Sagopa Kajmer

Yunus Özyavuz veya bilinen adıyla Sagopa Kajmer (d. 17 Ağustos 1978, Samsun, Türkiye), Türk rap sanatçısı, müzik yapımcısı ve DJ. Kendisi gibi rap sanatçısı olan Kolera ile evlidir.

Yunus Özyavuz veya bilinen adıyla Sagopa Kajmer (d. 17 Ağustos 1978, Samsun, Türkiye), Türk rap sanatçısı, müzik yapımcısı ve DJ. Kendisi gibi rap sanatçısı olan Kolera ile evlidir.

Kariyeri

Yunus Özyavuz, müzik yaşamına Samsun'da yerel bir radyoda DJ'lik yaparak başlamıştır. O sırada rapper M.C. (Rapper Mic Check ve DJ Mic Check adıyla) "Müstear" ismini kullandı. 1998'de yeraltı rap dünyasında halen varlığını sürdüren bir oluşum olan Kuvvetmira'yı kurmuştur. Kuvvetmira grubunda halen kendisi ve Kolera bulunmaktadır. 1999'da "Silahsız Kuvvet" mahlasıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de Silahsız Kuvvet mahlasıyla peş peşe Sözlerim Silahım ve İhtiyar Heyeti isimli iki albüm çıkarmıştır. Daha sonra Silahsız Kuvvet mahlasını bırakıp Sagopa Kajmer mahlasıyla müzik yaşantısına devam etmiştir. 2002 yılında Ceza 'nın Med Cezir albümünün; 2004 yılında ise Rapstar albümünün prodüktörlüğünü yapmış, daha sonra ise bu iki sanatçının arası açılmıştır. Ardından Bir Pesimistin Gözyaşları (2004) ve Romantizma (2005) albümlerini çıkarmıştır. 2004'te Cem Yılmaz'ın G.O.R.A filmi için de müzikler hazırlamıştır. Al 1'de Burdan Yak şarkısına klip çekilmiştir.

Sagopa Kajmer, hem albümlerini kendi plak şirketinden çıkartmak, hem de yeni yeteneklere kapı açmak amacıyla 11 Ağustos 2005'de eşi Kolera (Esen Güler Özyavuz) ile birlikte Melankolia Müzik isimli müzik şirketini kurmuşlardır. Sagopa Kajmer, bunu bir röportajında Boğulacaksak kendi denizimizde boğulalım dedik. şeklinde açıklamıştır. Bu ikili ve Kuvvetmira'da yer alan diğer rap sanatçıları 2006 yılında Melankolia Müzik'in, ilk albümü Kafile'yi çıkarmışlardır. Albümün prodüktörlüğünü yine Sagopa Kajmer üstlenmiştir. 2007 yılında Kolera ile düet albümleri olan İkimizi Anlatan Bir Şey'i dinleyicileriyle buluşturmuştur. 2008 yılında 'En iyi albümüm' dediği Kötü İnsanları Tanıma Senesi albümünü piyasaya sunmuştur. Ayrıca 2008 yılında MTV Türkiye tarafından Avrupa Müzik Ödüleri'nde Hip-Hop kategorisinden Türkiye'de yılın en iyisi olmaya aday olmuştur ve EMA Party'deki performansıyla ve seyircileriyle dikkat çekmiştir. 2008 yılında Melankolia etiketi altında Melankolia Wears da çıkmıştır. 2008 yılının sonlarında başlattığı DJ Benim yarışması ve 2009 yılında çıkardığı Yeraltı Kafilesi albümü ile rap müzikte genç yeteneklere önem verdiğini göstermiştir.

2010 yılında eşi Kolera ile '"Bendeki Sen" albümünü yayınlamıştır ve bu albüm hayli büyük ilgi görmüştür. 2010 yılında ilk kez düzenlenen TRT müzik ödüllerinde; halkın oylarıyla belirlenen Yılın Albümü dalında bu albümle ilk beşe girmiştir. En son albümü olarak da 2011 yılı içerisinde "Saydam Odalar" albümü piyasaya sürülmüştür.2012 yılında ise Istakoz ve 40 adlı şarkılarını internet üzerinden yayınlamıştır. 2013 yılı içerisinde yeni bir albüm çıkaracağını resmi Twitter hesabından duyurmuştur. Sagopa Kajmer, kendi orkestrası olan Pesimist Orkestra ile birlikte 2013 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında bir turne düzenlemiş ve turne kapsamında 15 tane şehirde konser vermiştir.

2013 yılının Temmuz ayında Kalp Hastası adlı albümünü satışa sunmuştur. Albümde 3 tanesi daha önceden yayınlanmış 19 şarkı bulunmaktadır. İster İstemez adlı şarkıda kendisine eşi Kolera eşlik etmiştir. Bu albüm çıkmadan 2 gün önce Sagopa Kajmer, Düşünmek İçin Vaktin Var adlı şarkısını internet üzerinden yayınlamış ve şarkıya bir de klip çekilmiştir. Bu şarkı Sagopa Kajmer'in Kalp Hastası adlı albümünde de yer almıştır. 17 Temmuz 2013 tarihinde İngiltere'den kargoyla esrar tohumu getirttiği iddiasıyla göz altına alınmıştır.

Ailesi

Babasının adı Mehmet Özyavuz, annesinin adı ise Serpil Özyavuz'dur. Emre Özyavuz adında erkek kardeşi vardır. Ayrıca Emre Özyavuz, Sagopa Kajmer ve Kolera'nın konserlerinde sahnede kameramanlık yapmaktadır.

Sagopa Kajmer'in anlamı

Müzik hayatında kullandığı ismi Sagopa, Mısır'da bir piramidin adıdır. Birçok arkeolog bu piramidin sırrını çözmeye çalışırken, tuzaklara düşüp can verdikleri söylenir. En son, soyadı Kajmeri olan bir arkeolog, Sagopa'nın gizemini ortaya çıkartmış ve piramidin en gizemli yerine, son odasına girerek, duvara Sagopa'nın gizemini çözen anlamına gelen Sagopa Kajmeri kazımıştır. Ancak bu arkeolog da (Gerhard Kajmeri) hava akımı yüzünden can vermiştir. Bu olaydan bir süre sonra piramide modern araçlarla giren bilim adamları, Gerhard Kajmeri'nin cesedini bulmuşlar ve piramide donanımsız girme cesaretinden dolayı bu adamın adını tüm dünyaya duyurmuşlardır.Sagopa Kajmer üniversite yıllarında bu makaleyi okuyup etkilenmiş ve bu yüzden bu mahlası seçmiştir.

DJ'lik Hayatı

1992 yılının Şubat ayından beri radyo dj'liği yapan Yunus Özyavuz, dj ismi olarak "Dj Mic Check" ismini kullanmaktadır. Power FM adlı radyoda "Dj Mic Check"' adını kullanarak 11 yıl boyunca çalışmış 2013 yılında ise bu radyo ile yolları ayrılmıştır. Ceza'nın Med Cezir ve Rapstar albümünün ve 2004'te Ceza'nın Nefret'teki grup arkadaşı Fuchs'un Huzur N Darem albümünün yanı sıra daha pek çok rap müzisyeni ve grubunun prodüktörlüğünü yapmıştır. Yunus Özyavuz, Turntablizm'in Türkiye'deki öncüsü olarak kabul edilir. Ayrıca Özyavuz, Türkiye'nin köklü radyolarında DJ'lik ve müzik direktörlüğü de yapmıştır.H2000 ve J&B festivallerinde ve yurt dışında çeşitli yerlerde DJ'lik yaptı.

Önemli müzik birikimi ve geniş bir müzik arşivine sahip olan Yunus Özyavuz, Sagopa Kajmer kimliğiyle Karamsar yeraltı rap tarzını oluşturmuş, müzik kalitesi, söz zenginliği ve etkileyici sesiyle kendisini birçok değişik kitleden insana kanıtlamıştır. Yurt dışından sanatçılara da altyapı müzikler hazırlamıştır.

Bir yandan DJ'lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli çalışmalarını sürdüren Sagopa Kajmer, 2004'te Türkiye'nin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A'ya müzikler hazırlamıştır. Al Bir de Burdan Yak isimli parçasına video klip çekilmiştir. Bu gelişme Sagopa Kajmer'i tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırmayı başarmıştır. 2005'te Kolera'nın Karantina Embriyo albümünün prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Records'tan çıkardığı Romantizma isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan Vasiyet, Kral Tv Video Müzik Ödülleri'de 2005 yılının En İyi Klip ödülüne layık görülmüştür.

Özel hayatı

Sagopa Kajmer, 1 Ağustos 2006 tarihinde kendisi gibi rap şarkıcısı olan Kolera ile evlenmiştir.

Uyuşturucu iddiaları

17 Temmuz 2013 akşamı Sagopa Kajmer'in İngiltere'den uyuşturucu sipariş ettiği, kargodan şüphelenen görevliler tarafından polise ihbar edildiği iddia edilmişti. Twitter hesabından "Gümrük, ithali yasak eşya getirdiğim için beni şu an misafir ediyor. Birlikte iftar yapıyoruz. Birçok et yiyen çiçek, birçok biber türü tropikal bitki tohumu netten sipariş ettim, başıma bela oldu. Gümrük yasasını okumadan sipariş etmeyin." açıklamalarında bulundu. Evinden gözaltına alınan sanatçı sağlık kontrolünün ardından geceyi Sirkeci'de bulunan Gümrük Müdürlüğü'nde geçirdi. Ertesi gün ise sevkedildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Nöbetçi mahkeme tarafından yurtdışına çıkma yasağı konulan Sagopa Kajmer, ayın 1. ve 15. günlerinde emniyete gidip imza atmasına mahkeme tarafından karar verilmiştir. }}

}}

Diskografi

Albümler

Silahsız Kuvvet ismiyle çıkardığı albümlerSagopa Kajmer ismiyle çıkardığı albümlerDerleme AlbümlerEP'lerİnternet Single'ları

Video Klipleri

 • Maskeli Balo (2003)
 • Karikatür Komedya (2003)
 • Neyim Var Ki feat Ceza (2004)
 • Al 1'de Buradan Yak (2004)
 • Bebeğim Öldü (2005)
 • Vasiyet (2005)
 • Baytar (2006)
 • Kırık Çocuk (2007)
 • Monotonluk Maratonu feat Kolera (2007)
 • Kendim İçin (2007)
 • Ben Hüsrana Komşuyum (2008)
 • Düşersem Yanarım (2008)
 • Muamma (2008) (2012 yılında yayınlanmıştır.)
 • Ateşten Gömlek (2009)
 • Sürahi (2009) (uyarlama klip)
 • Kargaların Kargaşası (2009) (uyarlama klip)
 • Unut Dedi Hatıram feat Abluka Alarm (2010)
 • Bir Dizi İz feat Kolera (2010)
 • Merhametine Dön feat Kolera (2010)
 • Galiba (2011)
 • Kaç Kaçabilirsen feat Kolera (2012)
 • Düşünmek için Vaktin Var (2013)


Ayrıca 1999 yılında Rapor 2 grubunun "Rapor 2 Buraya Yumruk Havaya" adlı klibinde oynamıştır.

Not: "Kaç Kaçabilirsen" şarkısının video klibi Kolera ve Sagopa Kajmer tarafından hayranlarına hediye olarak sanatçıların kendileri tarafından çekilmiştir.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Ben savaş sizi çok seviyorum.siz çok değerli bir sanatçısınız

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sagopa Kajmer ilgili konular

 • On

  Günlük hayatta kullanılan ana sayı sisteminin temeli olan sayı. Dokuzdan sonra, on birden önce gelir.
 • Kolera (müzisyen)

  Kolera (asıl adı Esen Özyavuz) İstanbul doğumlu bir rap müzisyenidir.
 • Kuvvet mira

  KuvvetMira ilk kurulduğunda Mic Check`in (Sagopa Kajmer) stüdyosunun adıydı. Daha sonra bir Rap Topluluğu halini aldı. Birçok işe imza atmış
 • On Kurşun

  Sagopa Kajmer'in 2. albümü.
 • Sagopa Kajmer

  Yunus Özyavuz veya bilinen adıyla Sagopa Kajmer (d. 17 Ağustos 1978, Samsun, Türkiye), Türk rap sanatçısı, müzik yapımcısı ve DJ. Kendisi
 • Pesimist Ep 1

  kayda değerlikPesimist Ep 1, Sagopa Kajmer`in Pesimist Ep serisinin ilkidir. 2001 senesinde internetten dağıtılmıştır. Bu ep`deki parçaların
 • Bendeki Sen

  == Albüm Hakkında ==Sagopa Kajmer ve Kolera'nın 2010 yılında Melankolia Müzik etiketi ile çıkarmış oldukları ikinci düet rap albümüdür.
 • One Second

  ''One Second'', Sagopa Kajmer'in ''Sagopa Kajmer'' ismini aldığı yılların başında çıkardığı ilk albümü. 2002 yılında çıkışını ge
 • Orda Olmak

  1. Korkusuz
 • Karantina Embryo

  Karantina Embryo, Kolera' nın 2005 yılında çıkardığı albümünün ismidir. Kolera'nın ilk solo albümü olma niteliği taşıyan albümde 16
Sagopa Kajmer
Sagopa Kajmer