Sarıkamış

Sarıkamış (Ermenice : Sarighamish, Kurmanci : Qamuşan, Azerice : Sarigamiş) Doğu Anadolu Bölgesi'nde Kars iline bağlı bir ilçedir.

Sarıkamış, Kars iline bağlı ilçelerden biridir. Merkez bucağına bağlı 14, Karakurt bucağına bağlı 26, Karaurgan bucağına bağlı 15 köyü vardır. Yüzölçümü 1951 km2 olup nüfus yoğunluğu 32’dir. İlçe toprakları yüksek dalgalı düzlüklerden meydana gelir. Başlıca akarsuları Aras Irmağı ile Kars Çayıdır. Dağlık alanlar yer yer sarıçam ormanları ile kaplıdır.

Ekonomisi tarım ve ticarete dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, patates ve arpadır. Hayvancılık önemli gelir kaynağı olup daha çok, canlı hayvan ticaretine dayalıdır. Sümerbank ayakkabı fabrikası, tuğla ve kiremit fabrikaları başlıca sanayi kuruluşlarıdır. İlçede askeri birliklerin oluşu ticaretin gelişmesini sağlamıştır. İlçe topraklarında perlit yatakları vardır.

İlçe merkezi, Kars Çayı vadisinde, denizden 2125 m yükseklikte kurulmuştur. Erzurum-Kars kara ve demiryolu ilçeden geçer. İl merkezine 51 km mesafededir. İlçe belediyesi 1923’te kurulmuştur.

Etimoloji

Sarıkamış adının nereden geldiğine dair çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan en yaygın olanlarından ikisi şunlardır: Türk Beylerinden biri bu toprakları bir sarık ve biraz yiyecek karşılığında aldığından bölgenin adı Sarıkamış olarak söylenmiştir. İkinci rivayete göre ise, bölgede bulunan bebek gölünde (kurumuş bir göl)yetişen kamışların sarı olmasından gelmiştir.

Tarihçe

İlçede Ruslardan kalma çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni Yukarı Sarıkamış'taki Katherina Köşkü'dür. İlçenin tarihi Bizans dönemine kadar geri gitmektedir. Bölgenin müslüman yöneticilerin hakimiyetine girişi Selçuklu döneminden başlamaktadır. Selçuklu komutanı Alparslan 16 Ağustos 1064 tarihinde Bizans kralı ile yaptığı savaşta bu bölgeyi ele geçirmiştir. Osmanlı, Sarıkamış Harekatında (Aralık 1914 - Ocak 1915) 90.000 şehit vermiştir.

Genel BilgilerSarıkamış, Doğu Anadolu Bölgesinde yer almakta olup 2634 m yüksekliğindeki Kars'a 55 km. uzaklıktadır. Sarıkamış doğusunda Selim ve Kağızman, batısında Şenkaya ve Horasan, güneyinde Horasan ve Eleşkirt, kuzeyinde ise Selim ve Şenkaya İlçe sınırları ile çevrili, ortalama yüksekliği 1500-2000 metre olan yüksek bir plato durumundadır.

Sarıkamış ilçesinin yüzölçümü 1732 km2 olup, 30 bin hektarlık alanı Sarıçam ormanları ile kaplıdır. Sarıkamış karasal iklime sahip olup kışları çok uzun, soğuk ve sert, yazlar ise kısa ve serin geçmektedir. Sonbaharın genelde mevsimine göre kendisini erken hissettirdiği, ilkbaharın da yoğun yağışlarıyla uzun süren bir bahar havasının hakim olduğu Sarıkamış'ın kendisine has bir iklimi vardır. Sarıkamış'da yıllık ortalama sıcaklık değeri 3.4 C dir. Sarıkamış'da sıcaklık kış aylarında -35-40 C' ye kadar düşmekte, yazları ise en fazla 31 C' ye kadar çıkmaktadır.

Sarıkamış'da rakım yüksek olduğundan, ülkemizin, basıncı en düşük yerlerinden biridir. Ortalama yıllık basınç değeri 790 milibardır. Hakim olan rüzgarın yönü Güneybatı olup, yıllık ortalama hızı ise 2.2 m/sec.dir. Bu da yaklaşık olarak 7-10 km. demektir.

Kış Sporları ve Turizm

Sarıkamış, Türkiye'nin önemli kış turizmi bölgelerindendir. Sarıkamış'daki kar kristal olup 1 yılın 6 ayı karla geçmektedir. Sarı bir kamışla her yeri sarıldığı için adına sarıkamış denmiştir.

Ayrıca, Micingirt Kalesi, Kızlar Kalesi, Yedi Kilise (Yenigazi) Kalesi, Zivin Kalesi, Köroğlu Kalesi, Zek (Sırataşlar) Köyü Kalesi ve ve özellikle Katherina Köşkü Sarıkamış'ın belli başlı tarihi ve turistik yerleridir.

Ayrıca bakınızKaynakça

 • Bir Tabur Tabibinin Harp Hatıraları, Dr. Mehmet Derviş Kuntman

Haritası

Sarıkamış koordinatları: 40.338100, 42.573000

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  BİZ YAGBASANLIYIZ KÖYÜMÜ BEN ÇOK SEVİYORUM

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  1988 de sarıkamış manevralarında idim dağda çadırda idik ,mayıs ayı olmasına rağmen soğuktan geceleri 5-6 kere wcye gitmek zorunda idik,uyku tulumu fasa fiso ,geceleri 15-20 derece düşüyor nemli bir rüzgar esiyor sanki asya steplerinden rüzgar giremiyorda orda aralık bulmuş ordan giriyor ,iliklerine işliyor.1915 ocakda ordaymış askerlerimiz seninkiler kıbrısta yatağında rahat uyusun diye yazar bey geceleri çıkma gidersen sobayıda söndürme aman ha.bide dağda toprağı eşelersen kolayca bulursun osmanlı mermisi,patlamaz zannetme kolye yapçam falan diye ,patlıyor

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben 1967/1 tertıp sarıkamıs dag taburunda yaptım askerlıgımı.ne gunlerdı yaaa, ne soguk gunlerdı onlar ya

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben 1980/1 tertip olarak askerliğimi sarıkamışta yaptım ve hala burnumda tütüyorsun sarıkamış

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Ben Adem ÇEGİRGE bütün SARIKAMIŞ'lılara saygı ve sewgilerimi yolluyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben 1980-1982 yılları arasında sarıkamışda askerliğimi yaptım şu an 48 yaşımdayım hala hafızamda sarıkamışın doğa hava ve insanşarını çok ama sevdiğmiden unutamıyorum.NİHAT AYDOĞAN

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  valla ben sarıkamıştayım çok memnunum mantısı yağı peyniri kşarı filan ohh keyfff sonra kışı

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  13 ekimde oralardaydım,annem babam eşim ve ben.amacımız 90 bin vatan evladının bir takım beyinsizlerin ihtirasları uğruna feda edildiği o toprakları görmek,o manevi havayı teneffüs etmek,şehitlerimizi ziyaret etmek ve ruhlarına fatihalar yasinler okumaktı.fakat heyhat ki neler gördük nelere şahit olduk.devletimizin aciziyetini,geçmişine ecdadına hürmetsizliğinin ne seviyede olduğunu bu vesileyle birdaha ve bizzat bilmüşahede görmüş olduk.ortda ne bir şehitlik var nede gidecek bir yol ve tabela.göstermelik küçük ehemmiyetsiz bir anıt ve de üstünde benlik ve hodfuruşluğun timsali olan yürüyüş hatıralarını ifade eden devletin kurumlarına ait yazılı tabelalar.pes doğrusu ve binlerce teessüf bir türk evladı olarak.bir millet,ülke düşününki tarihine geçmişine bu kadar kıymet veriyor.ve oraya gelen vatandaşı dönüşte yolda kayboluyor.evet ekim ayı olmasına rağmen gündüz bile soğuk kendisini iyiden iyiye hissetirdiği bir mekan ve vatan toprağından bir cennet köşe orası.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  CANIM ANAVATANIM TURKIYEM. KESKE BEN SENDE DOGSAM.K.K.T.C DE DOGDU. TURKIYEM DUNYANIN EN GUZEL CENNETI. BU AYIN SONUNDA ONCE ARDAHAN SONRA ARDAHN GOLE, KARS VE SRIKAMISA GIDECEGIM ORALARDA N AZ 15 GUN KALMAK ISTIYORUM. BILDIGIM TANIDIGIM HICIRKIMSE OLMAMASINA RAGMEN SANKI BENI EVIME GIDIYORMUSUM GIBI GELIYOR BANA. TUM DOSTLARIM` KORKMUYORMUSUN KISINA NASIL DAYANACAKSIN DIYE IKAZLARDA BULUNYORLAR. SARIKAMIS IN ISMI BILE TUYLERIMI URPERTIYOR, BENI ITE ITE KENDINE DOGRU CEKIYOR GECI BIRAZ YASLIYIM 61 YASINDA AMA SOGUGUND HASTA OLSAM NE BUYUK BIR HATIRA. BEN ONU KITABA CEVIRIRIM.YAYINLANMIS KITAPLARIM ARASINA ORALARDAN YENI KITAPLAR KATACAGIM. INSALLAH KALACAK BIR YERLER DE BULURUM. SANKI HISIM AKRABAMIN EINE GIDIYOR BI GELIYOR BANA. NE HOTEL NE PANSIYON HICBIRSEY SORMADIM. E SAKA BIR YANA AMA YOLLARDA DA GECELEMEK VARSA KADERDE. DEGER, DEGER BU KADAR GUZELBIR YERDE BULUNMAK . DEGER HE CEFAYA EZIYETE. SIMDI GITMESEM ILERIDE YASIM DAHA DA YUKSELECEK BELKI SOGUGA DAYANAMAYACAGIM. ALLAH YARDIMCIM OLSUN

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  oncelıkle peynırı cok guzel ve yenı yapılan kayak merkezı bambaska

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  sarıkamış,bir başkadır geceleyin dağ tepesinde.ne güzel görünür uzaktan ışıklar desen gibi.hafif esen rüzgar çekirge seslerini az aşağıdda akan suyun sesine karırştırır.otların hışırtısı türkü gibi gelir.bir ömür beklesem sıkılmam orda ,ararım ararım ama bulamam o günleri....

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Tüm Sarıkamış''a sevgi ve selamlarımı yolluyorum.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  sarı kamış türkiyenin en güzel yeri orayı ve insanlarını seviyorum ben belencik köyündenim ama uzun zamandır gömedim çok özledim

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben bahar coşkun bende sarıkamışlıyım bende özledim memleketimi zemherisini kardelenini baharını o kısacık yazını çooook özledim görüşmek dileğiyle güzel memleketim

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben de sarıkamışda doğdum ve çok özledim.çocukluk arkadaşlarımı, okullarımı... hepsi burnumda tütüyor...Yemekleri ve insanların misafirperverliği,cömertliği..tüm bunlar görülmeye yaşanmaya değer

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  YAZAN EVREN GÜNER 31/03/2009 NE GÜZEL GÜNLER GEÇİRDİK SENİNLE SARIKAMIŞ OYSA ŞİMDİ ÇOK UZAĞIZ BİGÜN GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE HOŞCAKAL www.evrengner36@hotmail.com

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben sarıkamışlıyım ama uzun yıllar oldu memleketimi görmeyeli çooook özledim o bembeyaz gelin memleketimi

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben sarı kamış mecıtlı..koyunden..yüksel30.senedır cıkmışım cok ozledım tum akrabalarıma selamlar

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Sarıkamış
Sarıkamış