Sali Berisha

Kısaca: (Arnavutluk Cumhurbaşkanlığı Web Sitesi, VOA, Albania.com)Demokratik Parti lideri Sali Berisha, partisinin 3 Temmuz'da yapılan parlamento seçimlerinde aldığı galibiyetin ardından 3 Eylül 2005 tarihinde Arnavutluk başbakanı olarak göreve getirildi. Diğer gruplarla koalisyon kuran parti, meclisteki 140 sandalyenin 80'ini elinde bulunduruyor. ...devamı ☟

Sali Berisha
Sali Berisha

(Arnavutluk Cumhurbaşkanlığı Web Sitesi, VOA, Albania.com)

Demokratik Parti lideri Sali Berisha, partisinin 3 Temmuz'da yapılan parlamento seçimlerinde aldığı galibiyetin ardından 3 Eylül 2005 tarihinde Arnavutluk başbakanı olarak göreve getirildi. Diğer gruplarla koalisyon kuran parti, meclisteki 140 sandalyenin 80'ini elinde bulunduruyor. Berisha hükümeti 11 Eylül 2005'te yemin ederek göreve başladı.

15 Ekim 1944’te Tropoja’da dünyaya gelen Berisha, Tiran Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1967 yılında mezun oldu. Yüksek öğrenimini Paris’te tamamladıktan sonra Hemodinamik konulu bir araştırma programı yürüttü. 1968 yılında Avrupa Tıbbi Bilimler Araştırma Komitesine seçildi.

Berisha’nın siyasi kariyeri Aralık 1990’daki öğrenci hareketi ile başladı. Bu dönemde eski sisteme yönelik eleştirileri ve Arnavutluk’ta demokratikleşmenin gerekliliği konusundaki ısrarı ile tanındı. 1991 yılında Demokratik Partiyi (DP) kurdu ve başkanlığına getirildi. 1991, 1992, 1997 ve 2001 yıllarında parlamentoda görev yaptı.

Berisha, 9 Nisan 1992’de cumhurbaşkanı seçildi. Kendisinin liderliğindeki yönetim yabancı yatırımları artırmaya, ülkenin ekonomik durumunu iyileştirmeye ve daha liberal ve demokratik bir hükümet oluşturmaya çalıştı. Fakat gerçekleştirilen pek çok reforma rağmen, yaygın bir şekilde görülen yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma örnekleri yönetime darbe vurdu.

Berisha, 1994 yılında gerçekleştirilen referandumdan evet oyu çıksaydı çok daha güçlü hale gelebilecekti; fakat Arnavutluk halkı Berisha’nın başlarında yeni bir diktatör olacağı korkusuyla hayır oyu verdi. 1995 yılıyla birlikte ülkede ilerleme süreci durdu ve bunun sonucunda kamunun devlet kurumlarına olan güveni sarsıldı. Yönetimi ile ilgili tüm sorunlara rağmen Berisha 26 Mayıs 1996’da yeniden seçildi.

Kısa bir süre sonra saadet zincirlerinin çoğalması ve çökmesi bir ekonomik krize yol açtı. Pek çok Arnavut sahip oldukları tüm birikimleri kaybetti. Yönetim de bu zincirlere dahil olmakla suçlandı ve Berisha görevinden istifa etmeye zorlandı.

Başbakan olarak yeni görevine başlayan Berisha, bir yandan vergileri indirme ve hükümeti düzene sokmayı vaat ederken, diğer yandan da en önemli önceliklerinin bir sonraki seçimlerin (2006’daki yerel seçimler) adil bir ortamda gerçekleştirilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Berisha ayrıca ülkede yaygın olarak görülen yolsuzluk ve yoksulluk sorunlarıyla mücadele etme ve ülkeyi uluslararası kurumlarla bütünleştirme sözü verdi.

Sali Berisha evli ve iki çocuk sahibidir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Sali Berisha Resimleri