--}}

Salıpazarı

Tarihi: Terme ve Çarşamba ilçelerinde Alanyaykın, Düzköy ve Bereket köylerinin birleşmesiyle 1973 yılında Belediye olmuştur. 1987-88 yıllarında da ilçe teşkilatı kurularak Samsun'a bağlanmıştır. I. Dünya savaşından önce yörede Türk köylerinin yanında Rum, Ermeni ve Gürcü nüfusunun yaşadığı bilinmektedir. I. Dünya savaşı sırasında özellikle Ermeni çeteleriyle Türk halkı arasında çatışmalar yaşanmıştır. Ancak; Türk halkının mücadelesi sonunda Ermeniler bölgeyi terketmek zorunda kalmıştır.

Tarihi:

Terme ve Çarşamba ilçelerinde Alanyaykın, Düzköy ve Bereket köylerinin birleşmesiyle 1973 yılında Belediye olmuştur. 1987-88 yıllarında da ilçe teşkilatı kurularak Samsun'a bağlanmıştır.

I. Dünya savaşından önce yörede Türk köylerinin yanında Rum, Ermeni ve Gürcü nüfusunun yaşadığı bilinmektedir. I. Dünya savaşı sırasında özellikle Ermeni çeteleriyle Türk halkı arasında çatışmalar yaşanmıştır. Ancak; Türk halkının mücadelesi sonunda Ermeniler bölgeyi terketmek zorunda kalmıştır.

Coğrafi Konumu:

Samsun'a uzaklığı 54 km. olan ilçenin, Güneyi Erbaa ve Akkuş, Doğusu Terme, Batısı Ayvacık, Kuzeyi ise Çarşamba ilçeleriyle çevrilidir. Salıpazarının denize kıyısı yoktur.

İlçenin kuzeyi düzlük, güneyi engebelidir. Yeşilçay ve Terme çayı ilçe merkezinde kesişmektedir. Bu çaylar üzerinde üç köprü vardır. Salıpazarı ile Gökçeli köyünü Kurt köprüsü, Yavaşbey köyünü ise Maviren köprüsü birbirine bağlar.

Sosyo - Ekonomik Yapısı:

İlçe ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Halkın büyük çoğunluğu tarımla uğraşmaktadır. Tarım ürünü olarak Fındık, Çilek, Çeltik yaygın olarak yetiştirilir. İlçede hayvancılıkta gelişmiştir.

Dağlık bölgedeki köylerde sepet, kaşık ve çeyiz sandığı gibi ürünler yapılmaktadır.

Ulaşım:

Samsun'dan Salıpazarına ulaşım Çarşamba ve Terme ilçeleri üzerinden olmaktadır.

Tarihi ve Kültürel Değerleri:

Garpu Kalesi: Cevizli - Konakören köyleri arasında yeralmaktadır. M. Ö. 7. yy'a ait olduğu ileri sürülmektedir. Bir rivayete göre Amazonlara aittir. Klasik anlamda bir kaleye benzememektedir. Giriş kapısı kayadan oyularak, yukarı çıkma merdivenler ise kayaları yontmak suretiyle yapılmıştır. Kalede üzeri taşla kapatılmış iki kuyu bulunur.

Değirmen: Gökçeli mahallesinde 500 yıllık bir değirmen vardır. Kesme taştan yapılmış olan kemeri hala yıkılmamıştır. Bugün yine un değirmeni olarak faaliyet göstermektedir.

Cami: Çatak Ahmet Ağa köyündeki (Gökçeli Mh.) 105 senelik bir camidir. Ayrıca Yeşilköyü, Kayadibi, Kızılot köylerinde de 300 - 400 senelik ahşap camiler vardır.

Türbeler: Samzama kadem ve Topal Hacı türbeleri vardır. Halk tarafından çok saygı gösterilip, evliya kabul edilen kişilere aittir.

Gezi ve Mesire Yerleri:

Alan, Karacaören ve Kestanepınar köyleri çatağında Alabalık üretme tesisleri çevresi, Hasan Tekkesi civarı, Yeşilköyü yolundaki Adacık, Terme yolundaki Çobandüzü mevkileri piknik ve mesire alanı olarak ideal yerlerdir.

İlçedeki yemyeşil bir bitki örtüsü hakimdir. Salıpazarı ilçe merkezindeki 200 yıllık çınarlar gölgesin de dinlenmek için ideal bir mekan oluşturmaktadır.

Folklorik Değerler:

Karadeniz bölgesinin kendine özgü kültür birikimleri ile Gürcü ve kafkas halkının kültürel özellikleri kaynaşmış durumdadır. İlçedeki eğlenceler genellikle davul zurna eşliğinde yapılır. Çiftetelli ve halay yanında bir de Gürcü Horonu denilen oyun oynanır.

Yemekler:

İlçenin kendine özgü yemek çeşitleri vardır. Bunlardan bazıları kısaca anlatıldıkları gibi yapılmaktadır. Zagi Yani: Koyun eti, un, pirinç, tere - yağı, ceviz, höğmen, çorotu, safran, pul biber, sarımsak karıştırılarak yapılır. Makaktu: Taze fasulye, ceviz, yeşilkinzi, sarımsak, koruk, irhan gibi malzemelerle yapılır. Bileki Ekmeği: Mısır unu kaynar su ile yoğrulup üzerinde defne ve tahnal yaprakları serilir ve öylece pişirilir. Çerkez Pastası: Mısırunu, süt, yumurta ve tereyağı ile pişirilip, üzerine et kavurması konularak yenir.

İlgili başlıklar

Samsun'un ilçeleri

Haritası

Salıpazarı koordinatları: 41.082100, 36.827700

Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bu haritayı nasıl yaptınız veya nerden aldınız bilmiyorum ama salıpazarında olmayan köyleri oraya vermişsiniz. salıpazarının 30 dan fazla köyü var ancak çoğu gözükmüyor. ayrıca bir çok köyün yeri yanlış gösterilmiş. daha iyi hizmet verebilmeniz için bu bilgileri doğrulatırsanız sizin adınıza iyi olur salıpazarına gelince 7000 nüfuslu küçük bir ilçe olmasına karşın bence türkiyenin en yaşanılası yeridir zira orda doğdum, büyüdüm ve hayal kurmayı orada öğrendim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  salıpazarı ilçesini anlatmak yetmez bence bir yaz gelip görün bu şirin küçük kasabayı yazan kader keskin

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ferhan şensoy kendisi salıpazarı alan köyündendir

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bence bu salıpazarını hep silin haritadan çünkü kimse kalmamış gelir olmayınca herkez göç vermiş yer katlamasın haritada:D

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bizim köy çoooookkk güzel tarihi ve dogal güzellikleri var arkadaşım

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  salipazari hiç gelişmeyen bir yer bence buzamana kadar gelen belediyelerde iş yok ilcemin hastasiyim temennim bundan sonra daha iyi olmasi

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  salıpazarı cevizliköyü yani eski adı homa köy köyündenin ve bizim köy yazın tam yaşanacak yer ve ben köyümü seviyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Türkiye nin birçok yöresinden daha güzel.fakat sahip çıkan yok.Gelişmedi yıllaca.gerçi bu birazda bizlerin sayesinde memleketimizi tanıtmayı bilmiyoruz,birde çok suskun çekingen insanlarız.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  8 ay önce bende ordaydım ama üzülerek söylımkı salıpazarı aynen yerınde sayıyor icraat yok tanıtıcı görsel video yok biz nasıl olurda güzelım ilçeyi tanıtacaz trıstık mekan halıne dönmedıkce 10 senede geçse değişen bır şey olmaz bld başkanı el atmalı haksızmıyım arkadaşlar by

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Salıpazarı
Salıpazarı