Sarı Prenses

Sarı Prenses,latince ismi Labidochromis Caeruleus olan barışçıl bir akvaryum balığıdır. Ülkemizde sarı prenses ismi ile satılmaktadır.

Sarı Prenses

} {{Taksokutu | renk = pink | ad = Sarı Prenses | resim = S.prenses.JPG | image_width = | alem = Animalia | şube = Chordata | sınıf = Actinopterygii | takım = Perciformes | familya = Cichlidae | cins = ``Labidochromis`` | tür = ``L. caeruleus`` | ikili_ad = ``Labidochromis caeruleus`` | ikili_ad_yazar = Fryer, 1956 }}

Sarı Prenses

Latince ismi ``Labidochromis Caeruleus`` olan barışçıl bir akvaryum balığıdır. Ülkemizde sarı prenses ismi ile satılmaktadır. Barışçıl bir balık olmak ile birlikte yetişkinleri 10-12 cm boylara ulaşabilirler. Anavatanı Afrika kıtasının Malawi gölü olan bu balık sığ kayalıklarda yaşamayı sever. Chiclidicae familyasının üylerinden biri olan bu balığın ağzında yumurtaları kuluçkaya yatırma gibi ilginç bir özelliği vardır. yaklaşık 1 ay boyunca dişi balık ağzında yumurtaları saklı tutarak onları başka balıklar tarafından yenilmekten korur. Bu kuluçka döneminde balık 1 ay boyunca aç kalarak oldukça fazla kütle kaybına uğrar ve hassas bir hal alır. O yüzden doğumdan sonra anne balığı ayırıp bir süre özel bakımda tutmak balığın sağlığı açısından da oldukça iyi olacaktır.

Sinonim Yok Habitat Afrika; Malavi Gölü`nün kayalık kıyıları Boy Dişiler: 10 cm, erkekler 12 cm Davranış Türe uygun karma akvaryumlar için Beslenme Omnivor; bitkisel ve hayvansal besinler Üreme Yavrularını 25-40 gün ağızında kuluçkaya yatırır Akvaryum suyu pH: >7, Sıcaklık: 23-26°C En küçük akv. 100 cm Yüzme seviyesi Her seviyede Bakımı Biraz tecrübe gerektirir

Ülkemizde de çok sevilen Sarı Prenses, küçük boyda kalan barışçı sayılabilecek Malawi çiklitlerinden biridir. Doğada daha çok 10-40 metre arası derinliklerde kayalık kıyılarda yaşarlar. Temel besinleri ise diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Çoğunluğu yosunlarda oluşan bu yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, su böcekleri ve planktonlar da beslenmelerine katkıda bulunur. Dişiler kuluçka süresince yumurtalarını ağızlarında saklarlar. Akvaryumlarda diğer Labidochromis türleri (zebroides, chisumulae) ile beraber bakılabilirler.

Akvaryumları bol saklanma yeri ve optik bölge sınırları oluşturacak şekilde kayalarla dekore edilmelidir. Bir erkek, yaklaşık 40-50 cm çapındaki bir bölgeye sahip çıkar. Her erkeğe en azından üç dişi düşmesi şartıyla, çok geniş ve kalabalık akvaryumlarda birden fazla erkek de barındırılabilir.

Kaynaklar

Vikipedi

Sarı Prenses (Bertaraf) sözleri

Bertaraf tarafından albümünde söylenen Sarı Prenses adlı şarkının sözleri.

Sessiz ol ve sensiz geçen 6 ayımsa sisli yol
Sense yok alıştı vucut tabiki bir duman daha istiyo
Ayaklarım sana gelmesede beynim git diyo
Kalbim peşinde gölge sense onun evinden (ahhhhh) çıkmıyon

Ritmi değişti kalbimin ismini andım şimdi
Üzülme anne aşk denen bu oyundada oğlun dimdik
Ve sen saçları güneş yüzü dünyam olan melegım
Senin yerinede ısladım ( uhuhuh) gözlerimi ben demin

Belkide senin sandıgın kişı baskasının olunca aşk saçma
Ben sana kosuyorum ölümse beni kovalıyomuş bilsemde kaçmam
Ne yazıkkı sana baglıyo ama benı umursadıgından tafram
Mecnun sana olan aşkımı gorseydı önümde çıkarırdı egilip şapka

Hayır onun olamazsın okyanusta battıgım gemimsin
Kalbte bıraktıgın bu aşk bendende inatcı delidir
Geri mi ? istikametımız farklı aynı yonde değiliz ki
Sen onun yatagındasın ve mutlulugunuz bile serefsiz

İlgili konuları ara

Yanıtlar