Santiago, Şili

thumb|300px|Santiago Santiago (İsp.``Santiago de Chile``) Güney Amerika ülkesi Şili`nin başkentidir. Santiago Metropolitan Bölgesi sınırlarında kalır. 32 idari mahalleden oluşur. Şehir nüfusu 5 milyon kişi olup, tüm Metropolitan Bölgesi`ndeki nüfus 6.5 milyondur. Bu, Şili`deki toplam nüfusun %40`ının Santiago ve yakın çevresinde yaşadığı anlamına gelir. "Santiago Centro" şehrin idari mahallelerinden biri olup şehir merkezini kapsar. Burada yaklaşık 230.000 kişi yaşar.

Her ne kadar Şili Parlamentosu ``Congreso Nacional`` Valparaiso`da bulunsa da , Santiago tartışmasız Şili`nin politik ve ekonomik merkezidir.

CoğrafyaSantiago, Rí­o Mapocho nehrinin kıyısında, And Dağları`nın zirveleri ile çevrili bir vadi yatağında bulunur. Trafik ve endüstrinin yoğunluğundan, çok sık hava kirliliği problemi yaşanır. Öyle ki bu yüzden çok zaman, şehrin sınırlarını oluşturan çevredeki dağ sıralarını seçmek dahi zorlaşır.

İklimi kuru ve ısı farkları fazladır.

Tarihçe

] Santiago 12 Şubat 1541 tarihinde Pedro de Valdivia tarafından kurulmuştur. Seremoni, bugün merkezde bir park olan ``Santa Lucí­a`` tepesinde yapılmıştır. Valdivia`nın burayı seçmesinin sebebi Rí­o Mapocho nehrinin burada büyük bir ada oluşturmuş olmasıdır. Bu konum, şehri Mapuche saldırılarından korumak için uygundur. Buna rağmen daha 1541`de ilk saldırılar başlamıştır.

İlk binalar Picunche yerlileri tarafından yapılmıştır. <i>Rí­o Mapocho</i>`nun güneydeki bir kolu kurutularak ``Alameda`` isimli bir ana cadde buraya inşa edilmiştir. Bu caddenin bugünkü ismi <i>Alameda Libertador Bernardo O`Higgins</i>`dir.

13 Mayıs 1647`de 12.000 kişinin öldüğü ağır bir deprem şehri harap eder. 1778`de ``Rio Mapocho`` üzerine bir köprü inşa edilir. ``Puente Cal y Canto`` isimli bu köprü, şehrin ``La Chimba`` ismli bölgesini şehir merkezine bağlar.

Şehrin güneyinde bulunan ovada 5 Nisan 1818`de Bernardo O`Higgins kumandasındaki Şili kuvvetleri, ispanyolları Maipú Muharebesi`nde mağlubiyete uğratarak ülkenin bağımsızlığını kazanmışlardır.

8 Aralık 1863 tarihinde ``Iglesia de la Compaí±í­a`` Kilisesi çıkan bir yangın sonucu tamamen yanmıştır. 2000 kişiden daha fazla kurbanın olduğu bu yangın sonucunda buraya bir anıt dikilmiştir.

1885 yılında 236.412 kişi Santiago`da yaşamaktaydı.

1930`lu yıllarda Santiago, bir modern endüstri metropolüne dönüşmeye başladı. Başkanlık sarayı La Moneda çevresinde birçok bakanlığın ve kamu kuruluşunun bulunduğu ``Barrio Cí­vico`` isimli bir yönetim semti oluştu. Şehir nufusu kuzey ve güney Şili`den aldığı göçlerle hızla arttı.

1985 yılındaki güçlü bir deprem sonucu bir dizi bina daha yıkılmıştır.

Görülmeye değer yerleri

thumb|150px|right|Plaza de Armas meydanındaki Katedral Şehrin eski tarihine rağmen tarihi yapıları 2 elin parmaklarını geçmez. Ülkenin tamamında olduğu gibi Santiago da çok sayıda deprem afeti yaşamıştır. ``Casa Colorada``, ``Iglesia San Francisco``, ``Posada del Corregidor`` gibi istisnaları saymayacak olursak 150 yaşından eski bir bina yok gibidir. Bu binalar da İspanyol koloni zamanından kalmadır.

Şehrin merkez meydanındaki (``Plaza de Armas``) Katedral, şehrin en eski kilisesi olan ``San Francisco`` Kilisesi gibi önemli yapılarındandır. Yine başkanlık sarayı La Moneda`da bu binalara eklenebilir.

Diğer görmeye değer bir yer de , şehrin tarihi merkezinde bulunan, bugün park olarak duran Santiago`nun ilk kurulduğu ``Santa Lucia`` tepesidir. Yine arkasında Andlar`ın yükseldiği, raylı bir sistemle çıkılan ve üzerinde bir Hayvanat bahçesinin bulunduğu ``San Cristóbal`` tepesi de ziyaret edilecek yerlerden birisidir.EkonomiŞili`nin önemli şirketlerinin merkezleri Santiago`dadır. Aynı şekilde birçok yabancı firmanın temsilcileri de burada bulunur. Medya merkezi yine burası olduğundan milli TV kanalları buradan yayın yapar. ``El Mercurio``, ``La Tercera``, ``La Nación`` , ``Siete`` gibi bölgeler üstü gazetelerin basıldığı şehir Santiago`dur. Şehir 2004 ve 2005 yıllarında ``America Economica`` dergisi tarafından Latin Amerika`da ``iş yapılacak en önemli şehir`` seçilmiştir.Kardeş şehirler

Dış bağlantılar

}

Kaynak

  • {{kaynak wiki| url=http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Santiago_de_Chile&oldid=16023347|tarih=25 Nisan 2006|dil=Almanca| madde=Santiago de Chile
}} Kısmi. }Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar