Sans Soleil

Kısaca: Sans Soleil (Güneşsiz) Fransız yönetmen Chris Marker'in 1983 yılında çektiği en önemli filmlerinden birisidir. Filmin ismi Modest Mussorgsky'nin Güneşsiz adlı (Rusça: Без солнца, Bez Solntsa) şarkı çemberinden alınmıştır. ...devamı ☟

Sans Soleil (Güneşsiz) Fransız yönetmen Chris Marker'in 1983 yılında çektiği en önemli filmlerinden birisidir. Filmin ismi Modest Mussorgsky'nin Güneşsiz adlı (Rusça: Без солнца, Bez Solntsa) şarkı çemberinden alınmıştır. Konusu Genel olarak insan hafızası ve hatırlama üzerine eğilir film. Japonya gündelik hayatına ve geçmişe odaklanır.

Alıntılar

"Anılar, delirişleriyle, kayıp gidişleriyle başa çıkmak durumundadırlar." " Mantıksal Sonuç: Herşeyin toptan hatırlanması, gözün önünden film şeridi gibi geçen hayat, hafızanın estetizasyonundan arındırılmasıdır." "Kim demiş ki zaman bütün yaraları sarar diye? Hatta; zaman, yaralar hariç her şeyi sarar, desek en doğrusu olur. Zamanla, ayrılık acısı gerçek sınırlarını kaybeder. Zamanla arzulanan beden uçup gider, arzulayan bir beden de yoksa artık diğerleri için, geriye sadece yara kalır, bedenden sıyrılmış..."

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.