Sanal Alem

Bu başlık Radikal gazetesinde yayımlanan bilişim ve siber kültür sayfasını açıklamaktadır. İnterneti anlatmak için kullanılan sanal alem terimi için sanal alem başlığına bakınız

Bu başlık Radikal gazetesinde yayımlanan bilişim ve siber kültür sayfasını açıklamaktadır. İnterneti anlatmak için kullanılan sanal alem terimi için sanal alem başlığına bakınızSanal Alem, Radikal Gazetesi Bilgi Teknolojileri Editörü M. Serdar Kuzuloğlu tarafından hazırlanan ve haftalık olarak yayımlanan bilişim, İnternet, siber kültür sayfasıdır.

Sayfasda, dünyadaki siber kültür akımları, bilişim dünyası ve etkileri incelenir.

Bir terim olarak interneti tanımlamak için de kullanılır. Bu amaçla `Siber Alem` tabiri de doğrudur. ``Siber`` ve ``sanal`` ayrımı temelde ``Cyber`` ve ``Virtual`` terimlerinden gelir ve çoğunlukla karıştırılmalarına rağmen birbirlerinden farklı anlamlara sahiptirler.

Tarihçesi

Radikal gazetesinin ilk gününden bu yana düzenli olarak yayımlanan Sanal Alem ilk olarak 2 Aralık 1996 tarihinde `İnternet` başlığıyla çıktı. Kısa sürede gördüğü ilgi üzerine 17 Mart 1998 tarihinde gazeteyle birlikte dağıtılan 8 sayfalık bir haftalık ek haline geldi. Bu sırada ismi de `Sanal Alem` olarak değiştirildi.

Sanal Alem bir süre sonra yeniden gazete içinde sayfa olarak yayına devam etmiştir. Şu an Pazartesi günleri yayımlanmaktadır.

Bu marka 1999 yılında hayata geçen ve 1 yıl boyunca hizmet veren sanalalem.com adresindeki web sitesininde de kullanılmıştır. Tasarım ve programlanması M. Serdar Kuzuloğlu tarafından gerçekleştirilen yatay portal Sanal Alem bu süre içinde 40 binden fazla üyesine güncel haberler, web dersleri, İSS rehberi, sinema bilgileri, otomotiv rehberi, web dizini, ICQ Sohbet rehberi, bağlantı değişimi, toplist, tartışma forumu, sohbet (chat) gibi bir dizi hizmeti ücretsiz olarak sunmuştur.

Sanal Alem, M. Serdar Kuzuloğlu`nun 2002 yılında Radyo Kozmos`ta başlattığı, 2004 yılından bu yana da NTV Radyo`da Chat devam ettirdiği bilişim konulu haftalık radyo programının da adıdır.

Radyo sürümü 16 Mart 2005 tarihinde başlattığı podcast yayınıyla Türkiye`nin ilk podcasti olmuştur. Podcast yayını Apple firmasının iTunes rehberinde de yer almaktadır.

Kökeni

Bugünlerde İnternetin genel terimlerinden biri haline gelen sanal alem kavramı Türkçe`ye ilk olarak 17 Mart 1998 tarihinde yayına başlayan Sanal Alem ekinin ismi olarak girmiştir. İsim babaları M. Serdar Kuzuloğlu ve Sönmez Karakurt`tur. Ekin logosu o dönemde gazetenin grafikerlerinden olan Sönmez Karakurt tarafından tasarlanmıştır.

İlgili BağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sanal Alem ilgili konular

 • Siber

  ve bunla ilgili çeşitli sitelerde kurulmuştur sibercadde.com siber.com gibiSiber terimi sibernetik kökeninden gelmektedir. İlk olarak 1958 yılı
 • İChat

  iChat Mac OS X ile birlikten gelen, AIM, ICQ ve Jabber protokollerini destekleyen bir sohbet programıdır.
 • M. Serdar Kuzuloğlu

  M. Serdar Kuzuloğlu, bilişim ve teknoloji alanında çalışmalarıyla tanınan Türk gazeteci ve yazar.
 • Mehmet Serdar Kuzuloğlu

  Mehmet Serdar Kuzuloğlu, gazeteci, televizyoncu ve internet girişimcisi.
 • Sanal Alem

  Bu başlık Radikal gazetesinde yayımlanan bilişim ve siber kültür sayfasını açıklamaktadır. İnterneti anlatmak için kullanılan sanal alem
 • Serdar Kuzuloğlu

  M. Serdar Kuzuloğlu, bilişim ve teknoloji alanında çalışmalarıyla tanınan Türk gazeteci ve yazar.
 • Serdar Kuzuoglu

  M. Serdar Kuzuloğlu, bilişim ve teknoloji alanında çalışmalarıyla tanınan Türk gazeteci ve yazar.
 • Serdar Kuzuoğlu

  M. Serdar Kuzuloğlu, bilişim ve teknoloji alanında çalışmalarıyla tanınan Türk gazeteci ve yazar.
 • Siber uzay

  Siber uzay, (orijinal anlamını karşılamasa da yaygın olan bir başka kullanımıyla sanal alem, cyberspace) terimi bilgisayarların ve onu kullan
 • Âlem

  Alem şu anlamlara gelir:
Sanal Alem
Sanal Alem