Sadat X

Kısaca: Derek Murphy (d. 29 Aralık 1968), sahne adı ile Sadat X, Amerikalı rapçi. Brand Nubian grubunun bir üyesi olarak ün kazandı. Derek X sahne adını da kullanan rapçi, adını Mısır eski devlet başkanlarından olan Enver Sedat'tan almaktadır. ...devamı ☟

Derek Murphy (d. 29 Aralık 1968), sahne adı ile Sadat X, Amerikalı rapçi. Brand Nubian grubunun bir üyesi olarak ün kazandı. Derek X sahne adını da kullanan rapçi, adını Mısır eski devlet başkanlarından olan Enver Sedat'tan almaktadır. Kariyeri Brand Nubian grubuyla birlikte çıkardığı üç albümden sonra; 1996'da Wild Cowboys albümü ile solo çıkışını yaptı. Buckwild ve Diamond D prodüktörlüğünde kaydedilen bu albüm sonrasında; Sadat X 1998'de yeniden Brand Nubian ile biraraya geldi ve Foundation albümü çıktı. İki sene sonra The State of New York vs. Derek Murphy adını taşıyan EP'yi Relativity Records aracılığıyla yayımladı. Bu süreçte New Rochelle, New York'ta bir okulda öğretmenlik de yapan Sadat X, 2005'te Experience & Education albümünü çıkardı. O sene silah taşıma ve tutuklamaya karşı gelme suçlarından hapse girdi. Bu arada 2006'da Black October albümü piyasaya çıktı. Sadat X, Mart 2010'da ilk albümünün devamı niteliğindeki Wild Cowboys IIyu yayımladı. Ill Bill, Kurupt, A.G., Brand Nubian ve Rhymefest gibi isimlerin konuk olduğu albümün prodüksiyonu Pete Rock, Diamond D, Buckwild ve Sir Jinx tarafından gerçekleştirildi. Albümün ilk single'ı Pete Rock prodüktörlüğündeki "Turn It Up" adlı parça oldu. 2011 yazında tamamını Will Tell prodüktörlüğünde hazırladığı No Features albümünü çıkardı. 2012 boyunca "We in New York", "I Know This Game" ve "The Fake Out" gibi başarılı solo single'ların yanında çok sayıda sanatçıyla düetler yapan Sadat X, Aralık ayında Love, Hell or Right albümünü yayınladı. Pharoahe Monch, N.O.R.E., Roc Marciano, Masta Ace, Dres, Jarobi, Smif-N-Wessun ve A.G. gibi isimlerin konuk olduğu albümün prodüktörlüğünü Scram Jones, Marco Polo, DJ Spinna, Grant Parks, Gensu Dean, Showbiz, Will Tell, DJ Bazooka Joe, K.P., Willie Bangg, Mike the Martyr ve City Parks üstlendi.

Diskografi

* Wild Cowboys (1996) * The State of New York vs. Derek Murphy (2000) * Experience & Education (2005) * Black October (2006) * Generation X (2008) * Brand New Bein' (2009) * Wild Cowboys II (2010) * No Features (2011) * Love, Hell or Right (2012)

Dış bağlantılar

*

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.