savaş sanatı

Eski Çin’in en büyük askeri teori eseri olan “Savaş Sanatı”, dünyada en çok bilinen ve en derin etkiye sahip klasik Çin eseridir. “Savaş Sanatı”nda anlatılan strateji...

Savaş Sanatı

Eski Çin’in en büyük askeri teori eseri olan “Savaş Sanatı”, dünyada en çok bilinen ve en derin etkiye sahip klasik Çin eseridir. Savaş Sanatı'nda anlatılan strateji ve felsefe düşünceleri, askerlik, siyaset ve ekonomi dahil her alanda yaygın olarak uygulanıyor.


2500 yıl önce yazılan Savaş Sanatı, dünyadaki en eski askeri teori kitabıdır. Bu kitap, Clausewits’in yazdığı Avrupa’nın ilk savaş sanatı kitabı “Savaş Üzerine”nin (On War) 2300 yıl öncesinde yazıldı.

Savaş Sanatı'nın yazarı Sun Wu, Çin’in İlkbahar-Sonbahar döneminde yaşayan büyük bir askeri otoriteydi. Çin tarihinde “Savaş Ustası” veya “Askeri Taktik Ustası” olarak adlandırılan Sun Wu, genç yaşlarda savaştan kaçmak üzere Wu devletine geldi. Wu Kralı tarafından generalliğe atanan Sun Wu, 30 bin kişilik ordusuyla Chu devletinin 200 bin kişilik ordusunu yenerek diğer bütün devletleri korkutan bir isim oldu. Sun Wu, İlkbahar-Sonbahar döneminin sonunda ve daha önceki dönemlerde yaşanan savaşlardan kazanılan tercübeleri özetleyerek yazdığı “Savaş Sanatı” kitabında, evrensellik taşıyan bir dizi askeri kural ortaya koydu ve bir bütünlük oluşturan askeri teoriler sistemini oluşturdu.

6 bin kelime ve 13 bölümden oluşan Savaş Sanatı'nın her bölümünde bir ana konu işleniyor. Örneğin, “Stratejiler” adlı bölümde savaşın yapılıp yapılmaması sorunu ele alındı. Bu bölümde savaşın, siyaset ve ekonomiyle olan ilişkileri tahlil ediliyor, savaşın sonucunun siyaset, zaman, jeolojik yapı, komutan ve disiplinden oluşan beş temel faktör tarafından belirlendiği, ancak en önemli faktörün siyaset olduğu kaydediliyor. “Çarpışmalar” adlı bölümde savaş taktikleri anlatılıyor. “Saldırılar” adlı bölümde düşmanlara yönelik saldırıların taktikleri yer alıyor. Bu bölümde Sun Wu, asgari bedelle azami başarı kazanma düşüncesini, yani mümkün olduğu kadar savaşmadan düşman kentlerini ele geçirme, zorlu ve uzun süreli savaşlar başlatmadan düşman ülkesini yok etme düşüncesini ortaya koydu. Sun Wu, bu hedefleri gerçekleştirmek için taktiklere önem verilmesi gerektiğini vurgulayarak, zafer kazanmak için ilk seçeneğin siyasi taktikler olduğunu, bunu sırasıyla diplomatik taktikler, silah zoru ve saldırıların izlediğini belirtti. Sun Wu’ya göre taktikle zafer kazanmak için yalnızca kendi gücünü değil, düşmanın gücünü de doğru ve ayrıntılı şekilde bilmek gerek. “Ajan Kullanma” adlı bölümde ise, düşmanların durumunu savaştan önce ayrıntılı biçimde öğrenmek için her türlü ajanı iyi kullanarak mümkün olduğu kadar kapsamlı istihbarat elde etmek gerektiği savunuluyor.

Savaş Sanatı eseri birçok değerli felsefe düşünceyi de içeriyor. Örneğin kitapta yer alan “kendini ve düşmanlarını iyi bilenler, yüz savaşı kaybetmez” sözü, bugün Çinlilerin konuşma dilinin bir parçası haline geldi. Zengin diyalektik düşünceleri içeren Savaş Sanatı eserinden de, dost ve düşman, öznellik ve nesnellik, azlık ve çokluk, güçlülük ve güçsüzlük, saldırı ve savunma, zafer ve yenilgi, yarar ve zarar gibi savaşla ilgili bir dizi çelişmeler arasındaki zıtlıklar ve dönüşümler anlatılıyor. Sun Wu, bütün bu çelişmeler ve dönüşümleri inceleme temelinde Savaş Sanatı eserinde savaşın stratejilerini ve taktiklerini ortaya koydu. Kitabın diyalektik düşünce tarzı,Çin’deki diyalektik düşünce sisteminin gelişme tarihinde çok önemli bir yere sahiptir.

Taktiklerin koleksiyonu olan Savaş Sanatı'nda yer alan taktikler, tarihteki bütün büyük askerler tarafından geniş şekilde uygulandı, bu taktiklerin isimleri ve örnek hikayeleri de Çin’de 7’den 70’e herkesçe biliniyor. Savaş Sanatı, içerdiği mantıklı askeri ve felsefi düşünce sistemi, zengin düşünceler ve taktiklerle her okunuşunda okuyuculara verdiği yeni ilhamlarla dünyanın askeri düşünce çevresinde geniş etki yapmıştır ve büyük saygınlığa sahiptir. Kitap bugün başta İngilizce, Rusça, Almanca ve Japonca olmak üzere 29 dile çevrildi ve hakkında binlerce kitap yazıldı, birçok ülkedeki askeri okullarda ders kitabı olarak okutuluyor. Basına yansıyan haberlere göre, 1991 yılında patlak veren Körfez Savaşı öncesinde ve savaş sırasında iki taraf, “Savaş Sanatı”nı dikkatle inceleyerek kitaptaki düşünceleri uyguladılar.

Savaş Sanatı'nda yer alan düşünceler, toplumsal ve ticari yaşamda da yaygın olarak uygulanıyor. Çin’de ve dünyadaki birçok işletme ve işadamı, Savaş Sanatı'ndaki düşünceler ışığında işletmecilik ve pazarlama çalışmalarını sürdürüyorlar. Kitaptaki askeri düşüncelerin ticarette kullanılması, hep olumlu sonuçlar verdi.

savaş sanatı

Türkçe savaş sanatı kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. the trade of war

Savaş Sanatı (Sansar) sözleri

Sansar tarafından albümünde söylenen Savaş Sanatı adlı şarkının sözleri.

Kurulma noktası nası şoktasın
Freni olmayan arabasını yoklasın
Hasımı yatırması kasılır akıl kası
Bu nasıl Sansarın yumruğu vurması
Soğuğu kokladım yamuğun gol pası
Kafiye ringinde sana dayak atması
Olası kolpasın bilirim ordasın
Burası Sansarın çöplüğü aslanım
Koru suratsızı daha da hastadır
Kozumu oynadım onu yürek sanıp
Beni kurtarın durdurup yazmamı
Başım belada yine arayın Osman
Size gel dedim gel gel gel gel!
Egomu yendim ben ben ben ben!
Tuvalet kağıdıdır bizde listeler
Sana yazıp aramızı bozmak istemem.

Nakarat

Senin hani başarını alırlar ya
Sokakta bazen tanırlar ya
Amacını bildiğim adımlar var
Savaş sanatı mı bu? Sanat savaşı mı?

Verse 2

Seferim sonuca değil sebebe yönelik
Kılıcı büyüyğ çekeli yani kalemim
Derebeyi sana köle miyim?
Ara beni bu köylüler ele geçirecek elbet kaleni
Birileri sandığından daha donanımlı
Dolanıp göbek adını deli koyalım mı?
Gangsterden aktif iste doğru kaydı aklım
Para luna parkı ve döner arada çarkım
Bana mı kaldı pirana deremi çaldı
Paranı çalmış evine genel ev hattı
Takıntılıydık ve buna gelemem artık
Bak yakında kaldı leş bilentimiz bir artım
Ateşim yolu saracak beni de yakacak
Tabağı boşalan aşağı çatalı takacak
Tam olarak sıfıra vurup kapıyı açacak
Kaşarı başarı yıkacak başıma kalacak!

Nakarat
Senin hani başarını alırlar ya
Sokakta bazen tanırlar ya
Amacını bildiğim adımlar var
Savaş sanatı mı bu? Sanat savaşı mı?

Yanıtlar