--}}

Süheyla Altmışdört

Türk müziği eğitimcisi ve koro şefi. Trabzon`da doğdu. 1948`de İstanbul`a geldi. İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Müziği bölümünü 1954 yılında bitirdi. Hocaları arasında Fulya Akaydın, Şefik Gürmeriç, Münir Nureddin Selçuk ve Mesud Cemil anılabilir. Konservatuvarı bitirdekten sonra aynı yerde eğitimci olarak görev aldı. Hem Türk Halk Müziği hem de Klasik Türk Müziği alanlarında hocalık ve koro yöneticiliği yaptı. 1963 yılından itibaren İstanbul Üniversi

Türk müziği eğitimcisi ve koro şefi. Trabzon`da doğdu. 1948`de İstanbul`a geldi. İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Müziği bölümünü 1954 yılında bitirdi. Hocaları arasında Fulya Akaydın, Şefik Gürmeriç, Münir Nureddin Selçuk ve Mesud Cemil anılabilir. Konservatuvarı bitirdekten sonra aynı yerde eğitimci olarak görev aldı. Hem Türk Halk Müziği hem de Klasik Türk Müziği alanlarında hocalık ve koro yöneticiliği yaptı. 1963 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Klasik Türk Müziği Korosu yani kısa adıyla Üniversite Korosu`nu çalıştırdı ve yönetti. Bu koro ile çok sayıda konser verdi. İstanbul Radyosu`nda uzun yıllar boyunca aylık radyo konserleri verdi. Çok sayıda televizyon konserlerini de idare etti. Yüksek öğrenim gören binlerce Türk gencinin sağlam bir Klasik Türk Musikisi bilgi, kültür ve zevkine sahip olmasını sağladı. Çok sayıda öğrencisi profesyonel sanatçı oldu. Özellikle Kültür Bakanlığı İstanbul Klasik Türk Musikisi Korosu`nda çok sayıda öğrencisi yetişmiş sanatçı olarak görev aldı. Yetiştirdiği öğrenciler, Türkiye`nin her yanında konservatuvar kuruluşlarına önayak oldu ve devlet korolarında solist, şef ve idareci olarak önemli görevler üstlendi. Süheyla Altmışdört, 2005 yılında Üniversite Korosu`nda 42 yıldır sürdürdüğü görevinden ayrılarak görevi Elif Ahıs`a devretmiştir.

Süheyla Altmışdört ayrıca Kuruluşundan beri Müjdat Gezen Sanat Merkezi`nde Türk Müziği Bölüm Başkanı olarak görev yapmakta, öğrenciler yetiştirmektedir. Çeşitli dönemlerde Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, Eyüp Musıki Vakfı, Beşiktaş Musıki Derneği korolarını çalıştırmıştır. Bir süre Florence Nightingale Yüksek Hemşirelik Okulu`nda Türk Müziği dersleri vermiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.