Saba halkı, tarihi Saba Krallığı'nda yaşamış halk. Kuran-ı Kerim'de bazı ayetlerde bu halktan "Sebe" halkı olarak bahsedilmektedir. Milattan önce 2500'lere kadar uzanan bir geçmişi vardır.

Saba (kavim)

Saba halkı, tarihi Saba Krallığı'nda yaşamış halk. Kuran-ı Kerim'de bazı ayetlerde bu halktan "Sebe" halkı olarak bahsedilmektedir. Milattan önce 2500'lere kadar uzanan bir geçmişi vardır. ==Sebe Halkı'nın Askeri Gücü== Dünya tarihindeki en güçlü ordulardan biri bu halka aittir. En popüler zaferleri ise, Milattan önce 1256 yılında II.Ramses'i ağır yenilgiye uğratmaları, Milattan önce 527'de Büyük Kiros'u yenilgiye uğratmalarıdır. Milattan Önce 330 yılında Büyük İskenderi yenilgiye uğratmaları, Milattan sonra 287'de Habeşilerle yaptıkları bir savaşta Kızıldeniz'in Habeşi askerlerin cesetleriyle dolu olduğu rivayetleri vardır, neticede bu savaşı da kazanmışlardır. Romalılarla Milattan sonra 54'de yaptıkları savaşta Romalıları ağır bir yenilgiye uğratmaları ve bazı eyaletlerini vergiye bağlamıştır. Tarihleri boyunca sadece Milattan önce 951'de Süleyman'ın egemenliği altına girmişlerdir, bu olay dışında hiçbir medeniyetin hakimiyeti altına girmemişlerdir. Egemen oldukları coğrafya genel olarak Akdeniz ve Doğu Afrika'dır. ==Ma'rib Barajı'nın Yıkılması== Yemen'in Ma'rib ilinde bulunan Ma'rib Barajı'nın Milattan sonra 540'da yıkılması sonucu burada bulunan halk felakete uğramıştır. Kur'an bu felakete Arim Seli olarak değinir. Marib'de yıkılan bu barajın yüksekliği 16 metre, genişliği 60 metre ve uzunluğu da 620 metredir.

Kur'an da Sebe Halkı

Kur'an da Sebe Halkı'ndan kısaca şu ayetlerde bahsedilmektedir; *Andolsun, Sebe' (halkı)nın oturduğu yerlerde de bir ayet vardır. (Evleri) Sağdan ve soldan iki bahçeliydi. (Onlara demiştik ki:) "Rabbinizin rızkından yiyin ve O'na şükredin. Güzel bir şehir ve bağışlayan bir Rabb(iniz var)." Ancak onlar yüz çevirdiler, böylece biz de onlara Arim selini gönderdik. Ve onların iki bahçesini, buruk yemişli, acı ılgınlı ve içinde az bir şey de sedir ağacı olan iki bahçeye dönüştürdük. Böylelikle nankörlük etmeleri dolayısıyla onları cezalandırdık. Biz (nimete) nankörlük edenden başkasını cezalandırır mıyız? *Biz kuvvet sahibiyiz ve zorlu savaşçılarız. İş konusunda karar senindir, artık sen bak, neyi emredersen yaparız.

Kaynaklar

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar