Sandra Bullock

1994 yılında Keanu Reeves ile birlikte rol aldığı " Speed " filmiyle ilk çıkışını gerçekleştiren Bullock, bu filmin peşi sıra oynadığı " While You Were Sleeping " gibi beğeni toplayan filmlerle Hollywood'un starlık basamaklarında hızla yükseldi.

Sandra Bullock

" İster beyazperdede olsun ister başka bir yerde, herhangi iyi bir ilişki için gerekli olan anahtar iletişim ve karşılıklı saygıda saklıdır. Ve inanıyorum ki siz de diğer insanların gülümsediği şekilde gülümsemek zorundasınız " diyen ve seyircinin karşısına çıktığı ilk andan itibaren Amerika'nın yeni sevimli dilberi olarak anılan Sandra Bullock, bu sözleri ile bir anlamda başarısının sırrını açıklıyor.


1994 yılında Keanu Reeves ile birlikte rol aldığı " Speed " filmiyle ilk çıkışını gerçekleştiren Bullock, bu filmin peşi sıra oynadığı " While You Were Sleeping " gibi beğeni toplayan filmlerle Hollywood'un starlık basamaklarında hızla yükseldi.

Bir filmle bir anda bütün dünyanın değişebileceğinin somut bir kanıtı olan Sandra Bullock, bu hızlı yükselişini hala hayretle karşıladığını belirtiyor : " Her zaman açılmasını umut ettiğiniz kapıların bir otobüs ile birlikte bir anda açılacağını aradan bir milyon yıl da geçse hayal edemezdim. "

Yarı Alman yarı Alabama'lı olan aktris, Washington'da doğdu. Çocukluk yıllarını opera sanatçısı olan annesi ile Avrupa'yı dolaşarak geçirdi. Annesinden çok etkilendiğini belirten Bullock, sahneye ve dolayısıyla oyunculuğa olan ilgisinin o zamanlardan itibaren başladığını söylüyor. Aktris, ufaktan başladığı ilk sahne deneyimlerini şu şekilde özetliyor : " Bir operada her zaman kirli bir çingene çocuğu bulunur. İşte o bendim ".

Eğitimi dolayısıyla annesi ile dolaşmayı bırakan Bullock, herkes tarafından kabul edilebilir olma özelliği dolayısıyla okul yıllarında sivrilen bir isimdi. Okulu bitirdikten sonra Doğu Kaliforniya Üniversitesi'nde drama programına katıldı. 1985 yılıyla birlikte şov dünyasında kariyer yapmanın zamanının geldiğine inanan Bullock, bir süre ünlü dramaturglardan Sanford Meisner'in altında oyunculuk eğitimi aldı.

Üç sene boyunca sahne oyunculuğuyla ilgilendikten sonra bir Broadway yapımı olan " No Time Flat " adlı oyunda şımarık bir Güneyli dilberi canlandırdı. Tiyatrodan sonra 1989 yılında televizyona yöneldi ve " Bionic Showdown : The Six-Million-Dolar Man and the Bionic Woman " adlı bir yapımda görev aldı.

Ertesi yıl bir NBC yapımı olan romantik komedi filmi " Working Girl "de rol alan Bullock, 1992 yılında sevgilileri tarafından terk edilmiş bilimadamlarını konu alan ikinci sınıf romantik komedi " Love Potion No. 9 "da yer aldı. Profesyonel oyunculuk kariyeri içerisinde önemli bir yere sahip olmayan bu filmin ilginç yanı, aktrisi üç yıl süresince kendisiyle büyük bir aşk yaşayacağı aktör Tate Donovan ile tanıştırmasıydı.

1993 yılında Sylvester Stallone'in yanında " Demolition Man " adlı filmde rol alan aktris, performansı ile filmin yapımcısı Joel Silver'ın, uzun bir süre büyük aksiyon filmlerinde sinematograf olarak görev alan ve " Speed " filmiyle ilk yönetmenlik denemesini gerçekleştirecek olan De Bont'a kendisinden övgüyle bahsetmesine neden oldu.

Önceleri Keanu Reeves için romantik yakıt olarak görülen Bullock'un, çekimler sonunda ortaya çıkan tabloda filmin ağır toplarından biri olduğu anlaşıldı. Ertesi yıl gişede yüzleri güldürmeyi başaran " While You Were Sleeping " adlı filmde rol alan aktris, aynı yıl bir John Grisham uyarlaması olan " A Time to Kill "de oynadı.

Bir anda romantik komedilerin aranan yıldızı haline gelen Bullock, 1996 yılında " Two If by Sea " adlı filmde hızlı konuşması ile tanınan komedyen Denis Leary ile birlikte oynadı. Filmde istediği rol arkadaşını bulamayarak uyumsuz bir ikili portresi çizen Bullock, Ernest Hemingway'i canlandıran Chris O'Donnel ile " In Love and War "filminde oynadı. Filmde savaşta gönüllü hemşirelik yapan Agnes Kurowsky'i canlandıran aktris, 1997 yılında kötü tasarlanmış " Speed 2 : Cruise Control "da rol aldı.

Sinemadan kazandıklarıyla Fortis Films adlı bir yapım şirketi kuran Bullock, 1998 yılında " Hope Floats " filminin yapımcılığını üstlendi. Aynı yıl Nicole Kidman ile birlikte sihirle uğraşan New England'lı iki kız kardeşin hikayesini konu alan " Practical Magic " adlı filmde rol aldı. DreamWorks'ün yapımcılığını yaptığı " The Prince of Egypt "de seslendirme yapan aktris, Ben Affleck ile " Forces of Nature " ve Liam Neeson ile de " Gun Shy " adlı filmlerde rol aldı.

2000 yılı içerisinde yaşamda ikinci bir şans arayan alkol bağımlısı bir yazarın hikayesini konu alan "28 Days " de rol alan Bullock, aynı yıl rol aldığı " Exactly 3:30 "de de dakiklik sorunu yaşayan bir iş kadınını canlandırmıştı. Donald Petrie'nin yönettiği " Güzel Dedektif " filminde ise, işi gereği bir güzellik yarışmasına katılmak zorunda kalan FBI ajanı Grace Hart'ı canlandırdı.

2002 yılında Barbet Schroeder'ın yönettiği " Murder By Numbers " ile kamera karşısına geçen Bullock, filmde cinayet masası dedektifi Cassie Mayweather rolündeydi. Aktristin son çalışmaları arasında " Two Weeks Notice " ve " Exactly 3:30 " isimli filmler yer alıyor...

Filmografi 2003 Exactly 3:30 2002 Murder by Numbers 2002 Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2002 Two Weeks Notice 2000 Miss Congeniality 2000 Famous 2000 28 Days 2000 Gun Shy 2000 Exactly 3:30 1999 Forces of Nature 1998 The Prince of Egypt ( Seslendirme ) 1998 Practical Magic 1998 Making Sandwiches 1998 Hope Floats 1998 Welcome to Hollywood 1997 Speed 2 : Cruise Control 1997 In Love and War 1996 A Time to Kill 1996 Two if by Sea 1995 The Net 1995 While You Were Sleeping 1994 Speed 1993 Demolition Man 1993 The Thing Called Love 1993 The Vanishing 1993 Wrestling Ernest Hemingway 1992 When the Party's Over 1991 Love Potion No. 9 1990 Who Shot Patakango 1989 Religion, Inc. 1987 Hangmen

  Kaynak: Bigglook.com 

Diğer sinema sanatçıları

Sanatçılar dizini

Sandra Bullock

Fransızca Sandra Bullock kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Sandra Bullock (born 1965), American film actress who starred in "While You Where Sleeping"

Sandra Bullock

n. (born 1965), Untied States film actress who starred in "While You Where Sleeping" n. Sandra Bullock (born 1965), American film actress who starred in "While You Where Sleeping"

Sandra Bullock

İngilizce Sandra Bullock kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
s. Sandra Bullock, actriz del cine americano

Sandra Bullock

İngilizce Sandra Bullock kelimelerinin Fransızca karşılığı.
n. Sandra Bullock (née en 1965), actrice de cinéma américaine

Sandra Bullock

İngilizce Sandra Bullock kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Sandra Bullock (Name), amerikanische Schauspielerin

Sandra Bullock

İngilizce Sandra Bullock kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
s. Sandra Bullock (attrice cinematografica americana)

Sandra Bullock

İngilizce Sandra Bullock kelimelerinin Portekizce karşılığı.
s. Sandra Bullock (nascida em 1965), famosa atriz de cinema americana

Sandra Bullock

İngilizce Sandra Bullock kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Sandra Bullock (Amerikaanse filmster)

İlgili konuları ara

Yanıtlar