Sadi Güven (d. 24 Haziran 1955 Dursunbey, Balıkesir) Türk hâkim.

Sadi Güven

Sadi Güven (d. 24 Haziran 1955 Dursunbey, Balıkesir) Türk hakim. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1978 yılında mezun olmuştur. İstanbul hakim adayı olarak mesleğe başlamış ve sırasıyla Narman, İslahiye Sorgu Hakimliği, İslahiye, Malkara, Fethiye, Ankara Hakimliği, Ankara Ticaret Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur ve 19 Nisan 2005-13 Temmuz 2008 tarihleri arasında Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 13 Temmuz 2008 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiş ve Yargıtay 17. Hukuk Dairesi üyesi olarak görev yapmaktadır. 24 Ocak 2013 tarihi itibariyle Yüksek Seçim Kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Görevleri

* 10 Nisan 2009 - ... : Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu üyeliği * 27 Nisan 2010 - ... : Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulu üyeliği * 24 Ocak 2013 - ... : Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar