Samsun-Ceyhan Hampetrol Boru Hattı yada Trans Anadolu Projesi (TAP), Karadeniz sahilinde Samsun ve Ünye şehirleri arasından başlayan ve Akdeniz kıyısında Ceyhan Petrol Terminalinde son bulan 555 km uzunluğunda Türkiye'yi kuzey-güney doğrultusunda kesen hampetrol boru hattı sisteminin geliştirilmesini ve inşaatını kapsayacak.

Samsun-Ceyhan Hampetrol Boru Hattı

Samsun-Ceyhan Hampetrol Boru Hattı yada Trans Anadolu Projesi (TAP), Karadeniz sahilinde Samsun ve Ünye şehirleri arasından başlayan ve Akdeniz kıyısında Ceyhan Petrol Terminalinde son bulan 555 km uzunluğunda Türkiye'yi kuzey-güney doğrultusunda kesen hampetrol boru hattı sisteminin geliştirilmesini ve inşaatını kapsayacak. Proje, Türkiye'nin, Ortadoğu ve Hazar Denizi ile dünya pazarları arasında doğal stratejik bağlantı olmasını sağlayarak, Ceyhan'ın önemli bir petrol ihracat limanı olmasına katkıda bulunacak. Çalık Enerji'nin hazırladığı çalışmaya göre, TAP, alternatif boğazı by-pass projeleri ile karşılaştırıldığında, potansiyel yatırımcılara ve taşıyıcılara şu olanakları sunacak:

  1. Samsun şehrinin doğusunda Ünye civarında yeni bir boşaltma terminali ve tank sahası yapılacak.


  1. Ünye boşaltma terminalinden Ceyhan'a kadar boru hattı ve gerekli pompa ve basınç düşürme istasyonları kurulacak.


  1. Mevcut Ceyhan yükleme terminali ile bağlantı ve ek depolama kapasitesi arttırılacak.


Yatırım giderleri, Eni şirketinin geçmişte tamamladığı Transmed, Mavi Akım, Yeşil Akım, Karachaganak, CPC ve BTC gibi boru hatları projelerindeki tecrübeleri temel alınarak yapıldı. TAP'ın, son yatırım kararından sonra üç yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Proje, Türkiye'nin kuzey bölgesinde Karadeniz kıyısındaki Samsun şehrinin yakınından başlayıp, Akdeniz kıyısındaki Ceyhan Terminali'nde son bulacak.

Sevkiyat kolaylığı sağlayacak  1. Transit sevkiyat uzaklığı: Boru hattı Samsun şehrinin doğusundan başlayacağı için Karadeniz ana yükleme limanlarından olan transit sevkiyat uzaklığını oldukça kısaltacak.


  1. Tek ülke: Güzergah sadece Türkiye üzerinden geçecek. Böylece herhangi bir hükümetler arası anlaşma olmasına gerek duyulmayacak.


  1. Tanker tipleri: Hem boşaltma (Samsun civarı) hem de yükleme (Ceyhan) terminalleri, en geniş tanker tipi olar "VLCC"ler de dahil olmak üzere her tip tanker için uygun olacak.


  1. Mevcut altyapı: Güzergah, mevcut Ceyhan Yükleme Terminali gibi, mevcut Türk tesislerinin sunduğu imkanlardan fayda sağlayarak sinerji oluşturacak.


  1. Çevresel etkiler: Boru hattı güzergahı, seyrek nüfuslu bölgelerden geçmekle beraber, kısmen, mevcut boru hattı geçitleri üzerinden de geçecek.


  1. Tarife yapısı: Taşıma tarifesi, TAP projesinin diğer alternatif güzergahlara karşı rekabetini korumakla beraber, boru hattı yatırımcılarına adil karlılık oranı garantisi sağlayacak.

Yanıtlar