--}}

Süller, Denizli

düzenle|Ekim 2007

Süller Tarihçesi

Anadolu Türk Beylikleri zamanında şu anki yerleşim alanına “SÜLLÜ” adında bir yörük beyinin yerleşmesi ile SÜLLER`in temeli atılmıştır.

Kasabamızın kuruluşu Selçuklu ve Osmanlılar dönemine dayanmakta olup, dönemin medreselerinin açıldığı, Molla Ali, Hoca Efendi ve Müftü Efendi gibi bilgin kişilerin yetiştiği bilinmektedir. Kasabamız konum itibari ile Denizli iline 80 Km. uzaklıktadır.

Kasabamız insanı: çalışkan, üretken, ileriyi gören ve ticaret yapmayı seven bir yapıya sahiptir. 1985`li yıllarda başlatılan özverili çalışmalar sonucunda Türkiye`de ilk defa özel ormancılık kasabamızda başlatılmıştır. Kasabamızda; nakliyecilik halkımızın temel geçim kaynağını oluşturmaktadır. Nakliyecilikten sonra geçim kaynaklarının en belli başlısı çiftçilik-tir. Ayrıca hayvancılıkta küçük oranda da olsa yapılmaktadır. Ev kadınları arasında el sanat-ları, özellikle de halı ve kilim dokumacılığı yaygındır.

Kasabamızda iklim olarak; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı iklim şartları yaşanmaktadır. Son nüfus sayımına göre nüfusumuz 5.004 olup, her dört kişiye bir ulaşım aracı düşmektedirki, bu da Türkiye ortalamasının üzerinde bir rakamdır..

Süllerin Kurtuluşu

Milli mücadele tarihinde İKİ DEFA İstiklal Madalyası aldığı anlaşılan Çal Müftüsü Ahmet İzzet Çalgüner Yunan işgali üzerine Çal`da ilk milli teşkilatı kurmuş, Müdafaa-i Hukuk Reisliği yapmış, zaferden sonra kendisine edilen ödevleri benimseyerek irşat vazifesine devam eden ömrünü kırk beş yıl ifa ettiği MÜFTÜLÜK makamında tamamlayan mücahit.

Çal Müftüsü İzzet Efendi: Çal dağlarının ünlü eşkiyası Dede Efe, Demirci efe ile bağlantı kurmuş, Kaklık köyü ve çevresinden toparladığı gönüllülerle Çal`da kaymakamın karşı koymasına rağmen Denizli`ye gitmiş. İzmir`in işgalinden sadece altı saat on dakika sonra, “Milli Mücadele`nin ilk fetvası”nı ilan etmiştir.

Yunanlılar Uşak`ı işgal ederek, Çal çevresindeki köyleri ele geçirmişler. Kasabamıza girdikleri zaman Müftü Ahmet İzzet Efendiyi aramışlar, bulama- yınca SÜLLER`deki evini basmışlar. Canından çok sevdiği kitaplarını talan ederek evini ve değirmenini yakmışlar.”Sarığını boynuna dolayıp sürükleyeceğiz demişler.

Hafızalarda kalan diğer dört Milli Mücadele Emektarları:

Osman Uysal Kocaköy imamı Veli Yıldırım Çal Mustafa Ertuğrul Çal Süleyman Pir Çal..

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.