--}}

Sırbistan'ın Ilçeleri

Sırbistan’ın ilçeleri (Sırpça: ''Управни округ'' veya ''Округ'') ülkenin idari sisteminde istatistiksel bölgelerin içinde yer alır. Ülkenin idari dağılımında 29 ilçe vardır. Bunlardan 7’si Voyvodina’da, 8’i Şumadiya ve Batı Sırbistan’da, 9’u Güney ve Doğu Sırbistan’da, 5’i fiilen Sırbistan’da yer almayan Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nde yer alır.

Sırbistan’ın ilçeleri (Sırpça: Управни округ veya Округ) ülkenin idari sisteminde istatistiksel bölgelerin içinde yer alır. Ülkenin idari dağılımında 29 ilçe vardır. Bunlardan 7’si Voyvodina’da, 8’i Şumadiya ve Batı Sırbistan’da, 9’u Güney ve Doğu Sırbistan’da, 5’i fiilen Sırbistan’da yer almayan Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nde yer alır. == İlçeler Voyvodina İlçeleri

Belgrad Bölgesi Dağılımı

Belgrad Bölgesi, idari dağılımda genişletilmiş Belgrad şehrini oluşturan belediye alanlarından meydana gelir. Başkent bölgesi olarak kısmen farklı bir sisteme sahiptir.

Şumadiya ve Batı Sırbistan İlçeleri

Güney ve Doğu Sırbistan İlçeleri

“De Jure” Kosova ve Metohiya İlçeleri

Sırbistan’ın idari birimlerinden 5’i, Kosova ve Metohiya’da yer alır. Ancak, Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi, 1998 yılında başlayan çatışmalar sonucunda 1999 yılından itibaren fiilen Sırbistan idari yapısından kopmuştur. 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını da ilan ederek, uluslararası tanınma süreci devam eden ayrı bir devlet statüsü kazanmıştır. Dolayısıyla aşağıdaki 5 ilçede Sırbistan’ın idaresi yoktur. Sadece, Kosova’nın kuzeyindeki birkaç yerleşim biriminde, Sırbistan’ın idari hükmü söz konusudur.

Haritalar

Dosya:M_vojvodina03_dist.png|Voyvodina ilçeleri haritası Dosya:M kosovo02.png|Kosova ve Metohiya ilçeleri haritası

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sırbistan'ın Ilçeleri
Sırbistan'ın ilçeleri