Samim Kocagöz

Samim Kocagöz (d. 13 Şubat 1916, Aydın - ö. 5 Eylül 1993, İzmir). Türk romancı.

Samim Kocagöz (d. 13 Şubat 1916, Aydın - ö. 5 Eylül 1993, İzmir). Türk romancı.

1942`de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. 1942-1945 arasında Lozan Ünivesitesi`nde sanat tarihi eğitimi aldı. Türkiye`ye döndükten sonra bir süre İzmir Ticaret Okulu`nda edebiyat, Devlet Konservatuvarı`nda sanat tarihi dersleri verdi. Söke`de çiftçilikle uğraştı.

1950`den sonra İzmir`e yerleşti. İlk romanı İkinci Dünya 1938`de yayınlandı. Servet-i Fünun Uyanış, Ses, Hep, Bu Topraktan, Vatan, Fikirler, Yenilikler, Yeditepe gibi dergilerle Demokrat İzmir gazetesinde yayınlanan öyküleriyle bilinir.

1950`de Yeni İstanbul gazetesi ve New York Herald Tribune gazetesinin ortaklaşa düzenlediği Dünya Hikaye Yarışması`nda "Sam Amca" öyküsüyle birincilik kazandı.

Gözlemlere dayanarak köy ve kasaba insanlarının sorunlarını, günlük yaşamlarını ve duygularını yalın bir dil ve gerçekçi tutumla yansıttı. Ölümünden sonra adına bir öykü ödülü kondu.

2006-2007 tiyatro sezonunda 50. Yılını yaşayan İzmir Devlet Tiyatrosu, yazarın hemen hiç bilinemeyen "Islak Ekmek" adlı oyununu repertuvarına aldı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Samim Kocagöz ilgili konular

 • Sunay Akın

  Sunay Akın 1962'de Trabzon'da doğdu. Lise öğrenimini İstanbul Koşuyolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fizik Coğrafya Bölümü'
 • Kocagöz orkinos

  Kocagözlü orkinos (Thunnus obesus), uskumrugiller (Scombridae) familyasına ait bir balık türü. Önemli bir ticari balık olan kocagözlü orkino
 • Samim Kocagöz

  Samim Kocagöz (d. 13 Şubat 1916, Aydın - ö. 5 Eylül 1993, İzmir). Türk romancı.
 • Kemal Gündüzalp

  1950 yılında Şanlıurfa`da doğdu. İlk ve ortaokulu Ceylanpınar`da okudu. Ankara Bahçelievler Cumhuriyet Lisesi`nden sonra A. İ.T.İ.A. Gazetec
 • Türk Edebiyatı'nda Kurtuluş Savaşı konulu romanlar

  * Vurun Kahpeye (Halide Edip Adıvar)
 • Bayağı kocagöz

  Bayağı kocagöz (Burhinus oedicnemus), kocagözgiller (Burhinidae) familyasından bir kuş türü.
 • Burhinus oedicnemus

  Bayağı kocagöz (Burhinus oedicnemus), kocagözgiller (Burhinidae) familyasından bir kuş türü.
 • Bejan Matur

  Bejan Matur
 • Frank McCourt

  ''Francis "Frank" McCourt'', (d. 19 Ağustos 1930 - ö. 19 Temmuz 2009) İrlanda asıllı, ABD'li öğretmen ve Pulitzer ödüllü yazar. McCourt'ı t
 • Kalpaklılar

  ''Kalpaklılar'', senaryo ve yönetmenliğini Nejat Saydam'ın üstlendiği 1959 yapımı Türk filmidir. Filmin yapımcısı Özdemir Birsel'dir.