Sadi Çöğenli

sa'di

Şeyh Sadi-i Şirazi (Farsça: سعدی شیرازی Sa'adī-e Shīrāzī; d. 1193, Şiraz - ö.

Canavar (film, 1948)

Canavar, Faruk Nafiz Çamlıbel'in aynı adlı eserinden uyarlanan, yine Faruk Nafiz Çamlıbel'in senaryosunu yazdığı, Sadi Tek ve Vedat Örfi Bengü'nün yönetmenliğini yaptığı 1948 yılında çekilmiş olan, Türk yapımı, "İlk yerli manzum film" olma özelliği taşıya...

Sadu

Hinduizmde sadu, kendini dünya nimetlerinden çekmiş ya da yoga yapan (yogi) kişiler için kullanılan bir terim olup bu kişiler hayatın ilk üç Hindu amacının peşinden koşmaya boş vermiştir: kama (eğlence), artha (pratik amaçlar) ve dharma (görev). Sadular s...

Hâdi Maksudi

Ahmet Hâdi Maksudi (d. 1868 - ö. 1941), pedagog, dil bilimci, yayıncı.

Denizler Dört Duvar

''Denizler Dört Duvar'', Ayşe Sarısayın'ın 2003 yılında Can Yayınları'ndan çıkardığı, Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü alan öykü kitabıdır.

Yeni Adam

İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu`nun 1934`te çıkardığı kültür ve edebiyat dergisi. Başlıkaltı ibaresi "ülkümüz demokrasi ve cumhuriyet için çalışmaktır" biçimindeydi. İlk sayıda İsmayıl Hakkı Baltacıoğlu amacını şöyle açıklıyordu:

Çövenli

Çövenli, Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlı bir köydür.

Şirazlı Sadi

Sadi-i Şirazi

Sadır Sultan

Sadır Sultan Selçuklu dönemi din alimlerinden biridir. Asıl adı Bekir, Sadreddin Sadri de onun lakabıdır ve Sadır Sultan olarak ün yapmıştır. Babasının adı ise Zeki’dir.