Samanlı Dağları

Samanlı Dağları, Marmara Bölgesi'nde kuzeyde İzmit Körfezi, güneyde İznik Gölü ve Gemlik Körfezi'yle sınırlanan yörede, batıda Bozburun, doğuda Sakarya Nehri'nin Geyve Boğazı arasında yer alan dağlara verilen ad.
Samanlı Dağları, doğuda Bolu Dağları'ndan (Alpsofu Dağı, Keremali Dağı) Geyve Boğazı yarıntısıyla ayrılır.

Samanlı Dağları

thumb|320px|right|Samanlı Dağları ve İzmit Körfezi`nin, İzmit merkezinden görünümü Samanlı Dağları, Marmara Bölgesi`nde kuzeyde İzmit Körfezi, güneyde İznik Gölü ve Gemlik Körfezi`yle sınırlanan yörede, batıda Bozburun, doğuda Sakarya Nehri`nin Geyve Boğazı arasında yer alan dağlara verilen ad. (``Samanlı Dağı``, Yalova ile Gemlik arasında yükselen bir tepedir m.)

Samanlı Dağları, doğuda Bolu Dağları`ndan (Alpsofu Dağı, Keremali Dağı) Geyve Boğazı yarıntısıyla ayrılır. En çok yüksekliği bu kesimde (Gökdağ kesimi) Sapanca, güneybatısında Keltepe 1.600 m`ye varır. Batı`ya doğru yükselti azalır. Gölcük-İznik arasında Naldöken Tepesi`nin yüksekliği 1.330 m`dir.

Daha batıda iki yerde dağların ekseni alçalır. Birincisinden (Yalakdere Havzası) Karamürsel-İznik, ikincisinden de Yalova-Orhangazi yolları geçer. Daha batıda, dağlık eksen Yellidağ, Samanlı Dağı doruklarını taşır ve Armutlu Yarımadası`nda sona ermeden önce Daz Dağı`nda 922 m`ye ulaşır.

Ekseni genellikle birinci zaman kayaçlarından oluşmuş olan Samanlı Dağları, maki ve orman örtüsüyle kaplıdır. Ormanlı kesimlerde geçen yüzyıllarda yerleştirilmiş göçmenlerin köylerine rastlanır. Bu kesim az nüfusludur. Buna karşılık, dağların eteklerinde zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasında sıralanan köylere ve kasabalara (Kuzeyde Gölcük, Değirmendere, Karamürsel, Yalova, güneyde Armutlu, Orhangazi, İznik) rastlanır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar