Süreyya Şeneldir (d. 08.07.1968), Türk kulak-burun-boğaz, baş ve boyun cerrahisi uzmanı, doktor.

Süreyya Şeneldir

Süreyya Şeneldir (d. 08.07.1968), Türk kulak-burun-boğaz, baş ve boyun cerrahisi uzmanı, doktor. Meslek hayatı boyunca 10 binin üzerinde fonksiyonel ve estetik burun ameliyatı gerçekleştirmiştir, Türkiye'de ve Avrupa'da Balonsinoplasti yöntemi ile ilk ameliyatı gerçekleştiren doktordur (1). İstanbul Tabipler Odası, Türk Otorinolaringoloji Baş ve Boyun Cerrahisi Derneği, Avrupa Akademik Fasial Plastik Cerrahi Derneği, Türk Kulak Burun Boğaz Vakfı gibi kurumların üyesi ve Burun Okulu'nun kurucusudur.

Eğitim

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1991 yılında mezun olan Op. Dr. Süreyya Şeneldir, Genel Cerrahi İhtisası'nın ardından Haseki Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz İhtisası'nı tamamladı. Kulak-burun-boğaz uzmanı olarak, Vakıf Gureba Hastanesi’nde 7 yıl çalıştı. Bu dönemde, çalışmalarını burun cerrahisi alanında yoğunlaştırdı. Fransa’daki Portman Enstitüsü’nde Orta Kulak Cerrahisi, Endoskopik Sinüs Cerrahisi’nin kurucularından Prof. Dr. Heinz Stammberger’in yanında Sinüs Cerrahisi eğitimi aldı. Chicago’da Dean Tourimi, Dallas’ta Jack Gunter, Hollanda’da G. Nolst Trenite gibi alanında saygın ustaların düzenlediği kurs ve kongrelere katıldı.1999’dan bu yana Avrupa’nın etkili üniversitelerinden biri olan Hollanda’daki A.M.C’in Estetik Burun Cerrahisi kurslarına katılan Şeneldir, halen Prof. Dr. Bahman Guyuron (A.B.D), Prof. Dr. Peter Adamson (Kanada), Prof. Dr. Roxana Cobo (Meksika) gibi bilimsel anlamda alanında otorite sayılan isimler ile birlikte çalışmalarına devam etmektedir.

Başarıları

Halen Amerikan Hastanesi'nde görev yapan Süreyya Şeneldir, Türkiye'de ve Avrupa'da Balonsinoplasti yöntemini uygulayan ilk doktordur. Doktorlara yönelik olarak kurduğu Burun Okulu'nda, internet ortamında burun cerrahisi konusunda bilgi paylaşımı ve eğitim çalışmalarını sürdürmektedir. Periyodik olarak düzenlenen Burun Okulu Workshop'ları ile teorik bilgiler, cerrahi uygulamalar ve tartışmalar yoluyla profesyonellere eğitim vermektedir.

Başlıca eserleri

* Burun Kitabı * Estetik Burun == Dış bağlantılar == * Süreyya Şeneledir resmi sitesi * Burun Okulu * Burun Tıkanıklığı * Sinüzit * Estetik Burun Süreyya Şeneledir resmi sitesi (1) http://www.balloonsinuplasty.com/find-an-ent-doctor/international-physicians/

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar