--}}

Süper Avcı

Süper avcı, normal şartlar altında doğada yetişkin halde iken başka türler tarafından avlanılmayan veya av türlerini kontrol altında tutan avcı canlılar. Ayrıca süper yırtıcı, alfa yırtıcı, doruk yırtıcı, doruk avcı, veya büyük avcı isimleriyle de anılırlar.

Süper avcı (süper yırtıcı, alfa yırtıcı, doruk avcı, veya büyük avcı) normal şartlar altında doğada yetişkin halde iken başka türler tarafından avlanılmayan veya av türlerini kontrol altında tutan avcılara denir. Bazıları sadece bazı çevrelerde süper avcı olabirler. Genelde bu türler uzun bir besin zincirinin en tepesinde yer alırlar ve bulundukları eko sistemlerin sağlığı açısından can alıcı bir rol oynarlar. İnsanlar için tehlikeli olmayan türler (örnek: baykuşlar, evcil kediler) bile kendi ortamlarında zorlu avcılar olabilirler.

İnsan kültürü ve süper avcılar

Süper avcıların insan kültüründe önemli bir yeri vardır, genelde insanların doğanın önemli buldukları yönlerini yansıtırlar ve heraldiklerde yer alırlar.

İnsanların kendileri de süper avcıdır. Hatta köpekler bile sürü halinde olduklarında veya dövüş veya saldırı eğitimleri varsa süper avcı sınıfına girebilirler.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Süper Avcı
Süper avcı