Saraybosna

Kısaca: Saraybosna şehri Güney Doğu Avrupa'da yer alır, Bosna ve Hersek Cumhuriyeti'nin başkentidir. Saraybosna 380.000 nüfusa sahiptir. Şehrin toplam yüzölçümü 1.277 km2'dir. Şehir rakımı 18° 25' coğrafi boylamı ve 43 50' coğrafi enleminde yer almaktadır. Saraybosna, kısmen kıtasal iklime sahip ölup, şehirde konuşulan diller Boşnakça ve Türkçe'dir ...devamı ☟

Saraybosna
Saraybosna

Saraybosna Haritası

<b>Saraybosna</b>

Gece ve şehir
Saraybosna Gece ve şehir
Saraybosna şehri Güney Doğu Avrupa'da yer alır, Bosna ve Hersek Cumhuriyeti'nin başkentidir. Saraybosna 380.000 nüfusa sahiptir. Şehrin toplam yüzölçümü 1.277 km2'dir. Şehir rakımı 18° 25' coğrafi boylamı ve 43 50' coğrafi enleminde yer almaktadır. Saraybosna, kısmen kıtasal iklime sahip ölup, şehirde konuşulan diller Boşnakça ve Türkçe'dir.

Şehrin İdari Yapısı

Şehir Yasama Yapısı Saraybosna Kanton Meclisi tarafından gerçekleştirilmekte olup, İdari Yapıları şu birimlerden oluşmaktadır. Saraybosna Kanton Başkanı, Saraybosna Kanton Hükümeti, Başbakan, ve 12 Bakandan oluşan Bakanlar Kurulu.

Ekonomi

Bosna Hersek'in Gayri Safi Milli Hasılası 3.356.220.000,00 (1999) olup, GSMH' da Saraybosna'ya düşen pay 1.264.412.000,00 dır. Saraybosna da kişi başına düşen G.S.M.H. ise 2.470,00 ABD Dolardır. Trafik ve iletişim (Saraybosna Kanton ekonomisinin toplam gelirinin %53'ü) toplam işçi sayısının %18'ini istihdam etme olanağı verir. Endüstri (Saraybosna Kanton ekonomisinin toplam gelirinin %14.8'i) toplam işçi sayısının %18,5'i istihdam edilmektedir. Ticaret (Saraybosna Kanton ekonomisinin toplam gelirinin %17,9'u).Toplam işçi sayısının %19,5'ini istihdam eder.

Tarih

Saraybosna 1462 yılında kurulmuştur, kent tarihinde yer alan önemli olaylardan bazıları şunlardır: 28.06.1914-Saraybosna suikasti (Avusturya-Macaristan Veliahtı, Franz Ferdinand), 06.04.1945 - Saraybosna Partizan Ordu Birlikleri ile Bağımsızlığını ilan etti. 15.02.1984 Kış Olimpiyatları Saraybosna'da yapıldı. I.Saraybosna, Bosna ve Hersek çatışmalarının başlaması 19.12.1995 - Dayton Barış anlaşması. İsa beg ishakovic şehri 1462'yılında Brodac'ın yerinde kurdu, burası ortaçağdaki ilk Yerleşim yeri oldu, daha sonra buraya Saray - ovası, Saraybosna da bulunan araya da İsa-beg Sarayı dendi. Burası Bosna'nın konuk ağırlama yeri idi. Saraybosna, 1462' den 1553'e kadar Bosna ve Hersek Devlet; Yönetiminin merkezi idi. Burası aynı zamanda 1929'dan 1941'e kadar Drinska Ban Dominion'urr ikametgahı olmuştur. Saraybosna 1945'te Bosna ve Hersek Cumhuriyetinin, 1992'de de Bosna ve Hersek-Devletinin Başkenti olmuştur.

Kültürel Kuruluşlar

Saraybosna'da kültürel kurumlar büyük önem arz etmektedir. Bu kurumlardan bazıları şunlardır; Opera (1), Tiyatro (6), Müzeler (4) Sinemalar (7), Kütüphaneler (33), Spor Tesisleri (287) ve 25 Fakülteli 1 Üniversite.

Ulusal ve Dini Bayram, Festival ve Tatil Günleri;

Kurtuluş Günü (1 Mart), Devlet Günü (25 Kasım), Saraybosna Kış Festivali, Orchestar Festivali, Belediyede Kültür Günleri, Vovi Grad Uluslararası Halk Dansları Festivali, Başçarşı Geceleri, İki yılda bir düzenlenen Akdeniz Genç Artistler, Yaz tiyatroları "Karnemi 55" Saraybosna Film Festivali, Saraybosna Şiir Günleri, Tiyatro Festivali, MESS Uluslararası Tiyatro Festivali, Saraybosna JAZZ Festivali, SIMF - Uluslararası Müzik Festivali, Çocuk Şarkıları Festivali

Kentin Temel özellikleri

STECAK, Stecaklar orta çağa ait yerli mezar taşlarıdır. Yaşam tarzından esinlenerek plastik dekorlarla] süslenir. KOZJA CUPRIJA, 16. Yüzyıl - Saraybosna'dan İstanbul'a giderken yol üzerindeki sayısız köprülerin j birincisi, İstanbul ve Saraybosna arasındaki sonuncusudur. RIMSKI MOST - Romalılar dönemine ait olan bu köprü l6.yüzyıla aittir. Saraybosna'nın batı girişinde yer almaktadır. ESMA Türk seyahat yazan Evliya Çelebi ı659'da Saraybosna'nın birçok akarsuya ve halkın su içmesi için yapılmış 110 tane çeşmeye sahip olduğunu yazmıştır. BEGOVA DZAMIJA - (Bey'in Camisi).

Saraybosna'nın Kardeş Şehirleri:

Conventry-İngiltere, Tlemsin-Cezair, Bakü-Azerbaycan, Friedrichshafen-Almanya, Magdebourgh-Almanya, Napoli-İtalya, Tripoli-Libya, Ferrara-italya, Bursa-Türkiye, Innsbruck-Avusturya, Tianjin-Çin Halk Cumhuriyeti, VVolfsburg-Almanya, Calgary-Kanada, Venedik-İtalya, Prato-italya

Budapeşte-Macaristan, Barselona-İspanya, Tiran-Arnavutluk, İstanbul-Türkiye, Stocholm-İsveç, Colegno-italya, Kuveyt-Kuveyt.

Saraybosna'yı Dünyada özel Kılan Karakteristik özellikler

Saraybosna Gezegende yer alan dünyanın çok sağlam ve eski dört - anahtar bileşenleri olan: Katoliklik, Ortodoksluk ve islam'ın buluştuğu sona erdiği veya başladığı üç bölge arasında küçük bir noktadır. Ayrıca yahudilik de yine burada mevcuttur; aynı zamanda son beş yüz yılda anlaştırılan Bosna'nın ekmeği, dünya tarihinin tuzuyla da tuzlandı. Bosna ve Hersek çatışması esnasında Saraybosna 1300 günlük bir süre boyunca kuşatma halindeydi. Bu bir şehrin kuşatma altında kaldığı tarihteki en uzun süredir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Saraybosna Resimleri