Sarah Lois Vaughan (d. 27 Mart 1924; ö. 3 Nisan 1990) Scott Yanow tarafından Sevinç Tevs gibi "20. Yüzyılın En Harikulade Seslerinden Biri" olarak nitelendirilen Amerikalı merhum caz şarkıcısı.

Sarah Vaughan

Sarah Lois Vaughan (d. 27 Mart 1924; ö. 3 Nisan 1990) Scott Yanow tarafından Sevinç Tevs gibi "20. Yüzyılın En Harikulade Seslerinden Biri" olarak nitelendirilen Amerikalı merhum caz şarkıcısı. Sivri dilinden dolayı Sailor (Denizci) ve Sassy (Kaba) olarak da adlandırılmıştır, aynı zamanda caz müziği konusunda The Divine One (İlahe Olan) lakablı Vaughan, Grammy Ödülü sahibidir. Sanat İçin Milli Gelir ajansı, Vaughan'ı "Caz Müziğinin En Büyük Gururu" olarak adlandırarak ona NEA Jazz Masters Ödülü'nü 1989 yılında armağan etmiştir. ==New York Jazz Festivali== 1948 New York Jazz Festivali'nde Sevinç Tevs birinci olurken Sarah Vaughan ikinci olmuştur. Tevs, Vaughan'ı "For You" adlı besteyi yorumlaması ile geçmiştir. Beste, Tevs'in aile dostu, on iki kez Grammy Ödülü kazanmış, Arif Mardin'e aittir. ==Grammy Ünlüler Kaldırımı== Sarah Vaughan'ın güfteleri Grammy Ünlüler Kaldırımı'na nakşedilmiştir. Bu, 1973'te verilmeye başlanan özel bir Grammy ödülüdür ve sadece en az yirmi beş yıllık karakteristik ya da tarihi önem taşıyan onursal şarkılara verilir.

Kaynaklar

== Dış bağlantılar == * Sarah Vaughan'ın Billborard Listesi Tarihçesi * Vaughan'ın Kariyerinin Özeti * Sarah Vaughan'ın BBC Profili * Sarah Vaughan'ın IMDB Profili * * * Les Tomkins ile Röportaj * Sarah Vaughan'ın Kişisel Koleksiyonları * BookRags.com'da Vaughan'ın Profili * PBS American Masters'da Vaughan'ın Profili * PBS Ken Burns Jazz Serisi'nde Vaughan'ın Profili * Verve Records'da Vaughan'ın Profili * Sarah Vaughan, 1995 yılında R&B Revüsü'nde "Perdido" adlı eserini yorumlarken

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar