Salzburg Eyaleti

Kısaca: Salzburg (Almanca: Salzburg), Avusturya'da bir eyâlettir. ...devamı ☟

Salzburg Eyaleti
Salzburg Eyaleti

bgcolor="#CCCCCC" bgcolor="#CCCCCC" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" --- bgcolor="#FFFFFF" ---- ----
Salzburg
Armalı Bayrak
|Salzburg
Yüzölçümü: >|7155 km²
Nüfus: >|521238 Kişi
Nüfus Yoğunluğu: >|72 Kişi/km²
| www.salzburg.gv.at
|Gabi Burgstaller (SPÖ)
Harita Konum

 


Salzburg (Almanca: Salzburg), Avusturya`da bir eyalet.

Hakkında

Yönetim

Büyükşehirler ve Trafik Koduİller ve Trafik KoduSalzburg

Salzburg genel olarak küçük, etrafı dağlarla çevrili şirin bir şehirdir. İçerisinden Tuna nehrinin bir kolu olan Salzach nehri geçmekte. Salzburg`un en önemli gezi noktalarından birisi Hohensalzburg yani Salzburg kalesi.

Tepecik bir bölgede, şehre hakim bir noktada, orta çağda yaşayan bir derebeyi tarafından inşa edilmiş kale birçok savaşlar görmüş. Kaleyi gezerken şehrin tamamını rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Salzburg, Avusturya`nın simgesi olan komponist yani bestekar Mozart`ın doğduğu yer. Mozart birçok bestesini Salzburg`ta yazmış ve ölümü de Viyana` nin 1. mahallesindeki evinde olmuş. Mozart`ın evinden sonra Mirabellgarten`a gidebilirsiniz. Çok güzel çiçeklerle bezenmiş olan harika bir bahçe. Evlenecek olanlar Mirabellgarten`ı gezdikten sonra kiliseye gidiyorlar geleneksel olarak.

Şehrin içinde bulunan mezarlıkta ünlü kişilerinde mezarları var. Mesela; 90 yaşlarında ölen ünlü mimar, Ankara`nın meclis, bakanlıklar ve civarının mimarisini yapan Klemens Holzmeister bu mezarlıkta yatıyor.

Salzburg`a gittiğiniz zaman eğer vaktiniz varsa Tomaselli`de kahve içmenizi tavsiye ederiz. Salzburg`un şehir dışında bulunan hayvanat bahçesi Hellbrunn Tiergarten`nın yanındaki derebeyinin eşi için yaptırdığı Schloss Hellbrunn` a gidilmeye kesinlikle değer.

Mozart`ın doğumevi

Getreidegasse 9. Burada 1747´den 1773 yılına kadar Leopold Mozart ailesi yaşar. 27.Ocak 1756 yılında dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bestekarlarından Wolfgang Amadeus Mozart dünyaya gelir. Günümüzde bu ev müze olarak kullanılıyor.

Residenz

Ortaçağdan kalma kilise ilerigelenlerinin merkezi. 16. yüzyılın sonuna doğru bu günkü şeklini alır. Ilk barok çağına ait bir tarzda yapılmış olan ihtişamlı yapıtın özellikle galerisi görülmeye değer.

Hellbrunn - Şato ve su oyunları

1612-1615 yıllarında yapılan bu saray, büyük parkı, su oyunları ve mekanik tiyatrosuyla, manirik mimari tarzının Avrupanın en seçkin örneklerinden birisi kabul edilmektedir.

Hohensalzburg - Kale

Hohensalzburg kalesi 1077 yılında başpiskopos Gebhard tarafından yaptırılmış; Orta Avrupa`nın en büyük, günümüze kadar tam olarak muhafaza edilmiş tek kalesidir.

Mozartplatz - Mozart Meydanı

Mozart meydanı Salzburg şehrinin ortasında bulunup önemini Ludwig von Schwanthaler tarafından yapılan muhteşem Mozart anıtından alır. Onun dışında dünyanın her tarafından gelen sayısız turistin ilgisini en çok çeken şey başpiskopos sarayında hazırlanmakta olan dünyaca ünlü Salzburg Çan oyunlarıdır.

Schloss Mirabell - Mirabell Sarayı

Asıl adı a€žAltenau" olan Mirabell sarayı 1606 yılında Wolf Dietrichs emriyle Salome Art için yaptırılmış. Mirabell bahçesi yunan mitolojisi örneklerine uygun yaptırılmış olup, Kongresshaus ve Kurhaus`a çok yakındır.

St. Sebastian

Sebastian kilisesinin yanında Sebastian mezarlığı bulunur. Mozart`ın karısı Constanze, babası Leopold, modern tıp`ın babası kabul edilen Paracelsus burada yatar.

Salzburg şehrinin bugünkü barok yapılarıyla biçimlenen yüzü, son şeklini 17. ve 18. yüzyıllarda Prens başpiskoposları Wolf Dietrich, Markus Sittikus ve Paris Lodron`un mimari anlayışından almıştır. Yüzden fazla kilise, saray ve Şato bugun hala başpiskoposların bir zamanki gücünü göstermektedir.

1756 yılında Salzburg`da şehrin en meşhur çocuğu Wolfgang Amadeus Mozart dünyaya gelmiştir. 1842 yılında ise şimdiki Mozart meydanında Mozart´ın anıtı dikilmiştir.

Salzburg 1816 yılında Habsburg imparatorluğuna katılmıştır

Tarih

HalkCoğrafya

  • En yüksek noktası: Grossglockner 3.797 m
  • En alçak noktası: Erl bölgesi 465 m


Görülecek Yerler

} } }

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.