası olarak da bilinir, Rusça:Восточно-Европейская равнина, Vostoçno-Yevropeyskaya Ravnina), Doğu Avrupa'da, eski SSCB'nin batı kesiminde ova ve bir dizi nehir havzası. Avrupa'nın doğu kesiminin büyük bölümünü ve eski SSCB'nin Avrupa kesiminin (Rusya'nın batı kesimi, Ukrayna, Belarus, Moldova, Estonya, Letonya ve Litvanya) tamamını kaplar. Yaklaşık 4.000.000 km²'lik bir alanı kaplayan ova ortalama 170 m yüksekliğindedir. Rusya Ovası, Valday Tepeleri, Orta Rusya Platosu, Volga Platosu ile Dinyeper, Karadeniz ve Hazar Denizi kıyılarındaki düzlükler gibi çeşitli alt bölgelere ayılır.

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Rusya Ovası ilgili konular

 • Çorum coğrafi bilgiler

  Fizikî YapıÇorum’un % 39’u dağ, %48’i plato, % 2’si yayla ve % 11’i ovadır. Dağları: Çorum’un yarısına y
 • K.O.P

  Konya Ovası Sulama Projesi. birkaç değişik kaynaktan Konya Ovası`nın sulanmasını sağlayacak büyük sulama projesidir.
 • K.O.P.

  Konya Ovası Sulama Projesi. birkaç değişik kaynaktan Konya Ovası`nın sulanmasını sağlayacak büyük sulama projesidir.
 • Sivaslı Ovası

  Sivaslı Ovası, Uşak ilinde yer alan bir ova. Uşak`taki diğer ovalar olan Uşak Ovası ve Banaz Ovası`ndan farklı oluşmuştur.
 • Banaz Ovası

  Banaz Ovası, Uşak ilinde yer alan ova. Ovanın oluşumu ve gelişimi Uşak`ın diğer ovası olan Uşak Ovası ile hemen hemen aynıdır.
 • Kosova Ovası Belediyesi

  Kosova Ovası Belediyesi, Kosova’nın orta kesiminde yer alan bir belediyedir. Belediyenin merkezi Kosova Ovası’dır. Belediye, ünlü Kosova Ova