Sao Paulo

Sao Paulo, Brezilya'nın 26 eyaletinden birisinin başkenti ve ülkenin başlıca sanayi merkezlerinden biridir. 10 milyonu aşan nüfusuyla Güney Amerika'nın en büyük kentidir.

Sao Paulo

Sao Paulo, Brezilya'nın 26 eyaletinden birisinin başkenti ve ülkenin başlıca sanayi merkezlerinden biridir. 10 milyonu aşan nüfusuyla Güney Amerika'nın en büyük kentidir.

São Paulo, Brezilya'nın güneydoğusunda işlek bir liman olan Santos'tan 48 km uzakta, Serra do Mar tepeleri üzerinde kuruludur. Santos'a elektrikli tren hattı ve otoyolla bağlanmıştır. Bu tepelerden doğan Tietê Irmağı kentin hemen doğusundan geçer. São Paulo bir dizi küçük kasabaya ve geniş tarım alanlarıyla otlaklara tapeden bakar. Rio de Janeiro, São Paulo'nun 355 km kuzeydoğusunda yer alır.

São Paulo 1554'te Portekizli papazlarca bir Yerli yerleşim merkezi olarak kuruldu. Yerleşim yeri üç patikanın kesiştiği 800 metre yükseklikte bir tepedeydi. Kahve plantasyonlarının bölgenin başlıca zenginlik kaynağı haline geldiği 19. yüzyılda São Paulo gelişmeye başladı. Kısa süre sonra da bir sanayi, ticaret ve bankacılık merkezine dönüştü. Kent ve çevresinde İtalya, Portekiz, İspanya, Almanya ve Japonya'dan pek çok göçmen geldi. Portekizce konuşulan São Paulo'da halkın büyük bölümü Katolik'tir.

Dokumacılık ürünleri, mekanik ve elektrikli gereçler, mobilya, gıda maddeleri ve ilaçtan Brezilya sanayi ürünlerinin üçte biri São Paulo'da üretilir. Kentin yakınlarındaki Cubatão'da Brezilya'nın en büyük petrol rafinerisi bulunur. São Paulo bölgesinde kahvenin yanı sıra şekerkamışı, pamuk, mısır, pirinç, fasulye ve meyve yetiştirilir. Sığır yetiştiriliciliği de yaygınlaşmaktadır. Kentte çok sayıda okul ve kütüphane bulunur. Yılanlar ve yılan sokmaları üzerinde araştırmalarıyla ünlü Butanta Enstitüsü de São Paulo'dadır.

São Paulo'nun 19. yüzyıldan bu yana sürekli büyümesi gecekondulaşmayı da beraberinde getirdi. Milyonlarca insan kentin çevresinde, sağlıksız barınaklarda yaşamaya başladı. Çevre kirliliği ciddi boyutlara ulaştı. Kent içi ulaşım önemli bir sorum oldu. Durmadan yeni yolların yapıldığı ve gökdelenlerin yükseldiği São Paulo, "Güney Amerika'nın Chicago'su" olarak nitenlendirilir.

Kaynaklar

* Vikipedi

Sao Paulo

Almanca Sao Paulo kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Sao Paulo, city in eastern Brazil; district in eastern Brazil

Sao Paulo

n. Sao Paulo, city in eastern Brazil; district in eastern Brazil n. Sao Paulo, city in eastern Brazil; district in eastern Brazil

Sao Paulo

İngilizce Sao Paulo kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
San Pablo (ciudad al este del Brasil; distrito al este del Brasil)

Sao Paulo

İngilizce Sao Paulo kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Sao Paulo, ville de l'est du Brésil; chef-lieu de l'est du Brésil

Sao Paulo

İngilizce Sao Paulo kelimelerinin Almanca karşılığı.
Sao Paulo

Sao Paulo

İngilizce Sao Paulo kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Sao Paulo (città nell'est del Brasile; distretto nell'est del Brasile)

Sao Paulo

İngilizce Sao Paulo kelimelerinin Portekizce karşılığı.
São Paulo, cidade no leste do Brasil; distrito no leste do Brasil

Sao Paulo

İngilizce Sao Paulo kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
Sao Paulo (stad in oost braziel;een streek in oost braziel)

İlgili konuları ara

Yanıtlar