Süphan Dağı

Süphan Dağı, Türkiye'nin 3. büyük dağı olmakla birlikte Heybetiyle eşine rastlanır yoktur. Rakımı 4.

Süphan Dağı

Süphan Dağı, Türkiye'nin 3. büyük dağı olmakla birlikte Heybetiyle eşine rastlanır yoktur. Rakımı 4.058'tür. Adeta çevresindeki Doğal Su Kaynakları ile su deposu niteliği taşımaktadır. Patnos - Adilcevaz - Ahlat ve Malazgirt ilçelerinin sınırları içinde olmakla birlikte 3/4'lük kısmı Patnos sınırları dahilinde kalmaktadır. Bu 4 ilçenin tüm su kaynakları Süphan Dağı'ndan çıkmaktadır.

Dağın zirvesinde bulunan krater göl maviliği ile okyanus Sularından daha büyüleyicidir. Bu koyu mavilik gölün çok derin olmasından kaynaklanmaktadır.

Süphan Dağı keşfi bekleyen gizli bir hazine gibidir. Dağın zirvesinde Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde Güneşin Doğuşu ve Batışının tarifi anlatılır gibi değil. Gün Doğuşu ve Batışını Zirvede seyretmek için bir gece konaklamak yeterli olacaktır.

Yükseklik: 4058 m.

Konumu: Doğu Anadolu'da Van gölünün kuzeyinde Adilcevaz - Erciş ve Patnos arasında yükselir.

Tırmanış Zamanı: Tırmanış için en uygun zaman Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarıdır.

Özellikleri: Sönmüş bir volkan olan Süphan dağı, Anadolu'nun üçüncü yüksek doruğudur. Doruk bir örtü buzulu ile kaplıdır.

Dağcılık : Süphan dağına genellikle doğu yüzünden tırmanış yapılır. Tırmanış sırasında Van gölü her an birbirinden değişik ve güzel görüntüler sunar. Doruk tırmanışına Aydınlar köyünden başlanır. Buraya 6-7 km. uzaklıkta ve 2500 m. yükseklikte Şekerpınarı ya da Süphan yaylasında kamp kurulur; kamp yerinden doruğa tırmanış ve dönüş, 8-10 saatlik bir zaman alır.

Genel bilgi

Ülkemizde Büyük Ağrı (5137 m) ve Cilo (4168 m) dağından sonra en yüksek ikinci dağımız olan Süphan dağı, Van gölünün kuzeyinde Adilcevaz - Erciş ve özellikle Patnos arasında yükselir, en yüksek zirvesi 4058 m’dir. Bu dağın zirve kesiminde 1 km çapında bir lav tıkacı ve genişçe bir de kalderası bulunmaktadır. Doruk bir örtü buzulu ile kaplıdır. Son püskürmesini tarihi dönemde yapmıştır.etrafında köyler bulunmaktadır.bu köylerin bulunma sebebi volkanik bölgelerde tarımın gelişmiş olmasıdır.

Süphan Dağı Efsanesi

Süphan Dağı'nın zirvesinde Kırklar olarak bilinen 40 ad. Şehit Mezarı bulunmaktadır. Ayrıca zirvede Peygamber Mezarının da olduğu rivayetler arasında yer almaktadır.

Efsanesi

Hace ile Siyabent adından 2 Sevgilinin Efsanevi Aşk yaşadıkları Siyabent Sevgilisi Hace'yi kaçırarak Karnalık denilen Süphan Dağı eteğindeki uçurumun tepesine götürür. Günlerce orada kalan Dillere Destan 2 Sevgili evlenecekleri Günü hayal ederlerken Siyabent başını Hace'nin dizine koyup derin bir uyku çekmek ister. O sırada bir geyik sürüsünün geçmesiyle sürünün Liderliğini yapan erkek geyik dişi geyiğe diğer geyiklerin yaklaşmamasını sağlarken manzarayı gören Hace duygulanıyor. O sırada gözlerinden damlayan yaş sevgilisinin yüzüne düşer. Uyanan sevgili Hace'ye niçin ağladığını sorar?

Seni ağlatan o lider geyiğin ciğerini söküp sana getireceğim. Sevgili Lider Geyiği vurur keseceği an geyiğin ayaklarını çırpmasıyla Siyabent uçurumdan aşağıya düşer. Hace düşen Sevgiliye Ben Ne Yapayım diye seslenirken O da Hace'ye Ben artık faydasızım diye cevap verir. Hace'de kendini uçurumdan aşağıya atarak Efsane bir Aşk Efsanesi olarak ölümsüzleşir ve günümüze kadar yansır. İki Sevgilinin düştüğü yerler arasında heryıl kendiliğinden 2 gül yeşerir.

Kaynak

Vikipedi http://wwww.diyadinnet.com
süphanın o güzelligi yazilmaz gidip görmek lazım o karnalık o yukardaki göl o yayla o göçerler ben hepsini gördüm çokta özledim buzdan keskin misler gibi suyunu havasını birde dipsiz diye bir göl varki eteklerinde görülmeye deger insan kendini başka zamanda hissediyor

Süphan Dağı (Burhan Çaçan) sözleri

Burhan Çaçan tarafından albümünde söylenen Süphan Dağı adlı şarkının sözleri.

Süphan dağının eteği
Eteği güller biteği
Ana can kurbanın olam
Yarim baldır ben peteği

A ceylanım beri maralım
Kaşı karalım süphan dağı

Ben bu dağın maralıyam
Avcı vurmuş yaralıyam
Bal yarimden ayrı düştüm
Ben bir bahtı karalıyam...

Süphan Dağı (Grup Özgürlük) sözleri

Grup Özgürlük tarafından albümünde söylenen Süphan Dağı adlı şarkının sözleri.

Süphan dağının eteği
Eteği güller biteği
Ane can kurbanım olam
Yarim güldür, ben peteği

A ceylanım, beri maralım
Kaşı karalım, Süphan dağı
Ben bu dağın maralıyam
Avcı vurmuş yaralıyam

Bal yarimden ayrı düştüm
Ben bir bahtı karalıyam

İlgili konuları ara

Yanıtlar