Sabancı Holding

Hacı Ömer Sabancı Holding, kısaca Sabancı Holding, temelleri Hacı Ömer Sabancı tarafından Adana'da atılan, Türkiye'nin en büyük şirketlerindendir. 2012 yılı sonu itibari ile toplam çalışan sayısı 57.556'dür.

{{Ticari |Şirket İsmi=Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. |Logo=
| |Kurucu=Hacı Ömer Sabancı |Kuruluş Tarihi=1966 |Merkez Ülke=Türkiye |Önemli Kişiler=Hacı Ömer Sabancı Kurucu, Güler Sabancı Başkan, Ömer Sabancı Başkan Vekili, Ahmet Dördüncü CEO |Sahip Olduğu Markalar=Toyota Akbank , İklimSA, TeknoSA, |Değeri= 31.820,000,000 USD (Toplam Varlık) |Çalışan Sayısı=100,000 |İnternet Sitesi = Sabanci.com.tr | }}

Hacı Ömer Sabancı Holding, kısaca Sabancı Holding temelleri Hacı Ömer Sabancı tarafından atılan, Türkiye`nin en büyük şirketidir.

Sıralama

Amerikan Forbes Dergisinin yıllık listesi Forbes Global 2000 sıralamsında 319.sırada bulunan Türkiye İş Bankasından sonra 523. sırada Sabancı Holding ikinci sıraya giriyor. Akbank 531. sıraya yerleşti. Koç Holding 654, sıraya yerleşti.

Sabancı`ya Bakış

  1. 65 şirket
  2. 10 yabancı ortaklık
  3. 45 bin çalışan
  4. 10.6 milyar $ 2005 konsolide net satışlar
  5. 514 milyon $ 2005 konsolide net kar
``Veriler 2005 yılına aittir``

Yönetim KuruluSabancı Topluluğu

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş., Türkiye`nin en büyük sanayi ve finans topluluklarından biri olan Sabancı Topluluğu`na bağlı şirketleri temsil eden ana şirkettir.

Sabancı Topluluğu, hemen hemen tamamı faaliyet gösterdikleri sektörlerin liderleri konumunda olan 65 şirketten oluşmaktadır. Sabancı Topluluğu`nun temel ilgi alanları, bankacılık ve sigortacılığı kapsayan Finansal Hizmetler, Gıda ve Perakendecilik, Lastik, Takviye Malzemeleri ve Otomotiv, Kimya ve Dış Ticaret, Çimento, Tekstil, Enerji, Kağıt ve Ambalaj Malzemeleri, Turizm ile Bilgi Teknolojileri`dir. Sabancı Holding`in kendi hisseleri hariç, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası`nda işlem gören 13 şirkette iştiraki bulunmaktadır.

Sabancı Topluluğu`na bağlı şirketler 12 yabancı ülkede faaliyetlerini sürdürmekte ve ürünlerini Avrupa, Ortadoğu, Asya, Kuzey Afrika, Kuzey ve Güney Amerika`nın çeşitli bölgelerinde pazarlamaktadırlar. Sahip olduğu saygınlık ve marka imajı, güçlü ortaklıkları ve Türkiye piyasaları hakkındaki bilgi ve deneyimi sayesinde Sabancı Topluluğu, ana faaliyet alanlarında büyümüş ve yabancı ortaklıkları aracılığıyla dünya pazarlarına açılmıştır. Sabancı Holding`in uluslararası iş ortakları arasında, konularında dünyanın önde gelen isimleri Bridgestone, Toyota, Bekaert, Heidelberg Cement, Carrefour, Dia, Hilton International, Mitsubishi Motor Co., International Paper ve Philip Morris yer almaktadır.

Sabancı Holding, finansman, planlama, iş geliştirme ve insan kaynakları işlevlerinin koordinasyonunun yanı sıra, Topluluğun vizyon ve stratejilerinin belirlenmesinden ve Topluluk içinde yaratılacak sinerji ile hissedarlarına sağlanan değerin artırılmasından sorumlu bir yönetim merkezidir.

2005 yılı faaliyetleri sonucu olarak, Sabancı Topluluğu 14,2 milyar YTL (10,6 milyar ABD Doları) konsolide satış geliri elde etmiş ve net karı 690 milyon YTL`ye (514 milyon ABD Doları) ulaşmıştır.

Sabancı Holding`in en büyük hissedar grubunu, sahip oldukları %74,7 hisse oranıyla Sabancı Ailesi oluşturmaktadır. Sabancı Holding hisseleri %25,3 halka açıklık oranı ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası`nda işlem görmekte olup, depo sertifikaları ise SEAQ International ve Portal`da kotedir.

Sabancıların Şirketleri

Grup Başkanlıkları | Finansal Hizmetler

Akbank, 2005 sonu itibariyle Türkiye`nin en karlı özel sektör bankası olmasının yanı sıra, toplam kredilerde Türkiye`nin en büyük bankasıdır.

Sabancı Bank, 1983 yılında İngiltere`de Ak International Limited adıyla kurulmuştur.

Türkiye`de kurulan ilk finansal kiralama şirketlerinden biri olan Ak Finansal Kiralama, 115 milyon YTL özkaynak, 290 milyon YTL aktif büyüklüğü ile sektörün önde gelen kuruluşları arasında yer almaktadır.

Sermaye piyasalarında aracılık hizmetleri vermek üzere 1996 yılında kurulan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş, kurulduğu tarihten itibaren hızlı ve istikrarlı bir gelişme göstererek, en geniş ürün yelpazesini yaygın kitlelere sunma misyonuyla hareket etmiş ve yıllar itibariyle 194.374 hesap adedine ulaşmış, 173 çalışanı bulunan, ülkemizin önde gelen aracı kurumlarındandır.

Ak Yatırım Ortaklığı, 2005 yılsonu itibariyle piyasadaki 25 adet yatırım ortaklığı arasında kayıtlı sermaye ve çıkarılmış sermaye açısından dördüncü, portföy büyüklüğü açısından ikinci sıradadır.

Ak Portföy Yönetimi, Haziran 2000`de Akbank`ın %99,9 oranında iştiraki olarak ve 1 milyon YTL ödenmiş sermaye ile kurulmuştur.

1960 yılında kurulan Aksigorta, kurulduğu günden beri prim üretimi, özkaynakları ve mali yapısı bakımından, hayat dışı sigorta sektörünün önde gelen şirketlerinden birisidir.

Faaliyetlerine, 2002 yılına kadar hayat ve sağlık sigortaları alanında Ak Hayat Sigorta A.Ş. adıyla devam eden Ak Emeklilik, 3 Aralık 2002`de Hazine Müsteşarlığı`ndan bireysel emeklilik şirketine dönüşüm izni alarak, adını Ak Emeklilik A.Ş. olarak değiştirmiş ve Bireysel Emeklilik Sistemi`nde faaliyet göstermeye başlamıştır.

Grup Başkanlıkları | Lastik, Takviye Malzemeleri ve Otomotiv

1974 yılında Lassa adıyla Sabancı Holding ve ortakları tarafından kurulan ve 1978 yılında üretime başlayan Brisa, dünya lastik endüstrisindeki gelişmelere paralel olarak 1988 yılında Sabancı Topluluğu ile Bridgestone Corporation arasında gerçekleşen ortaklık sonucu bugünkü adını almıştır.

Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri`nin Delaware eyaletinin Wilmington şehrinde bulunan DUSA International LLC faaliyetine 2001 yılının Ocak ayında başlamıştır.

Beksa, 1987 yılında Sabancı Holding ve Belçika`nın dünyadaki en büyük bağımsız çelik tel üreticisi konumundaki şirketi Bekaert`ın %50`lik eşit paylı ortak girişimi olarak kurulmuştur.

1968 yılında kurulan Temsa, otomotiv sektöründeki faaliyetlerine, 1984 yılında Japon Mitsubishi Motors Corporation ile imzaladığı teknik lisans ve distribütörlük anlaşmaları ile başlamıştır.

Toyotasa Toyota Sabancı Satış ve Pazarlama A.Ş., Ekim 2000`de Sabancı Holding (%65), Toyota Motor Corporation (% 25) ve Mitsui&Co (%10) ortaklığı ile kurulmuştur. Toyota ürünlerinin Türkiye tek distribütorü olarak, Türkiye`de üretilen Corolla otomobillerin yanı sıra ithal edilen Avensis, Yaris, RAV4, Landcruiser, Camry gibi önde gelen Toyota modellerinin ve yedek parçalarının pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmektedir.

Grup Başkanlıkları | Gıda ve Perakendecilik

Sabancı Topluluğu, gıda sektöründe Gıdasa ve onun %100 iştiraki olan Marsa ile faaliyet göstermektedir. Gıda sektöründe 60 yıllık bir geçmişe sahip olan Marsa, yıllık 300.000 ton üretim kapasitesi ve 200 milyon ABD Doları`nı aşan cirosuyla Türkiye`nin en büyük iki bitkisel yağ firmasından birisidir.

Dünyada modern perakendeciliğin temelini oluşturan Carrefour, Türkiye`de ilk mağazasını 1993 yılında İçerenköy`de açmıştır. Sabancı Holding, Carrefour ile güçlerini birleştirerek, 1996 yılında kurmuş olduğu ortaklık ile Carrefoursa şirketini bünyesine katmıştır. Carrefoursa`nın 2005 sonunda, altısı İstanbul`da olmak üzere, İzmir, Ankara, Adana, Mersin, Bursa, Eskişehir ve İzmit`te bulunan toplam 13 hipermarketi ve Gima mağazaları dahil 88 süpermarketi bulunmaktadır.

Sabancı Holding, 2000 yılında dünyada Carrefour ve Promodes birleşmesi sonucunda Carrefour grubuna dahil olan, İspanya`nın lider indirim marketleri zinciri Dia şirketi ile aynı yıl içinde ortaklık kurarak, gıda perakendeciliği içerisinde gün geçtikçe payı artan “discount market” segmentine girmiştir. Diasa`nın 2000 yılında yaklaşık 30 olan mağaza sayısı, 2005 yılı sonunda 313 adede ulaşırken, net satış alanı 72.000 m2, çalışan sayısı ise 1.700`e ulaşmıştır.

2000 yılı sonunda, elektrik-elektronik, bilişim ve optik ürünleri perakendeciliği sektöründe hizmet vermek üzere faaliyete geçen Teknosa, 2005 yılı sonunda Türkiye genelinde 23 ilde bulunan 96 mağazası, yaygın bayi satış ve servis teşkilatı ile faaliyet gösterdiği sektörlerde öncü konumdadır. Ana faaliyet alanlarını, tüketici elektroniği perakendeciliği ve klima distribütörlüğü olarak tanımlayan Teknosa, bugün 1.200`ün üzerinde kişiye iş olanağı sağlamaktadır

Grup Başkanlıkları | Çimento

Temelleri 1967 ve 1974 yıllarında Akçimento ve Çanakkale Çimento ile atılan ve 1996 yılında bu iki şirketin birleşmesi sonucunda Türkiye`nin en büyük çimento üreticisi konumuna gelen Akçansa, bir Sabancı Holding ve Heidelberg Cement ortak kuruluşudur.

1972 yılında kurulan Çimsa, 1975 yılında üretime başlamış, gri çimentonun yanı sıra beyaz çimento ve kalsiyum alüminatlı çimento gibi özel çimento üretiminde ve hazır beton sektöründe Türkiye`nin ve dünyanın önde gelen üreticilerinden biri olmuştur.

1957 yılında bir devlet kuruluşu olarak faaliyete geçen Niğde Çimento Fabrikası ile yine devlete ait bir öğütme tesisi olan İskenderun Çimento, 1992 yılında özelleştirme kapsamında Sabancı Holding ve Oyak Grubu tarafından satın alınmıştır.

Pilsa Plastik Sanayi A.Ş., 1971 yılından beri Adana`da bulunan modern fabrikasıyla plastik sektörüne hizmet etmektedir. Hizmet anlayışı, üretim ve satış programında yer alan zengin ürün grupları, ulaştığı yüksek üretim ve satış hacmi ile Pilsa, Türkiye`nin en büyük plastik boru üreticilerinden birisidir.

Grup Başkanlıkları | Kimya ve Dış Ticaret

Advansa Avrupa`da lider konumundaki polyester üreticisidir.

1984 yılında Jersey`de kurulan Universal Trading, Sabancı Topluluğu şirketlerinin uluslararası hammadde, makine ve donanım alımlarını yürütmektedir.

1988 yılında Londra`da kurulan Exsa, genel uluslararası ticaret ve iş geliştirmede liderlik yaptığı gibi, Sabancı Topluluğu ürünlerinin dış pazarlarda satış ve pazarlanmasına da hizmet vermektedir.

1972 yılında kurulan Exsa Export Mersin ve İstanbul Serbest Bölgeleri`ndeki faaliyetlerinin de katkısıyla Sabancı Topluluğu`nun 100`ü aşkın ülke ile olan dış ticaret işlemlerine hizmet vermektedir.

1980 yılında New York`ta Holsa Inc. unvanıyla kurulan Şirket, Amerika kıtası ile genel uluslararası ticaret ve iş geliştirmeye katkıda bulunmanın yanı sıra Sabancı Topluluğu ürünlerinin, Amerika pazarında satışı, pazarlanması ve dış alımlarına verdiği hizmetleri de sürdürmeye devam etmektedir.

Grup Başkanlıkları | Sosyal ve Kültürel FaaliyetlerFelsefesini "birlikte yaratmak ve geliştirmek" olarak belirleyen ve öğretim hayatına 1999 yılında başlayan Sabancı Üniversitesi`nin temel amacı, her öğrencisinin yeteneklerini ve yaratıcılığını ortaya çıkartıp, onları üstün becerili, kendine güvenen, ekip çalışmasına açık ve öğrenmeyi özümsemiş, çevre duyarlılığı ve sorumluluğu yüksek bireyler olarak yetiştirmektir.

Türkiye`nin ulusal kültür mirasına her zaman duyarlı olan Sabancı Ailesi, yıllardır topladığı sanat eserlerini daha geniş kitlelerle paylaşmak üzere Sabancı Üniversitesi`ne bağışlamıştır. Bu koleksiyonları barındıran “Atlı Köşk” müze olmak üzere Sabancı Üniversitesi`ne tahsis edilmiştir. Bunun yanı sıra, resim koleksiyonunu sergilemek ve geçici sergiler düzenlemek amacıyla Atlı Köşk`e bitişik olarak yeni bir galeri binası da yapılmıştır.

Sabancı Ailesi, kurmuş olduğu pek çok sanayi kuruluşuyla Türk Ekonomisi`nin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Sosyal ve kültürel kurumların açılmasına da büyük önem veren aile bireyleri, çok sayıdaki hayır girişimlerinde aktif rol almışlardır. Bu kapsamda, Sabancı Ailesi`nin hayır faaliyetlerini kurumsallaştırmak amacıyla 1974 yılında Vaksa kurulmuştur.

Grup Başkanlıkları | Tekstil

1951 yılında Sabancı Topluluğu`nun bir üyesi olarak kurulan Bossa, 1,3 Milyon m2 alana yayılmış toplam beş üretim tesisi ve 2.650 personeli ile Türkiye`nin en büyük entegre tekstil kuruluşlarından biridir.

1973 yılında kurulan Yünsa, satış ve pazarlama organizasyonu, üretimde sunduğu esneklikler, maliyet yapısı, vizyonu ve sektördeki tecrübesiyle dünyada yünlü kumaş üretiminde ilk on büyük kuruluş arasında yer almaktadır. Ülkemizin en büyük yünlü kumaş üreticisi ve ihracatçısı konumunda olan Yünsa`nın başlıca pazarları Avrupa Birliği ülkeleri, Kuzey Amerika ve Uzakdoğu`dur.

Grup Başkanlıkları | Enerji

Enerjisa Enerji Üretim A.Ş., müşterilerinin enerji gereksinimlerinin kaliteli ve güvenilir olarak karşılanması ve enerji sektöründe doğabilecek yeni iş olanaklarının değerlendirilmesi amacıyla kurulmuştur.

Grup Başkanlıkları | Diğer Faaliyetler

1968 yılından beri oluklu mukavva sektöründe faaliyet gösteren Olmuksa, 67 bin ton kağıt ve 250 bin ton oluklu mukavva kutu üretim kapasitesine sahiptir. Edirne`de kurulu kağıt tesisinin yanı sıra Gebze, İzmir, Adana, Bursa ve Manisa`da yer alan oluklu mukavva üretim tesisleri ile Türkiye`nin tüm bölgelerinde yer alan müşterilerine kaliteli ürün ve hizmet sunmaktadır.

Kartal`daki ilk tesisi 1983 yılında devreye giren Dönkasan, daha sonra gerçekleştirdiği Adana ve Çekmece yatırımları ile Türkiye`nin en modern ve büyük kapasiteli dönüşebilen kağıt toplama, tasnif ve balyalama şirketi olmuştur

Ayrıca bakınızDış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sabancı Holding
Sabancı Holding